עוצרים את פינוי מאהל רחובות \ שי נימצן

מאהל רחובות קיבל צו פינוי שיכנס לתוקפו ביום רביעי בחצות. אורית ואורלי נחושות להיאבק. הן זקוקות לסיוע, תמיכה ושותפים למאבק

ביום שני בצהריים נפגשה ענת להב, נציגת צוות הדיור של המאהל, עם מנכ"ל עיריית רחובות בבקשה לתמיכה בשכר הדירה של שתי המשפחות החד הוריות במאהל עד קבלת דיור ציבורי (שתיהן זכאיות על פי הקריטריונים של משרד השיכון). העירייה הציעה השלמת התמיכה שניתנה על ידי משרד השיכון למשך שנה בלי הבטחה לפתרון קבע.

הטלפון של אורית: 0527722010

האירוע בפייסבוק כאן

תמונת מצב: מאהל רחובות ומחוסרי ומחוסרות הדיור שגרים בו

במאהל רחובות נמצאות כיום 2 משפחות חד-הוריות בנות 3 ו-4 ילדים, ועוד אדם נוסף בעל בעיות בריאותיות הזקוק לסיוע לדירה. המאהל נמצא במרכז העיר ליד השוק בגן המייסדים. בקיץ, בשיא מחאת האוהלים, ניתן היה לאתר 67 (!) אוהלים במאהל, שהיה שוקק חיים והיווה קרקע פורייה לדיונים ומפגשים. כשאני הגעתי למאהל אחרי חצי שנה במחאה (שלי ושל דרי האוהלים), פגשתי אישית 2 אימהות חד-הוריות (אורלי ואורית) וילדיהן ואדם נוסף (אלי), ועוד פעילה (שירי) ופעיל (יורם) שהמשיכו ללוות את המאהל. הרכב המאהל מנה עוד שני אנשים שמאז פונו ממנו – גבר שפרטיו המדוייקים לא היו ידועים ושהעירייה טענה שאין לו סיבה לגור שם באוהל (הוא לא "מהעיר"), ואישה שהיתה זכאית לסיוע ממחלקת הרווחה ושהעירייה טענה שהיא מסוגלת כבר עכשיו לגור בדירה אם היתה רוצה. כשהגעתי המצב התודעתי לגבי המאהל, הן בתוך העיר והן בקרב המחאה, היה כאילו מדובר בצד האפל של הירח. לכן גם הפינוי של השניים הללו כמעט ולא זכה לתשומת לב ועבר על סדר היום. כמו כן, מצבן של אלה שצריכות סיוע לדיור ושמחכות לדיור ציבורי, לא היה ידוע מעבר למי שהיו מעורבים במאבק הדיור הציבורי עוד קודם לכן, כשרק סופת גשמים אימתנית שהציפה את המאהל כולו הזכירה שעדיין חיים שם אנשים מחוסרי דיור בתנאים מאוד קשים כבר חצי שנה (כיום שמונה חודשים). ילדים קטנים שצריכים ללכת לישון כשהאוהל שלהם מטפטף. את התמונה הזו ראינו בכל מאהלי ה"אין-ברירה" במחאה, רק שפשוט מאהל רחובות לא נכנס לאותו שדה ראייה. עובדה נוספת לגבי מאהל רחובות היא שלמי שגרים במאהל אין קהילה תומכת והם במאבק הזה לבדם, מלבד תמיכה פה ושם של פעילים ופעילות.

התחושה במאהל רחובות קשה מאוד – פיסית ונפשית. האנשים רוצים להאבק ביחס העירייה ומשרד השיכון (והממשלה) אליהם. במשך יותר משבעה חודשים נדמה היה שכוונת הרשויות היא שיישארו שם עד שלא יוכלו עוד (העירייה אמנם חברה אותם לחשמל אך אין להם אפילו מקרר). אולם אירועים עירוניים שהתרחשו בסביבת הגן בעת האחרונה (כמו חג פורים) והתגברות המאבק המקומי של דרי המאהל למציאת פיתרון עבורם, היוו ככל הנראה זרז להתרחשות האחרונה ומבשרת הרעות שחוו מאהלים רבים אחרים: קבלת צו פינוי המורה על פינוי המאהל תוך 72 שעות החל מליל רביעי הקרוב.

לאחר חודשים ארוכים בתנאים בלתי-נסבלים להורים ולילדים שפגעו במשפחות בנוסף על המצב נטול קורת-הגג הקבועה, כעת הגיע צו פינוי. העירייה מצדה טוענת שהיא עשתה את שלה – בשיתוף עם משרד השיכון היא מציעה סיוע לשכר דירה למשך שנה, הצעה שהיא עלבון לאותן משפחות שבקושי שורדות במאהל, כשבנוסף העירייה גם לא מוכנה לעזור במציאת פיתרון דיור זמני באיזשהו מבנה אשר נמצא ברשותה עד לקבלת פיתרון דיור קבוע באמצעות משרד השיכון. אפילו תעודת זכאות לדיור ציבורי של אורלי מהמאהל לא מקנה לה שום פיתרון ארוך טווח, לה ולילדיה, כי המדינה ותרה על הזכות הבסיסית כל-כך לקורת-גג עבור אזרחיה ואזרחיותיה, ונטשה את מי שבשום מצב לא יכולים לדאוג בעצמם לדירה כי אין דירה שנמצאת בהישג ידם – לא עכשיו ולא בעתיד הנראה לעין.

מאהל רחובות שהוא כיום מאהל מחוסרי ומחוסרות הדיור מרחובות, הינו חלק בלתי-נפרד מהמחאה וקהילת המחאה, וכולנו מתבקשים להגיע ולסייע היום ומחר ולבוא ולתמוך במועד שבו נכנס צו הפינוי לתוקף. מה יעשו האנשים ולאן תלכנה המשפחות? הממשלה והרשויות לא מספקות פתרונות מספקים ולכן בוגדות בתפקידן, ולכן עלינו להמשיך להאבק למען קורת גג לכולם. אנחנו כאן במאבק הזה שלא ייעלם עד שנבחרי הציבור יחזרו לראות את האנשים ששוקעים במצוקת החיים הבלתי-אפשריים במקום שבו אנו חיים.

בתמונה: מאהל רחובות בגשמים של פברואר

לקריאה נוספת: נשים ומהפכה בתלת מימד \ מאמר שכתב פעיל מאהל רחובות יורם שורק בחודש נובמבר

3 תגובות ל-“עוצרים את פינוי מאהל רחובות \ שי נימצן

  1. פינגבק: 13/04/2012 ארועי מחאה בולטים לימים הקרובים • מחאת הדיור·

  2. פינגבק: 13/04/2012 ארועי מחאה בולטים לימים הקרובים·

  3. אורלי ואורית החליטו לקבל את ההצעה לפתרון זמני. אין פינוי מחר, המאבק יימשך עד להשגת דירות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s