חברת דיור ציבורי לנשים: תתגרשו כדי להשיג דירה \ הארץ

שתי משפחות משדרות שלהן ניתנה ההמלצה מתגוררות באוהל מול העירייה. "אמרו לי להמציא סיפור שהוא מכה אותי כדי להתגרש", אומרת אחת הנשים
שירלי סיידלר  21.02.2014

מפה: http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2250470

שתי משפחות משדרות עברו להתגורר ברחוב ופתחו אוהל מחאה מול העירייה, אחרי שנדחו בקשותיהן לדיור ציבורי. משפחת גבאי משדרות עברה להתגורר באוהל עם שני ילדיהם הקטנים (שלוש וחצי ושנה) אחרי שנאלצו לעזוב את בית ההורים, שם התגוררו בשל חובות. בקשתם לדיור ציבורי נידונה ונדחתה, ועליהם להמתין שנה להגשת בקשה חדשה. "לא היו לנו יותר ברירות", מספר מקס גבאי. "לא יכולנו לגור יותר אצל ההורים ועברנו לרחוב, גם כדי שיראו שאין לנו עוד פתרון, גם לא זמני".

גבאי עבר לפני כחמישה חודשי תאונת עבודה במפעל, וממתין לקביעת אחוזי נכות. כשאשתו יפית הגיעה למשרדי חברת "מתן חן", זכיינית משרד הבינוי והשיכון המטפלת בבקשות לדיור ציבורי, המליצו לה להתגרש ולהישאר אם חד-הורית כדי שתהיה זכאית. "הפקידה אמרה לאשתי להתגרש, כשאני בפגישה", מספר גבאי. אשתו יפית, בחודש השלישי להריון, מספרת: "הפקידה אמרה שזו אופציה כדי לקבל דירה ציבורית. גם להכניס אותו לכלא, כי אסיר משוחרר מקבל דירה וגם כשאהיה לבד עם שני ילדים קטנים אקבל דירה. הייתי בשוק".

שובתים מול עיריית שדרות

האמירה על גירושים פיקטיביים לא זרה לטלי גולני, מהמשפחה השנייה במאהל. "הפקידה המליצה להתגרש. אמרה לי להמציא סיפור, שלא מסתדרים, אפילו שהוא מכה אותי, כדי להתגרש. הייתי מתוסכלת כל כך שהלכתי לרבנות ופתחתי תיק", היא מספרת. "כשקיבלתי זימון לבית דין הבנתי מה עשיתי ואמרתי שאני לא יכולה לעשות דבר כזה. אבל הזמן עובר ואין איפה לגור, עד שאופציה כזו נראית לי הגיונית. אני מוכנה להתגרש כדי שלפחות לילדים שלי תהיה קורת גג, אף שאני מעדיפה להילחם על הזכויות שלי".

גולני גרה בחולון עד לפני כמה שנים. בגלל חובות הוצאה מדירתה עם שלושה ילדים, בזמן שבעלה ישב בכלא. לאחר כמה שבועות ברחוב עזבה לשדרות. "בעירייה עזרו עם שכר דירה, אנו מטופלים ברווחה והם דואגים, אבל הם לא יכולים לתת דירה. אין כבר לאן ללכת. אין לנו פה משפחה, אני שולחת את הילדים לחברים כדי שלא יהיו ברחוב. הם מתביישים, אבל אני מוכנה להיות פה גם שנה עד שאקבל את מה שמגיע לי", אמרה.

בעניין משפחת גבאי מסרו במשרד הבינוי והשיכון: "ועדות חריגים, לרבות ועדה ציבורית, דחו את הבקשה כי הם אינם עונים לגודל משפחה מזכה והכנסותיהם עולות על ההכנסה הקבועה בקריטריונים". בעניין משפחת גולני נמסר: "בקשתם לקבלת דירה נדחתה בוועדת אכלוס עליונה כי אינם מתקיימים מקצבת קיום מזכה מביטוח לאומי וכן ישנה חריגה בהכנסות. באפשרותם לערער לוועדה ציבורית שהינה הדרג הבכיר ביותר במשרדנו בסניף 'מתן חן', שם הגישו את הבקשה לסיוע בדיור". בנוגע להצעה להתגרש המשרד לא הגיב. בחברת מתן חן, סירבו להגיב לדברים בכתבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s