חמישי בערב: גבעת עמל מוסרים ליצחק תשובה צו פינוי מהחברה הישראלית

יצחק תשובה

צעדה מצומת פולג (ליד קניון עיר ימים) לביתו של יצחק תשובה
יש הסעות מתל-אביב. להרשמה: http://goo.gl/euErhp

יצחק תשובה מתכנן לזרוק 4 משפחות לרחוב בגבעת עמל עד סוף פברואר ועוד 10 משפחות במהלך חודש מרץ. זו רק ההתחלה עד שהוא ייפטר מכל 130 המשפחות בגבעת עמל.

יצחק תשובה (יחד עם בנק הפועלים ועירית תל-אביב) הולך לבנות מגדלי יוקרה ולהרוויח מלא כסף (3.6 מיליארד דולר) לא אכפת לו שזה יהיה על גופתם של תושבי גבעת עמל שיושבים במקום משנת 1947, אז נשלחו בהוראת המוסדות הציוניים להתיישב בכפר ערבי נטוש ולהגן על תל-אביב.

יצחק תשובה הוא הפרצוף העקום של המדינה בשנת 2014!
צדק היסטורי, מחויבות המדינה לאזרחיה, שוויון בפני רשויות המדינה – אאוט.
כסף ועוד כסף עד להקיא, מגדלי "יוקרה" ועסקאות הון-שלטון – אין.

יצחק תשובה הולך לגזול את כבשת הרש!
יצחק תשובה מתכנן לפנות אותנו מהבית בכוח! בלי פיצוי!
אנחנו הולכים לבית של יצחק תשובה ושם נמסור לו צו פינוי מהחברה הישראלית, לו, למשפחתו ולחזירות הבלתי נשלטת שלהם.

רקע:
גבעת עמל היא שכונה בצפון תל-אביב, דרומית לבבלי וצפונית למגדלי יו. השכונה הוקמה בשנת 1947. ארגון ההגנה שלח את המשפחות הראשונות ליישב את הכפר הערבי הנטוש ג'מוסין כדי להגן בנוכחותם על גבולות תל-אביב.
מעמדן של המשפחות בקרקע מעולם לא הוסדר. בשנת 1949 בן גוריון הבטיח: "כל אלה שהתיישבו בג'אמוסין בהסכמת המוסדות המוסמכים, יוכלו להשאר במקומם עד ישוכנו במקומם הקבוע".
בשנת 1961, המדינה מכרה את שטח השכונה על תושביה לחברה ציבורית ללא מכרז ובמחיר של 19% מערך הקרקע. מטרת המכירה המוצהרת: הקמת שיכון שיכלול דיור חלופי ראוי לתושבי המקום. בחוזה המכר התנתה המדינה: הקונה צריך להקים שכונה במקום תוך חמש שנים ולפצות את התושבים בדיור חלופי – דירה תמורת דירה במקום.
הקונה לא עמד בחוזה, אך המדינה לא ביטלה את החוזה והחזירה לעצמה את הקרקע, ובכך למעשה הפקירה את תושבי גבעת עמל.

בשנת 1987 הקרקע החליפה ידיים, והפעם עברה לחברה פרטית. במישור המשפטי, מעמד התושבים בקרקע הלך ונשחק. בשנת 2004 רוב הקרקע הגיעה לידיו של יצחק תשובה, כאשר חלקים ממנה רשומים על שם עיריית ת"א ובעלים אחרים.

יצחק תשובה עומד לבנות בשכונה 6 מגדלי יוקרה, 1200 יחידות דיור. על פי הערכות שמאיות הוא עומד לגרוף 3.6 מיליארד דולר לא כולל הכנסות מ-15,000 מ"ר של שטחי מסחר ומשרדים. תוכניות בנין עיר משנות השישים כללו 440 יחידות דיור בלבד, כאשר כמעט מחצית מהן יועדו לתושבים. זכוית הבניה המופלגות התקפות כיום על הקרקע הן תוצאה של לחץ מתמשך מצד החברות הפרטיות על גורמי התכנון כאשר "הצורך לפצות את התושבים" מהווה את הטיעון המרכזי לצורך בהגדלת הזכויות. תושבי גבעת עמל הפכו לבני ערובה לקבלת עוד ועוד אחוזי בניה.

בחודשים האחרונים התנהל בכנסת דיון אינטנסיבי בנושא גבעת עמל. חברי כנסת מימין ומשמאל – מירי רגב, דב חנין, אילת שקד, ניצן הורוביץ, זבולון כלפה- התאחדו למען תושבי גבעת עמל והכירו בלגיטימציה של המאבק שלנו. הם הכירו במחדלים של המדינה והעירייה לאורך השנים שהביא את התושבים למצב ללא מוצא, הם הבינו והצהירו שלמדינה אחריות על גבעת עמל.
בדיון ב-23/1/14, סיכמה יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב: "עכשיו הכל ברור. המדינה התחייבה בשנות ה-60 לדאוג לדיור לתושבי גבעת עמל אך לא קיימה התחייבותה".

התהליכים המתנהלים בכנסת ישראל נותנים לנו תקווה אך הם תהליכים שמטבעם הם ארוכי טווח וכן נתונים ללחצים חזקים מצד תשובה.

על אף בקשות חוזרות ונשנות מצד ועדת הפנים של הכנסת מיצחק תשובה להמנע מצעדים חד צדדים במטרה להגיע להסדר הוגן, תשובה מצפצף על הכנסת וממשיך בשלו: בימים הקרובים הוא עומד לפנות בכח ארבע משפחות. ארבע משפחות עומדות להזרק לרחוב בלי פיצוי. אחריהן יבואו עוד משפחות עד חיסול השכונה

הרשמו להסעות:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s