הודעה: אזרחיות ודיירות יפקחו על החברות המשכנות

עמידר

הודעת צוות דיור ציבורי 9.2.2014

אזרחיות ודיירות מפקחות על עמידר – שומרות על זכויותינו.
רוצים גם להיות משקיפים? כתבו לנו.
עקב תלונות חוזרות של דיירים המעלות חשש להתנהלות בלתי תקינה ולהתנכלות, החל מהשבוע משקיפים סמויים וגלויים ישהו בסניפי עמידר וחלמיש, יפקחו על העבודה ויתעדו בכתב, בהקלטות ובצילומים כל מקרה של התעללות, הפרת חוק, איומים, הפחדות וטרור בירוקרטי כלפי דיירים הבאים לקבל שירות.• כדי שאנשים יקבלו את התיקים האישים שלהם כנדרש בחוק וזכויותיהם יישמרו.
• כדי שדיירים יקבלו פירוטי חוב, יימסר להם המידע שהם מבקשים במלואו ויינתן להם הסבר מפורט לכל שקל שהם נדרשים לשלם.
• כדי לוודא שעובדי עמידר ינהגו כמשרתי הציבור.
• כדי לחזק דיירים שפוחדים להתלונן בשמם מפחד של פגיעה עתידית מפקידי עמידר.
• כדי לשמור שמכירת דירות מתנהלת כחוק ולתעד הליכי מכירה בלתי תקינים.
• כדי שטפסים חיוניים, שהדיירים נאלצים להשקיע ימי עבודה וכסף בהבאתם, יתויקו ויישמרו ולא יהיה צורך להביאם מחדש.פעילות המשקיפים תסייע בשמירה על זכויות הדיירים ותשמש בסיס לנקיטת הליכים נגד החברות המשכנות ועובדיהם במקרים בהם הדבר נדרש.מאתר "המשמר החברתי בכנסת"

לאור טענות על התעללות והפרות חוק בחברת עמידר: משקיפים יחלו לתעד את פעילות החברה

נכתב ע"י: אדם רוטברד 12 בפברואר 2014

כוחם של משקיפי המשמר בוועדות הכנסת נמדד לעתים בעצם נוכחותם בדיון. האופן הזה בו יכול אזרח לפקח על פעילותה של הרשות המחוקקת, ולפרסם ברבים את הדיווח שלו, הוא אחת מהפעולות הדמוקרטיות ביותר והכי "פרו-שקיפות" שאפשר לעשות כיום: "אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר".

לאחר פעילויות השקפה ברשויות המקומיות, את אור השמש החלו השבוע לחשוף צוות דיור ציבורי, אשר פועל ביחד עם הזכאים והזכאיות לדיור ציבורי בישראל מול החברות המשכנות. "החל מהשבוע משקיפים סמויים וגלויים יקליטו ויצלמו מקרי התעללות, הפרת חוק, ואיומים כלפי דיירים הבאים לקבל שירות בחברות המשכנות", נכתב בהודעה שפרסם הצוות, "פעילות המשקיפים תסייע בשמירה על זכויות הדיירים ותשמש בסיס לנקיטת הליכים נגד החברות המשכנות ועובדיהם במקרים בהם הדבר דרוש".

ענת להב, אחת מהנשים הפועלות בצוות, מספרת שפעילות המשקיפים תתמקד כרגע בחברת עמידר,  שחולשת לדבריה על רוב הדיור הציבורי בארץ. "מגיעות אלינו פניות וסיפורים של דיירי עמידר שלכולם יש תלונות מאוד דומות על הזנחה וחוסר תחזוקה של הדירות – דברים שהם באחריות החברה, וכן קיימת בעייתיות בהתנהלות הפקידים בסניפים. מי שמוסמך מטעם עמידר לתת את השירות לדיירי הדיור הציבורי הם הפקידים, ובצורה מעודנת יש מחדלים בהתנהלות שלהם".

פקידי עמידר, לטענת להב, אינם משרתים את האזרחים נאמנה וככל האפשר אף מערימים עליהם קשיים בלתי נסבלים: "מערימים קשיים בירוקרטיים על הדיירים, כמו לשלוח להביא אינספור טפסים ומסמכים. לא מגדירים לדיירים באופן מסודר איזה מסמכים הם צריכים להביא ומאיפה, והקשיים  ממשיכים גם בצורת הדיבור של הפקידים".

"זה ממשיך בסירוב מוחלט של פקידים להראות לדיירים את התיקים האישיים שלהם, למסור מסמכים מהתיק האישי שלהם. אלה מסמכים שלהם שהם עצמם הוציאו והביאו, ואם הדייר של עמידר ייגש לסניף שמטפל בו ויבקש להוציא טופס – לא יאפשרו לו גישה. כל סחבת וסרבול בירוקרטי עולה לדייר בנסיעה, בהפסד יום עבודה, ואלה אנשים שצריכים למצוא מסגרת לילדים באותו היום. לא עושים דבר כדי לפשט את התהליכים".

דרך פעילות המשקיפים, מקווים בצוות הדיור הציבורי, ניתן יהיה לפחות לשפר את השירות לאזרח, לקוחות הדיור הציבורי. "אנחנו מלווים את הדיירים ורואים את היחס המזלזל והמבזה של הפקידים", מספרת להב, "זה לא יחס של נותני שרות, אין שום כבוד לבנאדם. ההתייחסות אליהם היא כמו לאוכלוסייה נחותה שמבזבזת את הזמן לפקידים. להיתקל בפקיד אדיב זה דבר נדיר, ולעיתים זה מגיע לרמה שהפקיד עצמו מקלל את הדייר".

שקיפות לקויה

אחד מהלקחים החשובים עד כה בכנסת ה-19 הוא עיקרון השקיפות. בזכותו נחשפנו לחומרים חשובים שלא ידענו על קיומם בעבר, וההעברות התקציביות אשר פורסמו על ידי ח"כ סתיו שפיר וכן באתר המשמר הם רק דוגמא אחת לכך. כשאין שקיפות בארגון, או ממשל, הקברניטים יכולים לעשות כמעט ככל העולה על רוחם: להעביר כסף ממשרד אחד משני, או להחליט בבוקר אחד שלדייר בדיור הציבורי יש חוב שאי אפשר למחוק.

"ראינו מקרים של דיירים בהם פקיד של עמידר אומר שיש לדייר חוב של שישים אלף שקל", מספרת להב, "הדייר עונה שהוא שילם, אבל אין עם מי לדבר. אפשר להמציא חוב – ואין עם מי לדבר על זה. חברת עמידת לא טורחת לחשוף לדייר מה החוב ולמה הריבית שנצברה כה גבוהה, למה החוב טפח. גם אם הוא ינסה למצוא את הקבלות של הסכום שהוא שילם, בהנחה שהוא צילם את זה, הם בחיים לא ישלפו את הקבלות בעצמם ויעשו את התיקון".

לכן כפי שבמשמר החברתי וכנסת ישראל דואגים לצלם ולתעד מסמכים רשמיים, ממסמכי העברות תקציביות ועד להחלטות ועדת השרים לענייני חקיקה, כך גם מנסים כעת לפעול בצוות הדיור הציבורי: "ההנחיה שלנו היא תמיד לתעד ולקבל את הכל כתוב, ולא לסמוך על המילה בע"פ. ההשקפות נועדו לעודד את דיירי עמידר לגלות אסרטיביות, לדעת את זכויותיהם ולעמוד עליהם, וכן לעורר תשומת לב ציבורית. אלה משרדים של חברות משכנות שתפקידן הוא לדאוג לדיירי הדיור הציבורי, כפעילות מופרטת של המדינה. בפועל קורה ההפך".

ש: ומה תעשו עם הדיווחים של המשקיפים?

ת: "כרגע אנחנו בשלב איסוף החומרים, והתחלנו לפזר משקיפים בכמה סניפים של חברת עמידר. מכיוון שאנחנו מתעסקים עם סיפורים אישיים של אנשים, נצטרך לחשוב על כל עדות מתועדת – איך ומתי לפרסם אותה אם בכלל. יש דברים שנוכל לפרסם עם השמטת פרטים מזהים. מאז שיצאנו בפעילות המשקיפים יידענו את הגורמים הרלוונטיים שהפעולה הזאת מתקיימת. יצאה על כך ידיעה למשרד השיכון וכן למנהלי החברות המשכנות".

"אנחנו כבר יודעים מהן התגובות של עמידר לנוכחותם של פעילים חברתיים אצלם. בפעולות שעשינו לחלוקת עלונים של זכויות או לליווי של דיירים, הם לא אהבו את הנוכחות שלנו והיה להם נוח יותר אם דיריי הדיור הציבורי יישארו נמוכים וחלשים. אנחנו לא ניתן לזה לקרות".

אחת מהקלישאות השגורות ביותר בפיהם של אזרחים מערביים במאה ה20 הייתה ש"הסימבול", כלומר הסמל, במקרים רבים יותר חשוב מהדבר הממשי. בהשקפות, לדוגמה, עצם הסמל של נוכחות אזרחית בכנסת חשוב לאין שיעור לעומת הדיווח המדוקדק שיכתוב לאחר מכן על הדיון בו שהה. הדבר נכון גם בפעילות המשקיפים בעמידר: "הכוח הגדול של הפעולה הזאת הוא ביצירת ההרתעה וההד הציבורי", מסכמת להב, "להאיר את תשומת הלב של פקידי עמידר לכך שהדיירים אינם פראיירים – אנחנו מקשיבים לכם ושומעים אתכם".

2 תגובות ל-“הודעה: אזרחיות ודיירות יפקחו על החברות המשכנות

  1. פינגבק: פעולת המשקיפים – תמונות ודיווחים | מאבק הדיור הציבורי·

  2. פינגבק: פעולת המשקיפים – תמונות ודיווחים | מאבק הדיור הציבורי·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s