אורי אריאל, על מי אתה עובד?

אז מה יש לנו עד עכשיו? במילה אחת: אסון.
הבטחת שר השיכון ש"מצוקת הדיור תיפתר בשטחים הכבושים ובמזרח ירושלים".
מהלכים לחיסול הדיור הציבורי ומעבר למודל של סיוע בשכר דירה.
מכירת דירות דיור ציבורי ריקות בפריפריה.
גרעינים תורניים מקבלים דירות דיור ציבורי ו-60 מיליון ש"ח.
המשך מאסיבי של פינויים מהבתים של דיירי דיור ציבורי.
מחיקת אימהות חד-הוריות מרשימת ההמתנה.
ניסיון לשנות את חוק דיור ציבורי כדי שהכספים לא ישמשו לקניית דירות אלא לסיוע בשכר דירה.
ושלא נשכח את המשך השגרה של משרד השיכון: התעלמות, טרטורים והתעללות.
ובונוס: מבקר המדינה חושף שימוש בדירה ציבורית כדירת נופש – כי לחוצפה אין גבול.

אורי אריאל, על מי אתה עובד?

משרד השיכון מצפצף על השכבות המוחלשות בישראל, על דיירי הדיור הציבורי ועל חברי הכנסת אבל נדהמנו לגלות ששר השיכון כל כך נחוש לקבור את מערך הדיור הציבורי, שהוא מרגיש נוח לעקוף גם את חבריו לממשלה. בחודשים האחרונים ישראל ביתנו והתנועה הצליחו לבלום את ניסיונותיהם של משרדי האוצר והשיכון לחסל את מאגר הדיור הציבורי באמצעות שינוי ייעוד השימוש בכספי מכירת הדירות לזכאים.

ההצעה להעביר את כספי מכירת הדירות לסיוע בשכר דירה במקום לרכישת דירות חדשות הייתה שימוש מעוות ומכוער בחוק הדיור הציבורי המקורי וטוב שנבלמה.

כעת, משהתברר למשרדי האוצר והשיכון שגם בממשלה אין תמיכה לתוכניתם לחיסול הדיור הציבורי, החליטו לייצר מסלול עוקף ממשלה. למרות שחוק הדיור הציבורי נמצא בתוקף כבר מספר חודשים, הם מבזים את בג"ץ ומתמידים בסירובם למכור את הדירות לזכאים. תחת זאת, הם מוכרים את דירות הדיור הציבורי בפריפריה לאנשי נדל"ן בשוק החופשי ומחלקים אותם חינם לגרעינים תורניים, בזמן שעשרות אלפי זכאים ממתינים שנים ארוכות לדירה.

בניגוד לחוק הדיור הציבורי, מבצע המכר המאולתר הזה אינו מעוגן בחקיקה. אין שום הבטחה שכספי המכירה לא ייעלמו לתהום הנשייה בקופת האוצר ויש סיבות טובות להאמין שעם פתיחת מושב הכנסת, ינסה משרד השיכון לשנות את הייעוד שלהם רטרואקטיבית ולהעבירם למודל הסיוע בשכר דירה אותו הוא מקדם בלהט בחודשים האחרונים.

אנו מתקוממים על הציניות חסרת הבושה של משרד השיכון הטוען, כי מעבר זכאים לדיור ציבורי מהמרכז לפריפריה מהווה נטל על הרשויות המקומיות החלשות בצפון ובדרום, כאשר עד לפני שבועיים האשים זכאי דיור הציבורי בפינוק ובחמדנות, כאשר ביקשו לא להתנתק מקהילתם ומשפחותיהם ולהישאר באזור מגוריהם.

אין משרד השיכון דואג לרווחת תושבי/ות הפריפריה. בעיירות הפיתוח יש משפחות ואמהות חד הוריות רבות שלא קבלו זכאות עקב הקריטריונים הקשיחים של המשרד, חלקן אף משפחות שפונו לרחוב בתקופה האחרונה. אם אכן דואג שר השיכון לאוכלוסייה זו, מן הדין שדירות ריקות אלו יינתנו להן.

לגרעינים תורניים הקצה משרד השיכון 60 מיליון ש"ח ודירות ציבוריות בפריפריה, לחטיבה ההתיישבותית הקצו 22.5 מיליון ₪. שר השיכון אף אמר, כי מצוקת הדיור תיפתר בשטחים הכבושים ובמזרח ירושלים.

אנו חשים, כי פעולותיו אינן נעשות מדאגה לפריפריה אלא משאיפה להגדלת כוחו וכוח מפלגתו על חשבון הציבור וכי אין זו שאלה תקציבית אלא מדיניות.

אם באמת היה השר מוטרד מהמחסור החריף בדיור הציבורי באזור המרכז הוא היה דואג לחידוש הבנייה לדיור ציבורי במישור החוף ולא מפיק מבצע חיסול פרוע של מאגר הדיור הציבורי בפריפריה. אנו קוראים לשרי הממשלה, לחברי הכנסת, לראשי הרשויות המקומיות, לארגוני החברה האזרחית ולתושבי השכונות להתנגד בכל הכוח למהלך הציני, האכזרי והאנטי-דמוקרטי הזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s