שוטר לאישה שאיימה להתאבד: "תתאבדי" \ YNET

"בסדר, תתאבדי, אבל לא לידנו. אחר כך תתאבדי" – כך צעק שוטר אל אם חד הורית שפלשה לדירה ציבורית ואיימה לפגוע בעצמה אם תפונה, התבטאות שתועדה בסרטון וידאו על ידי פעילה מצוות דיור ציבורי שנכחו במקום גם הם.
לכתבתו של עומרי אפרים ב-YNET:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4433018,00.html

משטרת ישראל

כך התנהל שוטר ממשטרת מחוז תל אביב מול א', אם חד הורית לשני ילדים, שפלשה בערב כיפור לדירה בדרום תל אביב וסירבה לצאת: "החיים שלך בידיים שלך, זאת בעיה שלך. תתאבדי, אבל אחר כך. אם היית רוצה, היית עושה משהו מזמן". המשטרה: יוקם צוות בדיקה לאירוע

כך נראית התנהלות משטרתית בעת משא ומתן לפינוי של אישה שאיימה להתאבד על רקע משבר אישי ודרישה לקבל דיור ציבורי. בסרטון שהגיע לידי ynet נשמע שוטר ממחוז תל אביב משיב לאישה שהתבצרה בדירה בשכונת הארגזים בדרום תל אביב: "בסדר, תתאבדי, אבל לא לידנו. אחר כך תתאבדי". צפו בסרטון בלינק למעלה.

לפני כמה שבועות פלשה א', אם חד הורית לשני ילדים, לדירה ריקה בשכונת הארגזים בדרום תל אביב. הדירה מנוהלת בידי החברה המשכנת הממשלתית-עירונית "חלמיש". בערב יום הכיפורים הגיעו לבית המגורים כוחות גדולים של המשטרה וביקשו לפנות מהדירה את א', שהתבצרה וטענה שיש בידה סכין. "אם תפתח את הדלת אני אתאבד", איימה.

את האירוע תיעדו חברות ב"צוות דיור ציבורי", התארגנות המאגדת פעילים חברתיים למען הדיור הציבורי. בסרטון מתועד השוטר מנסה לשכנע אותה מבעד לדלת הסגורה, ועונה לה: "בסדר, נו, תתאבדי, אבל לא לידנו, אחר כך תתאבדי, לא עכשיו, אני לא אבוא בעוד יומיים, אני היום מסיים הכול".

בהמשך הוא אומר לה: "הבנתי שאת שמה את זה על הגרון שלך. מצוין. אני יכול לדבר איתך?".

א' משיבה: "החיים שלי בידיים שלכם".

שוטר: "לא, ממש לא, החיים שלך בידיים שלך. אין לי אחריות על החיים שלך. מה את מחליטה לעשות זה בעיה רק שלך, לא שלי… את יכולה לעשות לעצמך מה שאת רוצה, זה באמת לא מעניין אותי מה יגידו בעיתון, מה יעשו כתבה בטלוויזיה… זה באמת לא מעניין מה תעשי לעצמך. אם היית רוצה לעשות לעצמך משהו היית עושה כבר מזמן… זה לא מעניין אף אחד".

בעקבות הפרסום ב-ynet נמסר בתגובה מהמשטרה: "מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, הורה להקים צוות בדיקה שיבחן את אופן הטיפול. במידת הצורך ינקטו צעדים משמעתיים כנגד השוטר".

מיכל ורשבסקי החברה בארגון אמרה ל-ynet: "התנהלות השוטר מגלה מציאות מזעזעת שעלולה להביא לסיכון חיי אדם, שבה מגיעים לפנות משפחה בלי נוכחות של אף גורם שיבטיח את השמירה על שלומה. לצערנו, אין מדובר במקרה ייחודי". במקום נכחה ליטל בר מצוות דיור ציבורי, שסיפרה: "האישה המתבצרת הייתה במצב נפשי לא טוב. לדבריה, מוקדם יותר במהלך השבוע אחד השוטרים איים עליה שייקחו לה את הילדים".

תולדות קריסת הדיור הציבורי

הקריסה הנמשכת של הדיור הציבורי תועדה לאורך השנים בכמה דו"חות של מבקר המדינה והכנסת: המערך סובל ממחסור באלפי דירות לזכאים, תחזוקה לקויה של חלק מהדירות וקריטריונים נוקשים המותירים אלפי משפחות עניות מחוץ למעגל קבלת הדירה והסיוע בשכר דירה.

א', למשל, שמשכורתה מעבודות זמניות מסתכמת לדבריה בפחות מ-3,000 שקל לחודש, נאלצה לפנות את הדירה השכורה שבה התגוררה. למרות זאת, היא לא זכאית לקבלת דירה מאחר שהקריטריונים של משרד השיכון קובעים כי רק אם חד הורית לשלושה ילדים או יותר תוכל לקבל דירה.

קבינט הדיור הלאומי קבע ביוני האחרון ש"חוק הדיור הציבורי", שהוקפא למשך 15 שנה על ידי משרד האוצר, ייכנס שוב לתוקפו באמצעות חוק ההסדרים. לפי החוק המקורי, שיזם הח"כ לשעבר רן כהן ב-1998, כ-65 אלף דיירי הדיור הציבורי יוכלו לרכוש את הדירות שבהן הם מתגוררים בהנחה של 90-50 אחוז. הכסף שייאסף ממכירת הדירות ישמש לרכישת דירות לזכאים חדשים.

בניגוד למטרות החוק המקוריות, דו"ח של מבקר המדינה מצא שכ-2.5 מיליארד שקל מכספי דירות שנמכרו במבצעים נקודתיים במסגרת החוק שימשו למטרות אחרות. כעת, במסגרת ההחלטה לחדש את החוק, מבקשים באוצר ובשיכון לעבור ממודל של מתן דירות לזכאים לשיטה של סיוע בשכר דירה. הכסף שיצטבר ממכירת הדירות יעבור לקרן מיוחדת שתממן תחזוקה, רכישת דירות וסיוע מוגדל לזכאים. בארגונים חברתיים רבים מתנגדים לשינוי החוק וטוענים כי הוא יביא לקריסה סופית של מערך הדיור הציבורי לעניים.

ממשטרת מחוז תל אביב נמסר בתגובה כי "בעקבות הפרסום ב-ynet מפקד מחוז תל אביב ניצב בנצי סאו הורה להקים צוות בדיקה שיבחן את אופן הטיפול ובמידת הצורך ינקטו צעדים משמעתיים נגד השוטר".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s