תחקיר: מדוע שיכנה המדינה אלפי עולים בדירות שורצות טרמיטים? | חדשות 10

כאשר המדינה העלתה כמיליון עולים מברית המועצות לשעבר וחיפשה להם מקום, היא מכרה לחלקם ביודעין אלפי בתים שאינם ראויים למגורי אדם. הדירות הארעיות, העשויות מעץ, נאכלו מבפנים על ידי נחילי טרמיטים. ממשלות ישראל לאורך השנים ידעו כי מדובר במגורים פג תוקף, אך לא נעשה דבר.

לתחקיר: http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=991073

דב גילהר

תחקיר: מדוע שיכנה המדינה אלפי עולים בדירות שורצות טרמיטים?

בירוקרטיה |

עודכן 22:20 13/07/2013

 

דב גילהר

כאשר המדינה העלתה כמיליון עולים מברית המועצות לשעבר וחיפשה להם מקום, היא מכרה לחלקם ביודעין אלפי בתים שאינם ראויים למגורי אדם. הדירות הארעיות, העשויות מעץ, נאכלו מבפנים על ידי נחילי טרמיטים. ממשלות ישראל לאורך השנים ידעו כי מדובר במגורים פג תוקף, אך לא נעשה דבר. "לא דיברתי ולא קראתי עברית, אז חתמתי", מספר אחד העולים. "המבנים עמדו בסטנדרטים בעת הקמתם", מסרו ממשרד השיכון

ריקבון מתמשך: לפני 22 שנים החלה העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר, במסגרתה עלו כמיליון יהודים לארץ. מאות אלפי מתוכם שוכנו, כך מסתבר, בדירות שאינן ראויות למגורי אדם. הדירות שורצות נחילי טרמיטים, שאוכלים את ביתם ואת רכושם של העולים מאז בואם לארץ.

אחד הפתרונות שנמצאו לדיור זול וזמין עבור משפחות העולים היו בתים טרומיים, בבנייה קלה, שנרכשו בארצות הברית. מדובר בלמעלה מעשרת אלפים יחידות עשויות עץ, המתפרשות על פני שטח של 250 מ"ר. עם זאת, מהר מאוד התברר כי התמונה אינה כל כך ורודה כפי שנדמה: הקירות החלו לחרוק מקולות הטרמיטים.

שניים מהעולים, בנימין ברוש וויקטור ציקנובסקי, משכונת נחל בקע בבאר שבע, הראו ל"בירוקרטיה" נחילים שלמים של טרמיטים שאוכלים את קירות ביתם. "זה קורה כל יום, במשך 19 שנה שאני גר בבית", אומר ברוש הזועם. "יבוא יום והתקרה תיפול עלי".

השניים טוענים כי לא ידעו על טיבם הזמני של הבתים ששוכנו בהם. "לא דיברתי ולא קראתי עברית", נזכר ברוש. "נתנו לי לחתום, חתמתי". הם מוסיפים אף כי המדינה הפנתה אצבע מאשימה כלפיהם בעניין ריקבון הקירות.

במשרד השיכון לא טרחו להתייעץ עם מומחים כששיכנו את העולים במבנים הטרומיים. המומחים טוענים כי אינם בלתי מתאימים בעליל לאקלים ולטרמיטים המקומיים. "הפרנו את שיווי המשקל שהיה בנגב", אומר ד"ר שמחה פינקלמן, מומחה לטרמיטים. "השארנו לטרמיטים אופציה אחת: תאכלו את העץ שנתנו לכם". "לא ראיתי דבר כזה אף פעם", אומר ד"ר רמי עיד, מהנדס בנייה, שביקר בשכונה. "זה לא בית, ולא ראוי למגורי אדם".

עתה מסתבר כי ממשלות ישראל ידעו לאורך השנים על סכנת הטרמיטים במבנים הארעיים, אך לא נקפו אצבע. איתן עמיחי, מומחה להדברה, טוען כי הזהיר בפני שר השיכון דאז, אריאל שרון, על כך שהמבנים עלולים להיאכל על ידי הטרמיטים תוך שלוש עד שש שנים. "שרון לא היה מוטרד מכך", אומר עמיחי.

כל הגורמים זורקים מעליהם את האחריות למחדל: חברת "שיכון ופיתוח" ששיווקה את המבנים הארעיים האשימה את משרד השיכון, ומשרד השיכון הפנה את העולים לערכאות משפטיות.

ממשרד השיכון נמסר כי "המבנים עמדו בכל דרישות התקינה ובכל הסטנדרטים שהיו רלוונטיים בעת הקמתם. בעיית הטרמיטים התגלתה רק שנים לאחר האכלוס. מרגע גילוי הבעיה, המשרד השקיע תקציבים רבים לתיקון והחלפת כל האלמנטים שניזוקו. משרד השיכון נרתם לסייע כדי לעזור לדיירים, גם אם הדבר נובע מתחזוקה לקויה של הדירות" .

מחברת "שיכון ופיתוח" נמסר כי החברה לא בנתה את הדירות, אלא רק מכרה אותן לפי הנחיות, ובשם משרד הבינוי והשיכון. "החברה אינה אחראית לתחזוקת הבתים, אלא משמשת כאחת מקבלני המשנה לעבודות תיקונים ספציפיות", הוסיפו מ"שיכון ופיתוח".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s