אחרי כנס קיפוד ב-4.6 עדיין קיימות בעיות קשות בשיכון גזית אבל לחץ ציבורי מוביל לפיתרון

הכנס שאליו הגיעו תושבים מהשכונה ומחוצה לה לא היה רק בשביל להפגיש את התושבים עם המועמדים והמועמדת לראשות עירייה חדרה או רק להתארגנות ארוכת טווח, אלא המטרה גם היתה לנסות ולמצוא אפשרויות פעולה מיידיות כדי שניתן יהיה לטפל בליקויים הקיימים בשיכון גזית (ובעתיד בשיכונים נוספים) כבר עכשיו משום שהתושבים כבר לא יכולים יותר שפתאום פורץ הביוב החוצה או שזרם המים נפסק בגלל דליפה.

ב-5.6 כהמשך ישיר של הכנס, שלא יהיה ספק, תושבי גזית שוב פעם נתקלו במה שהם נתקלים מדי פעם, משמע תוצאות ההזנחה השיטתית. בצהריים הגעתי לשם בגלל פיצוץ מים כשחלק ממי שהגיעו לכנס חשו זאת בעצמם והיום זה היה בלתי-נסבל והפעלנו אנשים שישלחו מישהו לתקן. הגיע פקח של העירייה ונתן התראה (!) שאם הם לא יתקנו תוך יומיים מנתקים להם את המים… הבעחה שכבר עכשיו הם סגרו את המים כי יש נזילה והעלות המצטברת גבוהה מאוד וכך גם  בעל המקצוע שהגיע אמר שאיך שהוא נוגע בצנרת מייד היא נשברת ועוד חלקים יצטרכו להיות מוחלפים וכך הלאה לסכום שהם לא מסוגלים לעמוד בו.

הסיפור של הטיפול העירוני בשיכון גזית משקף תהליך רחב יותר מכפי שקורה בעיר חדרה בשכונה הספציפית הזו. התהליך הוא תהליך של התנערות הרשויות והשלטון מהאזרחים/תושבים והפנייתם לגורמים פרטיים כאשר החיוב תמיד הוא על חשבונם. ככה העירייה לא צריכה להשקיע במקומות שלא יניבו מיידית רווחים. באותו יום הגיע פקח של העירייה וכדי "לחסוך" לתושבים הוא בעצמו (!) הפנה אותם לגורם פרטי משום שלדבריו העלויות של תיקון תאגיד המים של עיריית חדרה יעלה לתושבים הרבה יותר כסף מאשר איש מקצוע שלא קשור לעירייה. לכאורה מדובר בניסיון של עובד ציבור לעזור לאותו ציבור שבשבילו הוא עובד, העניין הוא, שגם אם כוונותיו לעזור, מעשיו רק מוסיפים להתנערות של הגורם העירוני מצרכיי התושבים משום שאם מדובר ביחסים בין התושבים לבין בעל מקצוע פרטי הרי שהעירייה יכולה להגיד שאין היא קשורה לעניין ולכן אי אפשר לבוא אליה בטענות משום שמדובר בצינור פרטי (לפי העירייה גם אם הצינור נמצא במרחק רק מהבית ומחבר מספר מבנים יחד אך נמצא אחרי השעון שמחייב את הדיירים אזי מדובר בעניין פרטי), ותקלה פרטית ולכן הכסף צריך לבוא מהדיירים ובעל המקצוע שייקח מהם מחיר מופחת יסגור את המעגל הזה בין האנשים עצמם כאשר הרשות המוניציפלית (במקרה זה) יכולה להמשיך כרגיל בעוד התקלה הבאה ממשמשת ובאה וזו למעשה השיטה.

לכן אני שוב פעם חוזר על מה שאמרתי בכנס (http://tinyurl.com/l2wgfkm) – המדינה אחראית ואני מאשים אותה, ובאותה נשימה העירייה לא יכולה להתנער כמו לתת דו"ח ולהפנות לגורם פרטי. הנזק הזה הוא נזק בלתי-פוסק.
ביום שבו המצב נהיה בלתי-נסבל ואיום ניתוק מהמים הפך לאיום מיידי על ידי מתן התראה של הפקח לתיקון הנזק, פורום קיפוד החליט שאי אפשר לחכות והתחיל לפעול בכל מיני דרכים תוך הישענות על ההתארגנות המקומית שניתן היה לחזות בה בכנס. יצרנו קשר עם מועמדת לראשות עירייה חדרה גב' חדוה יחזקאלי וביחד פנינו לתאגיד המים כדי שיבינו שלא מדובר בנזק נקודתי וכל תיקון נקודתי עכשיו יעלה לתושבים הרבה כסף והם לא יראו את הסוף משום שהצינורות ישנים וכל נגיעה בהם גורמת לסדקים נוספים. לבסוף גב' יחזקאלי השיגה מהם אישור שיבואו לתקן את הדליפה למחרת בבוקר והתושבים לא יחויבו.

ביום למחרת (6.6) אכן בבוקר הגיעו מטעם תאגיד המים ועיריית חדרה לתקן את התקלה והפעם לא הסתפקו בחפירה וטיפול נקודתי אלא בשימוש של דחפורים בדקו את הצנרת ועשו עבודה רצינית כדי שלא יהיו עוד דליפות (כל הצנרת בשיכון מאוד ישנה ולמרות זאת זה עדיין יכול לקרות בנקודות נוספות בשכונה) והדיירים של בניין הדירות המדובר לא חויבו כפי שהובטח לגב' יחזקאלי ופורום קיפוד.

חברים וחברות, זו בשורה משמחת מאוד המראה שאנחנו יכולים ליצור שינוי באמצעות פעולה משותפת למען מטרה משותפת ועמידה יחד מול הרשות המוניציפלית במקרה זה או כל גורם שלטוני אחר. אסור לנו לוותר על הספרה הציבורית ולאפשר להעביר את הנזקים, והעלויות, והתקלות והחיובים לאנשים עצמם שישברו את הראש. אנחנו כאן בשביל להציב סטנדרט אחר ומי שרוצה להיות ראש עיר שי/תראה לתושבים שהוא או היא רוצים להיות ראש עיר באמצעותם ולא על גביהם.

השינוי הזה בהחלט יכול להמשיך הלאה ולהגיע גם לשלטון ולשנות את המדיניות האנטי-חברתית ואין סיבה שנסתפק בפחות מזה.

20130605_142811 20130605_142834 20130605_143059

ליצירת קשר עם חברי וחברות פורום קיפוד:

שי נימצן 0525454425 ShyNisGood@gmail.com

שרונה גואריהן 0523545921

דינה רביב 0526500267

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s