עשרות אמנים ואנשי רוח קוראים לעצור את הפינויים

עשרות אמנים ואנשי רוח בקריאה לעצירת הפינויים בדיור הציבורי והקמת ועדת בחינה ובדק בית:

אנו, החתומים מטה, פונים אל ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו ואל שר השיכון, מר אורי אריאל בקריאה דחופה לפעול למניעת מצוקתם של דיירי הדיור הציבורי, העומדים בפני הסכנה להיות מושלכים מבתיהם אל הרחוב.
הזכות לקורת גג היא זכות יסוד אשר מדינת ישראל התחייבה לממש מתוקף חתימתה על אמנות בינלאומיות ומתוקף חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. משמעות הדבר היא שמדינת ישראל מכירה בזכות לקורת גג כתנאי בסיסי והכרחי לקיומם של חיים בטוחים. לאחרונה, על רקע מחסור חמור של יחידות דיור ציבורי בישראל, תוצר עשרות שנות ייבוש והזנחה, ניצבות עשרות משפחות המתגוררות בדיור הציבורי תחת איום בפינוי מביתן, בטענה כי השלכתן מהדירה תסייע בשיכונן של משפחות אחרות במקומן. כך, הופכות הרשויות האמונות על שיכון לרשויות האמונות על פינוי והשלכה מבית בחסותה של המדינה.
חשוב לציין, המשפחות הממתינות לקבלת דיור ציבורי אמנם נמצאות במצוקה חמורה, אך גם אלו המאוימות בפינוי. על המדינה ועל רשויות השיכון מוטלת האחריות לספק פתרונות גם לאלו וגם לאלו. מעשה הפינוי של משפחה אחת למען שיכונה של אחרת הוא מעשה מחפיר מבחינה מוסרית, אשר מבטא התנערות מערכים של סולידריות חברתית, והעברת האחריות מידי הגופים המדינתיים אל עברם של אלו המצויים בשוליים החברתיים. הצגת מדיניות הפינויים כפתרון למחסור הקיים בדיור הציבורי היא לעג לרש, לא פחות.
במצב של מצוקה כלכלית קשה מנשוא עבור השכבות המוחלשות, אין כל הגיון בהשלכת משפחות נוספות אל הרחוב. להפך, יש בכך משום החרפת המצוקה, באמצעות הכנסת משפחות נוספות אל מעגל העוני וההפקרה. השלכת משפחות אל הרחוב גוזרת עליהן חיים ללא קרקע של בטחון ויציבות, חוסמת את אפשרותן להשתלב במערכות חינוך ותעסוקה ומונעת מהן את הזכות היסודית להגן על כבודן, רכושן, בריאותן. מעטות הן המשפחות המצליחות להיחלץ ממצב זה. האיום בפינוי מביא את המשפחות לחיים בפחד, ללא יכולת לתכנן את עתידן.
משפחות אלו מוחלשות גם בפני החוק והמשפט. כוחן דל מול סוללת עורכי הדין של החברות המשכנות והתעקשותם להגיע לפינוי בכל מחיר. יחסי הכוחות האמורים מעמידים בספק את החוקיות והלגיטימיות הציבורית והמוסרית שבביצוע הליכי הפינוי, גם כאשר הם מגובים בפסק דין. גם הוועדות הממשלתיות הגוזרות את גורלם של דיירי הדיור הציבורי סובלות מליקויים רבים ובעיקרם חוסר שקיפות והעדר ייצוג לדיירים שבעניינם עוסקים הדיונים. שיטת עבודה זו אינה עולה בקנה אחד עם כללי מנהל תקין.
נוכח הליקויים החמורים באופני פעולתם של מנגנוני הדיור הציבורי (ובנושאים אלו נמתחה ביקורת חריפה גם מטעמו של מבקר המדינה ומטעמם של מספר שופטות ושופטים), אנו קוראות וקוראים לעצירה מיידית של כלל הפינויים הצפויים. עצירת הפינויים היא פעולה דחופה והכרחית, שאינה דורשת כל הקצאה תקציבית. בעיקרה היא מהווה הצהרה בדבר הצורך החיוני של הממשלה ושל השר האחראי בתשומת לב למצוקת הדיור של השכבות המוחלשות בישראל, ובצורך בבדק בית משמעותי במנגנוני הדיור הציבורי, טרם ביצוע פעולות הרות גורל. עצירת הפינויים תאפשר את מיצוי זכויותיהם של אזרחים במדינת ישראל, והיא תהווה צעד ראשון בדרך הארוכה לשיקום מוסדות הדיור הציבוריים, ולמימוש הזכות היסודית לקורת גג וחיים בטוחים.

בתודה ובתקווה לפעולה מהירה בנושא

הרב יצחק שוראקי- מראשי בית המדרש למהיגות רבנית חברתית "ממזרח שמש".
הרב דוד זנו – מראשי בית המדרש למהיגות רבנית חברתית "ממזרח שמש".
הרב עמיחי שוכרון
הרב אברהם ברידס- רב קהילת אוהל מועד בת-ים.
אביהו מדינה
אהובה עוזרי
נינט טייב
עמיר לב
אחינועם ניני
סמי מיכאל – נשיא האגודה לזכויות האזרח
מרגלית צנעני
בועז שרעבי
ערן צור
אלי עמיר
עמיר לב
רונית מטלון
יהושע קנז
שלמה שרף
דוד טרטקובר
עודד קוטלר
צדי צרפתי
פרופ' חביבה פדיה
ד"ר איציק ספורטא
אלכס ליבק
פרופ' זאב שטרנהל
יהושע סובול
יוסי שריד
יאיר דלל
חיים אוליאל
פרופ' יהודה שנהב
ליאורה ריבלין
פרופ' יוסי דהאן
פרופ' יוסי יונה
ד"ר דפנה גולן
יהודה אטלס
ד"ר חגית גור זיו
אלמוג בהר
יוסי יונה
עו"ד יפעת ביטון
שי אביבי
ראובן אברג'ל
פיליפ רנצר
איילה חננאל עיתונאית
אילנה ברנשטיין
אריק בוקובוזה
עו"ד גבי לסקי
דודו בוסי
דורית רביניאן
דינה צבי ריקליס
דנה לובינסקי
דניאל עוז
דניאלה כרמי
דניאלה לונדון דקל
חיים יעקובי
חנה ואזנה
חנן חבר
טל ניצן
יגאל עזרתי
יהודית לוין
יהושע סימון – משורר ואוצר אמנות
יוסי סוכרי
יעל פרידמן
מאיר בוזגלו
מיכל אביעד
מרואן מח'ול
מתי שמואלוף
נעם פרתום
יואב צפיר
עדי עסיס – משורר
עדי תשרי
אבנר עמית
קציעה אלון
קלריס חרבון
רון כחלילי
רועי צ'יקי ארד
רותם מלנקי
שולה קשה
שמי זרחין
שרון מולדאבי
תאמר מסאלחה
תהל פרוש

אהובה עוזרי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s