עשרות אמנים ואנשי רוח חתמו על עצומה לעצירת פינויים בדיור הציבורי \ TheMarker

"מעשה הפינוי של משפחה אחת למען שיכונה של אחרת הוא מעשה מחפיר מבחינה מוסרית", נכתב בעצומה שעליה חתמו בין היתר נינט טייב, מרגלית צנעני, דודו בוסי וזאב שטרנהל

שורה של אנשי רוח וסלבריטאים פנתה היום (ה') אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר השיכון אורי אריאל בקריאה דחופה לפעול לעצירת פינויי דיירים בדיור הציבורי. "באחרונה, על רקע מחסור חמור של יחידות דיור ציבורי בישראל, תוצר עשרות שנות ייבוש והזנחה, ניצבות עשרות משפחות המתגוררות בדיור הציבורי תחת איום בפינוי מביתן, בטענה כי השלכתן מהדירה תסייע בשיכונן של משפחות אחרות במקומן", נכתב בעצומה, "כך, נהפכות הרשויות האמונות על שיכון לרשויות האמונות על פינוי והשלכה מבית בחסותה של המדינה".

בין החותמים על הקריאה כמה מוסיקאים בהם אביהו מדינה, נינט טייב, בועז שרעבי, אהובה עוזרי, מרגלית צנעני, אחינועם ניני וערן צור; סופרים, בהם דודו בוסי, יהושע קנז, דורית רביניאן, סמי מיכאל ויהושע סובול; אנשי אקדמיה בהם פרופ' זאב שטרנהל ופרופ' יוסי דהאן; וידוענים נוספים בהם השחקן שי אביבי, הבמאי עודד קוטלר, האמן דוד טרטקובר והצלם אלכס ליבק.

עו נכתב בעצומה כי "המשפחות הממתינות לקבלת דיור ציבורי אמנם נמצאות במצוקה חמורה, אך גם אלה המאוימות בפינוי. על המדינה ועל רשויות השיכון מוטלת האחריות לספק פתרונות גם לאלו וגם לאלו. מעשה הפינוי של משפחה אחת למען שיכונה של אחרת הוא מעשה מחפיר מבחינה מוסרית, שמבטא התנערות מערכים של סולידריות חברתית, והעברת האחריות מידי הגופים המדינתיים אל עברם של אלה המצויים בשוליים החברתיים. הצגת מדיניות הפינויים כפתרון למחסור הקיים בדיור הציבורי היא לעג לרש, לא פחות".

לדברי פעילים למען הדיור הציבורי, שעומדים מאחורי הכנת העצומה, ביום ראשון הקרוב יכנס לתוקפו צו פינוי גמיש לפינויה של משפחה מגבעת שמואל, והתגייסות האמנים היא חלק ממאמץ של פעילי הדיור הציבורי לעצור את הפינוי ולמנוע את השלכת המשפחה לרחוב.

לטענתם, קבינט הדיור שהגה שר האוצר יאיר לפיד ושהתכנס לראשונה אתמול כלל לא דן בחידוש הבנייה בשיור הציבורי, בהשבת הכספים שהכניסה המדינה ממכירת נכסי הדיור הציבורי בסך 2.7 מיליארד שקל שאמורים היו לממן בנייה זו, או בעצירת פינויי דיירים.

בנוסף, דרשו החותמים על העצומה כי תוקם ועדת בדיקה לתפקודן של החברות המשכנות, דוגמת עמידר, עמיגור חלמיש ועוד. "נוכח הליקויים החמורים באופני פעולתם של מנגנוני הדיור הציבורי (ובנושאים אלו נמתחה ביקורת חריפה גם מטעמו של מבקר המדינה ומטעמם של מספר שופטות ושופטים), אנו קוראות וקוראים לעצירה מיידית של כלל הפינויים הצפויים.

"עצירת הפינויים היא פעולה דחופה והכרחית, שאינה דורשת כל הקצאה תקציבית. בעיקרה היא מהווה הצהרה בדבר הצורך החיוני של הממשלה ושל השר האחראי בתשומת לב למצוקת הדיור של השכבות המוחלשות בישראל, ובצורך בבדק בית משמעותי במנגנוני הדיור הציבורי, טרם ביצוע פעולות הרות גורל. עצירת הפינויים תאפשר את מיצוי זכויותיהם של אזרחים במדינת ישראל, והיא תהווה צעד ראשון בדרך הארוכה לשיקום מוסדות הדיור הציבוריים, ולמימוש הזכות היסודית לקורת גג וחיים בטוחים".

על פי נתונים שמסרה "עמידר" לתנועה לחופש המידע, ושנחשפו לפני כחודש ב-TheMarker, בשנים האחרונות חלה עלייה במספר פינויי הדיירים על ידי החברה. בעוד שלאורך 2010 בוצעו 28 פינויים בלבד, ב-2011 בוצעו 61 פינויים, ואילו ב-2012 היו 85 פינויים. עם זאת, לדברי עמידר רבים מאותם הפינויים בוצעו כנגד פולשים שלא כדין לנכסים, ולא נגד דיירי החברה.

מעמידר נמסר בתגובה כי "מדובר בטענות מופרכות ושקריות המועלות על ידי גורמים קיצוניים. לא מדובר בפינוי דיירים, אלא בפינוי פולשים עברייניים שהשתלטו על דירות המיועדות לזכאים לדיור ציבורי על פי חוק. עמידר פועלת ותמשיך לפעול על פי החוק ועל פי הנחיות הממשלה".

לקוח מדה מארקר
http://www.themarker.com/realestate/1.2027797

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s