טקס הענקת פרס ישראל למר יעקב ברוש על פינויים והתעללות

יעקב ברוש ראובן אברג'יל
הטקסט שהקריא ראובן בטקס הענקת פרס ישראל למר יעקש ברוש:
פרס ישראל להשמדת הדיור הציבורי ניתן השנה ליעקב ברוש על הצטיינותו יוצאת הדופן בעושק דיירי הדיור הציבורי, ומתוך ראייה כוללת של הישגיו בהמצאת חובות שווא, בהזנחת דירות עמידר עד כדי התפוררות, ובפינוי דיירים ללא לאות. ברוש עלה לישראל בגיל שלוש, ואת ילדותו בילה בדירת עמידר בקרית גת. במהלך שירותו הצבאי טיפס לדרגת סגן מפקד הנ"מ – אבל בדרכו לצמרת לא שכח מאין בא. אך טבעי שבבגרותו ישתמש ברקע האישי שלו ובמיומנויותיו הצבאיות כדי להילחם עד חרמה בדיירי הדיור הציבורי. ואכן, מאז מינויו לתפקיד מנכ"ל עמידר בשנת 2006, רשם ברוש שורה ארוכה של הישגים חסרי תקדים.
ברוש הצליח לפתוח הליכים משפטיים נגד אחד מכל שישה מדיירי עמידר. במנגנון הבירוקרטי שיצר ברוש, מעשה מחשבת מונומנטלי ומסועף, הדיירים העניים והמוגבלים ביותר בישראל צוברים ללא ידיעתם חובות שרירותיים שאין להם תיעוד. כל נסיון לעקוב אחר החובות נדון לכישלון אל מול ערמות מסמכים מסתוריים ומלאי סתירות שפקידי עמידר משחררים במשורה. על מקוריותו ותושיתו בעניין גביית החובות יעידו "דמי הרצינות" אותם המציא: מנגנון לא חוקי שדורש מחייבים סכומים שאין ביכולתם לעמוד בהם כתנאי לפריסת חובות.
הישגיו של ברוש פזורים בכל רחבי הארץ. בחדרה בניין שלם הפך למלכודת של טחב ונזילות. בירושלים בניין פונה כשהוא על סף קריסה. מאות דירות פזורות בכל רחבי הארץ, ממטולה ועד אילת, כשהן ריקות ולא ראויות לאכלוס. אכן, כפי שקבע ברוש בראיון לדה מרקר: "בניהול דירות אין לנו מתחרים". ציון לשבח מיוחד מגיע לברוש על שלפני חודשים בודדים הצליח להשיג תקציב חד פעמי של 11 מליון שקלים לשיפוץ דירות – תקציב שהושג, בעוד עמידר מוציאה כ 20 מליון שקלים בכל שנה על הליכים משפטיים נגד דיירי הדיור הציבורי, ומליון וחצי שקלים על פרסום.
המחוייבות העמוקה של ברוש להתעמרות בדיירים אכן נשאה פרי. בשלוש השנים האחרונות הכפיל ושילש ברוש את מספר הפינויים מהדיור הציבורי. על אף קיומן של מאות דירות ריקות שראויות לאכלוס, ברוש זורק עשרות משפחות לרחוב מדי שנה. גם כאן אין גבול ליצירתיות ולתושייה, כפי שמתבטאות בשיטת "שָקֵר וזרוק": דיירים נדרשים לעזוב לצורך שיפוץ, אבל מגלים שהדירה לא שופצה ולא ניתן לשוב אליה. בדרך לפינויים לא בוחל ברוש במה שבית המשפט כינה "טענות מופרכות" והתנהלות "שלא בתום לב". ברוש אף מגדיל לעשות ומתמרץ את עובדי עמידר באלפי שקלים כדי "לעודד קשישים לעזוב את דירותיהם ולעבור לדיור מוגן".
הגישה התלת-ראשית המאפיינת את חזונו הייחודי של ברוש – גישה המשלבת הזנחה, חובות שרירותיים ופינויים – אפשרה לעמידר לממש את ייעודה ככלי להעברת כספים מעניים לעשירים. עיתון הארץ קבע ש"עמידר משיגה תשואה שכל כריש נדל"ן היה חולם עליה". ההכנסה למדינה ממכירת דירות עמידר עמדה על מאות מליוני שקלים בשנה. עשרות מליוני שקלים מתקציב עמידר לא נוצלו וחזרו לקופת המדינה.
על כל זאת ועוד, על העושק, על הגזל, על הניצול והמרמה, החליטו השופטים להעניק ליעקב ברוש את פרס ישראל להשמדת הדיור הציבורי לשנת 2013.

ככה כותבת ליטל:

אז הגענו לרחוב של יעקב ברוש, מנכ"ל חברת עמידר, ונעמדנו על המדרכה מול הבית. כ-30 פעילים עם שלטים. אחרי שכל המוזמנים מגיעים, ראובן מעל דוכן מאולתר מקרטונים מכוסים בד פותח את טקס הענקת פרס ישראל ליעקב ברוש על הישגיו בתחומי הפינויים, ההתעמרות וההתעללות בדיירים. מדי פעם כולנו צועקים בוז. חלק מהפעילות מתקרבות לבית וקוראות לברוש להגיע לטקס (נראה שאין בבית אף אחד).
אחרי 10 דקות. מגיעה ניידת משטרה. השוטרים יוצאים מהניידת, הם עומדים מחוץ למעגל הפעילים ומדברים בינם לבין עצמם. אחרי דקה אחד מהם מוציא מצלמה ועובר בין הנוכחים, לצלם אחד אחד. הטקס נמשך. כל פעם עומד בדוכן אדם אחר ומעיד על הכרותו האישית עם "הישגיו" של ברוש: דיירי עמידר, אנשים שפונו מביתם או נמצאים תחת איום פינוי, אמהות חד הוריות שאינן זכאיות לדיור ציבורי ועוד.
עוברות עוד כמה דקות ואחד השוטרים נכנס למעגל, הוא רוצה לדעת מי אחראי. אף אחד לא עונה. הוא מודיע שזו הפגנה לא חוקית. פעילות מנסות להסביר לו שהוא טועה, שזו אפילו לא נחשבת הפגנה. אני מציעה להקריא לו את החוק. הוא מתעקש. עוד שוטרים מתערבים. המעגל מתפרק.
פתאום ניגש שוטר לאחד מפעילי צוות דיור ציבורי שעומד לידי, איציק, דייר עמידר שהוא ומשפחתו תחת איום פינוי, הוא מבקש ממנו תעודת זהות, איציק שואל בשביל מה, השוטר מסתכל עליו בפרצוף מאיים ומודיע לו שהוא עצור. מה עצור? למה עצור? "ככה אני אמרתי". איציק נבהל. הדבר היחיד שחסר לו בנוסף לקשיים כלכליים ואיום פינוי זה הליכים משפטיים על השתתפות בפעולת מחאה. השוטר מחזיק לו את היד כדי לשים עליו אזיקים. איציק משתחרר מהאחיזה שלו ומנסה לברוח. השוטרים רצים אחריו ואחריהם הפעילים. זהבה, הנשמה של צוות דיור ציבורי, דיירת עמידר שנמצאת במאבק עם איציק כבר הרבה זמן, מודאגת. היא מתחילה לרוץ אחריו ומועדת. היא נופלת על הפנים ויורד לה דם במצח, באף ובשפה. אני רואה את זה ומתעצבנת עוד יותר.
השוטרים נכנסים לחצר של בית פרטי כדי לחפש את איציק. הדיירים של הבית יוצאים המומים. נערה שואלת אותי מה אנחנו עושים בבית שלה. אני עונה לה שתשאל את המשטרה… בינתיים מגיעות למקום עוד ניידות. ברגע השיא 7 ניידות (!) כדי לטפל בטקס מאולתר של 30 פעילים שעושים קצת רעש וכועסים מאוד אבל לא מבצעים עבירה על החוק. אחד השוטרים מאיים על פעילות שהוא ירסס אותן בגז פלפל. אני צורחת על השוטרים ורועדת מעצבים.
אחרי כמה דקות הקצין מנסה להרגיע את הרוחות. הוא טוען שהם בכלל לא התכוונו לעצור את איציק ושאנחנו סתם שונאים שוטרים ונהנים לעשות בלגן. השוטרים נעמדים בצד ונותנים לנו להמשיך עם הטקס, בתנאי שזה יהיה בלי מגפון. אנחנו ממשיכים.
בסוף הטקס השוטרים שוב לוקחים את איציק הצידה ומבקשים לדבר איתו ביחידות. הקצין הולך איתו רחוק מכולם, ושם, כשאף אחד אחר לא שומע, הוא שואל אותו שוב מי האחראי כאן.

מי אנחנו?
פעילים למען דיור ציבורי

מה אנחנו רוצים?
• שמדינת ישראל תחזק את מערך הדיור הציבורי כדי לאפשר דיור במחיר סביר למי שאינם מצליחים למצא פתרונות דיור בתנאי השוק, וכדי לרסן את עליית מחירי הדיור
• שהחברות שמפעילות את הדיור הציבורי יפעלו למען הדיירים ולא נגדם: במקום המצאת חובות ופינוי דיירים, השקעה במלאי הדירות

מה אנחנו עושים כאן היום?
השכן שלכם, יעקב ברוש, הוא מנכ"ל חברת עמידר. בשנות כהונתו עמידר הזניחה את הדירות בבעלותה, גבתה באופן שרירותי חובות דמיוניים מדיירים, זרקה דיירים חסרי אונים לרחוב, ומכרה נכסים באופן שהקטין את מלאי הדירות הציבוריות בישראל.
עמידר בניהול ברוש רודפת את דיירי הדיור הציבורי. החלטנו להעניק לברוש "פרס" על הרס הדיור הציבורי בישראל, כדי לתבוע ממנו שישנה את התהנהלותו.

ואם אני רוצה לעזור?
נשמח מאד! אפשר לפנות אלינו!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s