את העניים מפנים, לעשירים בונים (או: מה יקרה בבלפור 2 לאחר שיושלם פינוי הדיירים)

471600_450904214958235_1650635003_o
ליווינו וסיקרנו רבות את המאבק של דיירי בלפור 2, 200 דיירים קשי יום, בינהם קשישים, עולים וניצולי שואה, שהתגוררו בתנאים קשים מאוד בביניין רעוע בבת ים, חלקם במשך שנים רבות, עד שהחליטה העיריה שחייבים לפנות בדחיפות את המבנה שמהווה סכנה לדיירים. בעקבות מאבק ארוך ועיקש של תנועת А-Кол А-Оле – הקול העולה ושלנו, פעילים מצוות דיור ציבורי, הושגו פתרונות לחלק גדול מהדיירים. פעילים עדין עוקבים לוודא שכולם יקבלו פתרון ושהפתרונות עומדים בסטנדרטים מינימליים ומספקים מענה ארוך טווח. את כל זה כבר הזכרנו וגם אמרנו שגם אם יימצאו פתרונות ראויים לכל דיירי המבנה אחרי מאבק ארוך ולחץ מצד מספר חברי כנסת זהו אינו מענה כולל למצוקה שאינה בלעדית לבלפור 2, עד שלא יחוקקו חוקים שמבטיחים פתרונות דיור הולמים וברי השגה לכל אזרחי ישראל ובפרט למי שזקוקים להם באופן הדחוף ביותר- המאבק רק התחיל. לא יתכן שקשישים יחיו שנים בתנאים כאלה שהם סכנת חיים ופגיעה בכבוד האדם, לא יתכן שמשפחות ייזרקו לרחוב.

את כל זה כבר אמרנו אבל יש עוד שאלות שראוי לשאול ולהשיב עליהן: למה דווקא עכשיו הוחלט לפנות אם הבניין עומד במצב זה שנים? למה רק עכשיו התעוררה העיריה והחליטה שיש לשמור על בטחון תושביה? האם הוא הבניין היחיד שנמצא במצב קשה כל כך?

אז הנה עוד זווית מעניינת וחשובה לפאזל: מה יקרה במקום לאחר הפינוי?
========================================
אחרי הפינוי יבנה במקום מתחם יוקרתי שישמש ל"מגורים, מסחר, משרדים ומלונאות". מי עומד מאחוריו? בין השאר קשורים בו עיריית בת ים ומשרד השיכון.

אותו משרד שיכון שלא בונה דיור ציבורי ולא מספק פתרונות דיור הולמים לאנשים קשיי יום, מבטיח, כך עולה מן המצגת באתר עיריית בת ים, הטבות מס ומימון לפרוייקט.

אותה עירייה שהחליטה לפנות את המבנה מתוך דאגה כנה לתושבים ושסיפקה להם פתרונות הולמים רק לאחר מאבק מתמשך שכוון נגדה היא זו שיזמה אותו.

ומה ייבנה באותו פרוייקט שיזכה במימון והטבות מס ממשרד השיכון? דיור ציבורי? דיור מוגן? דיור בר השגה? תנחשו שוב.

המצגת המלאה באתר עיריית בת ים:
http://tinyurl.com/c782fqt

עוד על המאבק של דיירי בלפור 2:
http://tinyurl.com/balfur2-struggle

תגובה אחת ל-“את העניים מפנים, לעשירים בונים (או: מה יקרה בבלפור 2 לאחר שיושלם פינוי הדיירים)

  1. פינגבק: בלפור 2: אחרוני הדיירים פונו, אבל פתרונות מספקים אין | מאבק הדיור הציבורי·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s