פרוטוקול/תיאור מפגש 1 של קבוצת המאבק בחדרה

קשה לי לכתוב פרוטוקול מסודר על מפגש ראשון שכזה. עברנו אחד-אחד וכל אחד הציג את המקום שממנו הוא בא ואת המצוקה שלו או לחילופין מה מניע אותו. מדי פעם התפתח ויכוח. אכתוב קודם כל על האנשים ומה הם סיפרו על עצמם ולאחר מכן על מה היה ויכוח ואסכם בדברי סיכום שלי לתאר את חוויית הפגישה הראשונה.

דיברנו על המפגש הראשון ועל המאמץ לכנס את הקבוצה. מהר מאוד עברנו להצגת הדברים כי הזמן דחק ורצינו להגיע לעניין:

שרונה פותחת – מדברת על מקרים באופן כללי.

שואלים אותה על עצמה והיא מספרת:

הילדים החליפו 5 בתי-ספר משום שהמדינה הציעה לה דיור בטבריה שזה מעבר מאוד קשה והמעבר לא הצליח והיא נאלצה לחזור.

1100 סיוע

על 3500 ש"ח

מקזזים לה מזונות על עבודה.

ההישרדות היא המינימום (טוענת שאפילו את זה אין לה).

מספרת על מאבק של 10 שנים בעמידר בתור אם חד-הורית ל-2 ילדים. נחשבת מסורבת בעמידר אחרי שחזרה לחדרה. עובדת כסייעת בבית-ספר וביתה נחשבת תלמידה מחוננת ומקבלת מלגה בגיל 15 כדי ללמוד במכללה.

אילנה: 1000 ש"ח סיוע בשכר דירה על 2300 ש"ח, ויש לה 4 ילדים וזה לא מספיק בכלל. עובדת כסייעת.
פרי דנילוב: בחודש מאי פינו אותה מהבית. משלמת שכר דירה בשוק 2000 ש"ח. טוענת שמישהו בעמידר קיבל שוחד כי הכניסו מישהי שלא עומדת בקריטריונים לדירה שממנה פינו אותה. אין שקיפות של עמידר ואי אפשר להוציא פירוט חוב. היא חייבת לעמידר 4000 ש"ח. כשפינו אותה זה היה בלי צו פינוי, הרסו לה את הרהיטים והיא אומרת שבהוצאה לפועל שברו וגנבו לה דברים.

דינה רבייב: עברה מראשון לחדרה. יש לה ילדה עם נכות 100% וילדה נוספת. נלחמה מול משרד השיכון 4 שנים קבלה סיוע 770 ש"ח, ואז ביטלו לה את הסיוע בגלל שהילדה התחילה לקבל סיוע והקפיאו לה דירה שכבר היתה אמורה לקבל והיא טוענת שזה בגלל שסומנה כי נאבקה בהם ולא ותרה. מספרת על תלאותיה מול ביטוח לאומי – בלתי-נתפס. בשבוע האחרון פיטרו אותה מעבודתה וכרגע אין לה עבודה.

אבי חזן: גר אצל אימו. 100% נכות, עיוורון כמעט מלא. דורש דירה יותר גדולה כי לא מתאימה לצרכיו. גר בגבעת-אולגה. כל הקירות במצב של רטיבות ועמידר לא מתקנים. חי על ביטוח לאומי 2600 ש"ח שמתוכם נשחקים לו 600 אחרי מזונות ועוד 60 ש"ח לעמידר. נפגש עם מנהל עמידר והביא לו מכתב מעו"ד וזה לא עזר. לא מצליח אפילו לשלם חשמל.

גיא ג'אנה: מתנועת התעוררות, הגיע מתוך המחאה. בא לשמוע ולראות מה אפשר לעשות. מעוניין שנקים צוותים למשימות שונות ולחבר אותנו למאבקים אחרים. מדברת על צורת חשיבה ועל צוותים כמו צוות תקשורת ואינטרנט וכו'. שואל כמה זכאי דיור יש באיזור, כמה דירות ריקות ומה בנוגע למרכזי קליטה או מבנים ששייכים לסוכנות היהודית, וכמה נפגעי דיור ציבורי בסה"כ. אין לנו תשובה לספק לו.

גילה (באה בתור מלווה של אבי חזן אך נפגעת דיור בעצמה): 3 ילדים שלכולם יש בעיות. דוחים אותה מעמידר בנצרת-עילית. דורשים ממנה 400 ש"ח על דירת חדר של עמידר רק משום שהיא עובדת.

מצאנו את עצמנו בכמה קונפליקטים. כשנפגעי ונפגעות דיור סיפרו על קצבאות כאלה ואחרות אז הגיעו שבחים מצד משתתפת אחת על המנגנון הזה ושרונה לא הסכימה בכלל לשמוע מזה ושאלה מה עם המחייה? ממה אמורים לחיות?

עוד דבר שהתווכחנו זה על אופי הקבוצה ואני הבהרתי חד-משמעית שזו קבוצת מאבק שלפני בכלל שניגשים לאיזו מחשבה על משהו אחר זו קבוצה של מאבק הדיור הציבורי.

דיברנו על אופי ההתקבצות ובשלב זה דחינו הצעות לרה-אורגניזציה בדמות הקמת צוותים וחלוקה לפונקציות ודיברנו על רצוננו בהרחבת הקבוצה וגיבושה. אני אמרתי שמה שחשוב זה שעכשיו מקימים גרעין ושזה מאבק עממי וככה אנחנו נמשיך ולא בצורה של התמקצעות, בטח לא עכשיו.

סיכום: היה מפגש מאוד מאוד חיובי ומתוח באופן חיובי אך בעייתי. מה הכוונה? שרוצים לראות שדברים נעשים, שאנחנו נעשה דברים ושזו לא קבוצה בשביל שתהיה קבוצה שהיא קבוצת מפגש. אני חשתי שאנחנו צריכים עוד להפגש כדי להבין לאן אנחנו רוצים ללכת ומה זה בשבילנו קבוצת מאבק במקום כמו חדרה כשהדיור הציבורי הוא נושא גדול וארצי והבעיות הן בעיות ארציות. כנראה שנדון בדברים האלה בהמשך. בינתיים ייתכן שנעשה סיור בשכונות ונחפש עוד אנשים שנפגעו מעמידר ומשרד השיכון ושסובלים מהזנחה בשכונות. מועד לסיור או מי ישתתפו בו – עדיין לא נקבעו.

הצטלמנו ביחד וסידרנו חזרה את השולחנות והכיסאות ואחרי זה נסענו איש ואישה לביתם בהרגשה טובה בסה"כ של ראשוניות ושל מחשבה שאפשר לשפר את המצב הקשה.

לפרטים נוספים לגבי ההתארגנות אפשר לפנות אלי – שי נימצן

0525454425

ShyNisGood@gmail.com

תגובה אחת ל-“פרוטוקול/תיאור מפגש 1 של קבוצת המאבק בחדרה

  1. פינגבק: ביום שני פגישה שנייה של קבוצת המאבק בחדרה | מאבק הדיור הציבורי·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s