בת ים, בלפור 2: בינתיים נמנע הפינוי

מאת: חדר המצב
פורסם קודם ב-J14

בלפור 2, בת ים, הבוקר. הסאגה של הבניין נמשכת. אחרי הפגנה שנערכה בראשית החודש שעבר ומאבק נחרץ עם שיתוף פעולה של תנועת הקול העולה וצוות דיור ציבורי, נותרו עדיין כעשרים מדיירי הבניין, העומד להיהרס ולפנות מקומו ל"פרויקט יוקרה", בלא פתרונות. זאת  מפני שאינם מבוגרים מספיק/חולים מספיק/ עניים מספיק. העירייה מאיימת לפנותם בניסיון לגרום להם לעזוב את הבניין גם ללא פיתרון מגורים. אילו היה דיור ציבורי במדינה, הדייריים לא היו נאלצים להתגורר בבניין מוזנח ומסוכן למגורים.
הסיפור של הבית ברחוב בלפור בבת-ים, הוא סיפורה של מדינת ישראל 2012, סיפורו של הדיור הציבורי הקורס. באופן לא מכוון, בעלי הבניין ברחוב בלפור, שהשכירו בזול לנזקקים, החליפו את הרשויות, שהיו צריכות לעשות זאת. אבל הזמנים השתנו. עכשיו כשבת ים הפכה סוף סוף לפנינה נדל"נית, העסק לא יכול להימשך. הדיירים הם חיילי שחמט שמוקרבים בסיפור הזה.
זהו סיפורה של מדינה ששכחה בשביל מה ובעיקר בשביל מי היא קיימת. מטרתה אינה לשרת בעלי הון ולדאוג לכך שיוכלו להרוויח עוד יאכטה נוצצת מעסקאות הנדל"ן שלהם, ולא לדאוג לפוליטיקאים החרוצים ומלאי ה"רצון הטוב" שלנו. מטרתה היא לדאוג שכל אזרח יהיה זכאי לזכויות בסיסיות, שאף אדם לא ימצא את עצמו זרוק לרחוב – מגורש, מוכה, מושפל. ללא ביטחון אישי וללא קורת גג. זהו סט ערכים בסיסי שצריך לעמוד מול עינינו כחברה. אלה הערכים שהאזרחים צריכים להזכיר שוב ושוב לפוליטיקאים המנהלים את חיינו.
קשישים ונכים, רובם עולים מחבר העמים, אשר העברית אינה שגורה בפיהם, חיים בתנאים איומים בבניין שהוכרז כמסוכן לבטיחותם. זאת מכיוון שלא היה להם כסף לשלם אלא לדירות מוזנחות אלו. הם איבדו גם אפשרות דלה זו, כיוון שעיריית בת ים עמדה לפנותם ללא כל פתרון. לדיירים אלה אין משפחה שתוכל לסייע, הם אינם מצויים בנבכי הביורוקרטיה, ולמעשה, אם יפונו מהבניין, אין להם לאן ללכת. אחרי מאבק, הפעלת לחצים, העירייה ומשרדי הממשלה והקליטה נזכרו להתחיל לטפל בהם- אך הטיפול אורך זמן. ובינתיים? העיריה הביאה מתווכים ולחצה על הדיירים לעזוב. במה ישלמו שכר דירה בהמשך? לכך איש אינו דואג. ויש גם כ-20 איש – חלקם נכים/ות וקשישים/ות – שלא נמצא להם פתרון ואין ביכולתם לשלם עבור שכירות לחודש הקרוב. העירייה מתעקשת ואף הורתה לעובדיה שלא לדבר עם הפעילים, שעשו לילות כימים בבניין בניסיון למצוא פתרונות פרטניים. יש לזכור, שבאזור עומד לקום מיזם יפהפה, שיכניס כסף רב לעירייה. לא רק זאת, לדברי דובר העירייה – הפינוי עצמו יעלה עשרות אלפי שקלים – מדוע לא משתמשת העירייה בסכומים אלה כדי לממן פתרונות זמניים – עד למציאת פתרונות קבע?
בלפור 2, בת ים | צילום: טל קינג

בלפור 2, בת ים | צילום: טל קינג

הבוקר התכוונה עיריית בת ים לפנותם לרחוב ללא פתרון. התערבות  התקשורת והפעילים שכבר נמצאים בשטח מונעת לפי שעה את הפינוי. לפני שעה קלה הגיע גם מסר מהעיריה לפיו לא יהיה פינוי היום. לא ברור אם מדובר בטקטיקת הטעיה או בהתפכחות וניסיון נוסף לייצר פתרונות.

הפעילים נמצאים לצד הדיירים כבר מ -6 בבוקר (היום, יום שני 3.12) וקוראים לעיריית בת ים:
במקום לפנות תציעו פתרונות.
אומרים לא להפקרה של אזרחים/יות מוחלשים/ות.
א-נשים לפני מיזמים מפוארים.

למשרד הקליטה:
אל תתנערו מאחריותכם למי שהובאו למדינה על ידיכם.
ולמשרד השיכון :
במקום לפנות תתחילו לבנות ולהציע פתרונות

בדף האירוע בפייסבוק ניתן למצוא פרטים לכל מי שמעוניין לבוא ולתמוך.

ארכיון המאבק של דיירי בלפור 2 באתר:
http://tinyurl.com/cgc6pg6

בלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

בלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

בלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

בלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

בלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

בלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

אסיה זינביץ, קרן אלכסנדרוני ופעילים נוספים בבלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

אסיה זינביץ, קרן אלכסנדרוני ופעילים נוספים בבלפור 2 הבוקר | צילום: טל קינג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s