איך היית מסתדר עם 3,500 ש' לחודש, כאשר השכירות עולה 2,100? \ שרונה גואריהן

שרונה גואריהן

שרונה גואריהן | צילום: צוות דיור ציבורי

*** שרונה גואריהן הלביאה מחדרה מביאה את סיפורה ומפנה לחברי הכנסת שאלות ***

בס"ד
אני שרונה גואריהן  אמא חד הורית ל – 2 בתי בת 15 ובני – 13. אני עובדת במשרה חלקית ומקבלת קצבת מזונות  מביטוח הלאומי  כ – 2200 ₪. ביטוח בלאומי מגביל אותנו  לסכום כולל  משכורת של 3500 ₪, זהו סכום מזערי שאינו מספיק להתחיל חודש , שמתוך 3500 ש"ח  תשלום השכירות הוא כ – 2100 לא כולל מים, חשמל, ארנונה.

מאז היותי גרושה  נאבקת מזה שנים לקבלת דירת עמידר בחדרה. כיום אני לפני איום פינוי . פנייתי הוגשה לעמידר ועדת חריגים, תגובת עמידר היא שאנני זכאית לדירה מכוון שאני עם 2 ילדים ( תעשי עוד ילד כדי  שנוכל להכניס אותך לקריטריון ). לאחר ועדת חריגים אושרה לי זכאות לקבלת דירה, האופציות שניתנו לי  הם טבריה, או מגדל העמק, זאת למרות שיש דירות ציבוריות בחדרה שמאפשרות אכלוס דיירים ,ודירות שצריכות שיפוץ מנמלי בסכומים ממש מזעריים.

עמידר סוגרים בתים בטענה שאינם ראויים למגורי אדם בו בזמן שאפשר לשפץ אותם בעלות נמוכה מאוד ,עדיפות עמידר למכור דירות אילו לקבלן פרטי למטרת רווח נקי . אומנם אושרה לי דירה אבל זה מצריך ממני ומיילדי לעקור חיים שלמים ולעבור למקום לא ידוע. שלילדי הייה מאוד קשה להסתגל למקום חדש ללא  חברים, משפחה תומכת, ביה"ס,  והייה לי קשה למצוא עבודה מכוון שאנני ניידת ואין לי רכב. הגשתי את כל הבקשות האפשריות שמראות את המצב הרגיש והחריג למדי, פניתי לכל הגורמים האפשריים  היכולים לסייע נעניתי בתשובה שלילית לפנייתי.

במקביל  שלחתי לשר הבינוי והשיכון  מר אריאל אטיאס את כל המסמכים הדרושים בענייני ,שוחחתי עם השר באופן אישי, סיפרתי את בעייתי , וביקשתי אם אפשר שיוכל לעזור לי מכוון שהוא המוצא האחרון בשבילנו. קיבלתי תשובה מלשכת השר  –  שאני חייבת לקבל את הצעת עמידר ולקחת את הדירה בטבריה  ואם לא אני אקרא סרבנית ותישלל ממני הזכאות  לקשת לדירה נוספת.

העליתי  את הנושא בוועדת טרכנברג והגשתי את החומר לוועדה, תגובת הוועדה הסיפור מאוד נגע לליבם , וגילו רגישות למצבי אך ללא הועיל. אורלי ווילנאי בשל פנייתי  העלתה כתבה במעריב על הדיור הציבורי "חיים בשוליים", אך ללא הועיל.

יש תחושה שהכי קל לדחוק אותנו לפינה ולהגיד תסתדרו, יש לטפל במצוקת הדיור  הציבורי לאלתר  שהיה לאנשים קורת גג ומחסה ויוכלו להיות רגועים ברמת  חיים בסיסית  ולא טרודים  בשאלה איפה הולכים להיות מחר????

שאלות שלי לחברי הכנסת

1. איך היית מתנהל כלכלית אם היית צריך לעבוד מ- 4.00-15.00 בבוקר במשרה מלאה ולהשתכר כ– 3500 ש"ח בחודש?

וזה בהנחה שאתה לא יכול לעבוד עוד משרה (אין מסגרת לילדים אחה"צ, ולא כסף לחוגים מסובסדים)

2. מה היית עושה במקרה כאשר אתה הולך לקופ"ח לקבל טיפול, ואין לך תשלום של 20 ₪ השתתפות לרופא?

3. מה היית עושה אם היית נאלץ לאכול לחם ומרגרינה למשך 3 ימים כי אין לך כסף לקנות במכולת מצרכים בסיסים?

4. איך היית מתנהל אם היית מוגבל בחשמל בשל חוב מצטבר, נאלץ להשתמש בהטענת חשמל ע"י טוקמן (מילוי החשמל בדואר), אין חימום בחורף, ואין מאוורר בקיץ?

5. מה היית עושה שילדך מצטיין בביה"ס וקיבל המלצה ללימודי אקדמיה ואין לך כסף לממן את הלימודים ולקדם את הילד למצוינות. ואין לך כסף לאבחון להקלות? (אחרי סבסוד של הרווחה עלות האבחון 500 ₪)

6. איך היית מתנהל כלכלית עם 3,500 ₪ (עבודת משרה) כולל מזונות, ואתה אמור לשלם 2100 ₪ שכירות, ולשלם מים חשמל וארנונה.

7. מה היית עושה אם החברות המשכנות היו מציעים לך דירה באזור מאוד מוזנח, שיש בו נרקומנים, אנשים שיכורים מסביב, מזרקים מונחים בכל פינה. אם הם היו מציעים לך דירה בהזנחה פושעת בחוסר תנאים אנושיים: רטיבות, עובש, ניקוז של ביוב, קירות מקולפים, ריצוף שאינו מותאם, סדקים בקירות עד כדי התפרקות הבניין. דירה באזור שאינך מכיר, ללא שום משפחה, חברים, ביה"ס, ילדות, וללא עבודה. מדובר בעקירה מוחלטת של הילדים מסביבתם. החברות המשכנות לא מציעות אלא כל זה מתוך איום של החברות הממשכנות לחייב אותך לקחת את הדירה המוצעת. ואם אתה לא מסכים לקחת את הדירה הזו אינך זכאי לדירה נוספת, ונשללת ממך גם הזכאות לסיוע בשכ"ד.

להזכירך לא מדובר בעקירה ממקום מגורים לצורך קריירה אלא בחיי אדם וילדים.

8. מה היית עושה עם נכה עיוור שהחברה המשכנת אומרת לו שהוא אינו זכאי לדירת קרקע והוא אמור לעלות 3 קומות ללא עזרה ותמיכה?

9. מה היית עושה אם קיבלת צו פינוי מהבית בשל חוב שכירות, ואין לך כסף לשלם שכירות?

10. מה היית עושה כשאתה פונה לרשויות ושרי ממשלה בבקשת עזרה ואין לך מענה לצרכיך ואתה ניתקל באטימות, והתשובה שאתה שלא מצאו עניין בבקשתך?

11. איך היית מגיב כשאתה מתגורר במתחם של מרכז קליטה השייך לסוכנות היהודית שהקרקע בבעלות המדינה, במתחם יש 103 יחידות דיור של 1,2,3 חדרים. הסוכנות היהודית משכירה את המתחם לחברת קבלן באופן פרטי, והקבלן משכיר לדיירים במחירים מופקעים של שוק חופשי. בו בזמן שמרכז קליטה שייך למדינה, והקרקע בבעלות המדינה, יש מחסור בדירות ציבוריות, של אנשים בהמתנה לדירות ציבוריות ללא קורת גג, ויש דירות ציבוריות ריקות הנמכרות לקבלנים פרטיים ע"י החברות המשכנות בטענה כי הם לא ראויות למגורי אדם.

2 תגובות ל-“איך היית מסתדר עם 3,500 ש' לחודש, כאשר השכירות עולה 2,100? \ שרונה גואריהן

  1. פינגבק: איך היית מסתדר עם 3,500 ש' לחודש, כאשר השכירות עולה 2,100? • מחאת הדיור·

  2. יאיר לפיד וראש הממשלה היו צריכים להתחיל לפתור בעיות אלה
    אבל זה כנראה לא מעניין אותם אלא רק לפני הבחירות כדי להיבחר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s