הפעולה השבועית: דורשים ודרושות פתרונות לקשישים ולקשישות שיזרקו לרחוב בבת ים

קוראים למשרד השיכון ולמשרד הקליטה למצוא בדחיפות פתרונות דיור הולמים לתושבי הבניין בבלפור 2, בת ים, העומדים תוך חודש להזרק לרחוב

המאבק כנגד הפינוי של דיירי הבניין ברח' בלפור 2 בבת ים  לא נגמר. בעקבות ההפגנה, המחאה וההדים הרחבים לה בתקשורת ואפילו אצל בני נוער בעיר עצמה, התעוררה עיריית בת ים לנסות ולמצוא פתרונות, אך ללא התגייסות תקציבית של משרד השיכון ומשרד הקליטה ברור שפתרונות אלה לא ימצאו.

בבניין ברחוב בלפור עשרות א/נשים, רובם ככולם יוצאי מדינות חבר העמים, יחידים, מבוגרים, חלקם חולים ונכים, כולם מתפרנסים בדוחק רב. הם מתגוררים בדירות חדר קטנות עלובות ומוזנחות, שהושכרו להם במחיר נמוך יחסית, לעיתים בלי חוזה, בשל גודלן המזערי ורמת התחזוקה הנמוכה של המבנה. למעשה, מן הדין היה שהרשויות יציגו פתרונות הולמים וראויים עוד לפני הודעת הפינוי – אך עד למחאה שהתעוררה לא נעשה מאמץ מספיק לשם כך.

לפני כשנה הודיע אגף ההנדסה של עיריית בת ים כי הבניין שברחוב בלפור 2 אינו עונה על תקני הבטיחות ולכן יש לפנות אותו מיושביו. מועד הפינוי נקבע ליום ה-7.11.2012.

אלא שעיריית בת ים, כמו גם רשויות השיכון והקליטה בישראל, כשלו מלהציע פתרונות דיור חלופיים והולמים בעבור עשרות הדיירים אשר ללא ספק יתקשו לשכור דירה אחרת בתנאי השוק הפרטי.

חשוב להדגיש: סיפורו של הבניין הרעוע בו מתגוררים הדיירים כעת, הוא סיפור הפקרת הדיור הציבורי בישראל. הוא גם ממחיש את התנכרות משרד הקליטה למי שהובאו על ידו לישראל. בעלי הבניין ברחוב בלפור 2 שהשכירו בזול את הדירות לנזקקים, החליפו הלכה למעשה את רשויות המדינה שהיו אמורות לדאוג לעולים הנזקקים. מדינה מתוקנת שרשויותיה פועלות למימוש הזכות לקורת גג, אמורה הייתה לספק מלכתחילה תנאי דיור נאותים ומסובסדים במבנים ציבוריים שתחזוקתם ראויה.

בשבוע האחרון דרשנו מהרשויות לעשות את מה שהן היו צריכות לעשות לפני שנים – לא להפקיר את דיירי בלפור 2 לגורלם, אלא לספק להם פתרונות דיור הולמים!

בעקבות הלחץ הציבורי שהופעל בשבוע האחרון נדחה בינתיים הפינוי אך הוא עשוי להתרחש בכל יום. נתגייס כולנו, נכתוב אל משרד הקליטה, משרד השיכון והמשרד לאזרחים ותיקים, נעמיד אותם על אחריותם ונדרוש מהם למצוא פתרונות הולמים.

*** מכתב לדוגמה מופיע למטה ***

מומלץ לשלוח למספרים הבאים בעזרת האתר: http://www.freefax.co.il/upload-fck.php

משרד הקליטה

באמצעות פקס: 03-5209161

משרד השיכון

באמצעות פקס: 02-5847688

המשרד  לאזרחים ותיקים

באמצעות פקס: 02-5605034

************************************************************************************************

פרטים נוספים על הבניין ברחוב בלפור 2 אפשר לקרוא בקישורים הבאים:

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1857978

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4301118,00.html

ניתן להתעדכן ולקרוא עוד על המאבק בעמוד הפייסבוק של צוות דיור ציבורי: http://www.facebook.com/PublicHousingTeam

*************************************************************************************************

לכבוד:

משרד הקליטה

באמצעות פקס: 03-5209161

משרד השיכון

באמצעות פקס: 02-5847688

המשרד  לאזרחים ותיקים

באמצעות פקס: 02-5605034


הנדון: דחיפות במציאת פתרונות הולמים לדיירי הבניין ברח' בלפור 2, בת-ים, העומדים בפני פינוי

תוך כחודש עומדת עיריית בת ים לפנות לרחוב כ-40 דיירי בניין המגורים ברחוב בלפור 2, בת-ים,  ללא פתרונות דיור הולמים חלופיים. הסיבה לפינוי –  הבניין אינו עונה על תקני הבטיחות ע"י אגף ההנדסה של עיריית בת-ים ומסוכן לטענתם למגורים. אני פונה אליך לנצל זמן קצר זה למציאת פתרונות דיור חלופיים עבור הדיירים.

דיירי הבניין שברחוב בלפור 2 רובם ככולם יוצאי מדינות חבר העמים השייכים למעמד סוציו-אקונומי נמוך, קשישים, נכים (חלקם בעלי 75% נכות ומעלה), מובטלים ו"סתם" אזרחים קשי יום המרוויחים לכל היותר שכר מינימום. רוב דיירי הבניין הם אנשים בודדים וחלקם אינם דוברי עברית.

דיירי הבניין נאלצו עד כה להתגורר בדירות קטנות ובתנאים מחפירים מחוסר ברירה וכמובן שאין להם יכולת לשכור דירה חלופית בתנאי השוק הפרטי.

כבר לפני כשנה אישרר בית המשפט את דרישת הפינוי, אך למרבית הדיירים עדיין לא הוצעו פתרונות דיור הולמים העונים על צורכיהם הבריאותיים והכלכליים.

לטענת נציג עיריית בת ים, יכולתם להציע פתרונות מוגבלת תקציבית ונדרשת כאן התגייסות של המשרדים שזהו תפקידם. מיותר לציין, שמוטב היה אילו הוצעו לדיירי בלפור 2 פתרונות דיור נאותים במסגרת הליכי קליטתם כאזרחי המדינה ובטרם נדחקו אל המצב בו הם שרויים.

כעת מציאת הפתרון בהולה מתמיד. בהיעדר פתרונות ראויים ייזכר יום פינוי הבניין כיום שבו הושלכו באחת עשרות מבוגרים או קשישים הסובלים ממחלות ומדוחק כלכלי אל הרחוב. יום המציג בצורה הבוטה ביותר את התנערות משרד הקליטה מאלה שהובאו על ידו. זו נקודת שפל שאסור להגיע אליה.

ידוע לנו כי אושר תקציב נוסף למשרד הקליטה בימים אלה, למטרות פתרונות דיור. אני מבקש כי חלקו יוקדש למי שהובאו לישראל על ידי משרד הקליטה – ויש לו אחריות לקיומם בכבוד. זו נקודת שפל שאסור להגיע אליה. אנו מצפים מכם לעמוד באחריותכם ולהציג פתרונות.

בברכה,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s