הפעולה השבועית – שלב השאלה הזהה

הבחירות בפתח, זהו זמן נפלא לדמוקרטיה – הפרחים פורחים, השמש זורח והפוליטיקאים מפזרים הבטחות. הפעם, נדרוש שאת ההבטחות שלהם הם יפזרו לטובתנו. אנחנו כאן כדי לדרוש התחייבות ביום שלפני הבחירות, ונהיה כאן כדי לשמור שהיא תתממש ביום שאחרי.

השבוע אנחנו פונות לראשי כל הרשימות המכהנות שרצות לכנסת: העבודה, ליכוד ביתנו, ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי, הבית היהודי, חד"ש, קדימה, רע"מ-תע"ל, מרצ ובל"ד.

יש לנו שאלה זהה לכל ראש רשימה: כיצד מתכוונת הרשימה לפעול בעניין הדיור הציבורי?

כיצד מתכוונת הרשימה להגדיל את מלאי הדירות בדיור הציבורי?

שהרי היחס בין מספר הדירות הציבוריות לבין האוכלוסייה בישראל נמוך באופן משמעותי ממרבית מדינות העולם המערבי וזכאים ממתינים לדירה במשך שנים.

כיצד מתכוונת הרשימה לשנות את הקריטריונים לזכאות?

שהרי כיום מרבית בקשותיהם של מחוסרי דיור נדחות בשל מדדים אבסורדיים כמו למשל מספר ילדים.

כיצד מתכוונת הרשימה לפקח על התנהלותן של החברות המשכנות?

שהרי כיום הן מזניחות את הדירות, פועלות בחוסר שקיפות, מעבירות דרישות חוב בלתי מוצדקות ומטילות אימה ופחד על הדיירות והדיירים.

איך מתכוונת הרשימה לפעול לעצירת הפינויים מהדיור הציבורי?

שהרי מצב בו עשרות משפחות מושלכות אל הרחוב מידי שנה איננו מצב נסבל ויש להפסיקו בהקדם האפשרי.

המיילים של ראשי המפלגות הם: syechimovich@knesset.gov.il, bnetanyahu@knesset.gov.il, eyishay@knesset.gov.il, aatias@knesset.gov.il, mgafni@knesset.gov.il, ylitzman@knesset.gov.il, yakatz@knesset.gov.il, dhershkovitz@knesset.gov.il, mbarakeh@knesset.gov.il, shaulm@knesset.gov.il, atibi@knesset.gov.il, isarsur@knesset.gov.il, zgalon@knesset.gov.il, jzhalka@knesset.gov.il

הבהרה: אלו רשימת יושבי ראש המפלגות שמכהנות בכנסת ה-18 ומועמדות לבחירה נוספת וצפויות לעבור את אחוז החסימה. כדאי ואף מומלץ ליצור קשר עם מועמדים שאינם מכהנים ולדרוש מהם את דעתם ולפרסם כאן.

מכתב לדוגמא:

מועמד\ת יקר,

הבחירות לכנסת ה-19 לפנינו ונושאים רבים על הפרק.

אני פונה אלייך, על מנת להסב את תשומת לבך לנושא חשוב ומשמעותי לאין שיעור. מצבו של הדיור הציבורי בישראל.

כפי שידוע לך, הזכות לדיור נאות, היא אחת הזכויות המוכרות במשפט זכויות האדם הבין-לאומי, והיא מופיעה בהכרזה האוניברסאלית בדבר זכויות האדם של האו"ם . מדינת ישראל קיבלה על עצמה את ההתחייבות לכבד זכות זו עם חתימתה על האמנה הבין-לאומית בדבר זכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות . האמנה מנסחת את התפישה לפיה דיור, כמו בריאות או חינוך, אינו מוצר קנייני, אלא זכות בסיסית של כל אדם, ללא תלות באמצעיו הכלכליים.

לשם מימוש הזכות לדיור נאות הוקמו בישראל מנגנוני הדיור הציבורי. עם זאת, בעשורים האחרונים סובלים מנגנונים אלו ממדיניות כלכלית פושעת המביאה לייבוש המנגנון באמצעות: קיצוץ וגזל של תקציבים, הפסקת בנייה של יחידות דיור, הקשחת הקריטריונים לזכאות, הזנחת הדירות הקיימות עד שהן הופכות מסוכנות למגורים, רדיפת הדיירים באמצעים קנטרניים ומבזים והשלכתם אל הרחוב.

ממדיניות זו נפגע ציבור נרחב הכולל את אוכלוסיית מחוסרי הדיור שאינם זכאים לדיור ציבורי, אוכלוסיית הזכאים הממתינה במשך שנים ארוכות לדירה, אוכלוסיית הדיירים הנאלצת להתמודד עם יחס מבזה ותנאי מחייה מחפירים וכמובן גם אוכלוסיית המפונות והמפונים מהדיור הציבורי.

חשוב להדגיש: מדובר במעל ל-100,000 נפשות שזכותן לדיור נאות נרמסת מידי יום בשל מדיניות מודעת ומכוונת.

שאלותיי אלייך הן:

א.      כיצד בכוונתך לשנות את המדיניות הנוכחית של קריטריונים בלתי הגיוניים ובלתי הוגנים, השלכת משפחות נזקקות לרחוב, העדר בנייה וחיסול מלאי הדיור הציבורי?

ב.      אילו פתרונות זמניים בכוונתך להציע על מנת לתת מענה למשפחות הממתינות לדיור ציבורי. לידיעתך, בעבר הוצעו פתרונות, כגון: השכרת דירה על ידי המדינה ועוד.

ג.       אלו פתרונות בנייה לטווח הארוך תציע מפלגתך?

ד.      כיצד בכוונתך לשלב את המאבק לדיור ציבורי בקמפיין הנוכחי שלך ובעבודתך הפרלמנטרית בכנסת הבאה?

בברכה,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s