ג' זה בית: איפה הסיוע בשכר דירה?

הפינוי של משפחת מנשה עדיין לא נמנע. אם אתן רוצות להצטרף לרשימת ההקפצה, כדי שנקרא לכן במידה ויהיה פינוי, אנא היכנסו לקישור הבא:  http://bit.ly/RNL16o

*****************************

שר השיכון אריאל אטיאס התהדר בשבועיים האחרונים בהישג המשמעותי ביותר שהשיג עבור מחוסרי הדיור בישראל: הגדלת הסיוע ל-3,000 ₪ עבור כל זכאי לדיור ציבורי הממתין לדירה ציבורית.

האם זה באמת הישג משמעותי? ממש לא.

למה לא? התשובה מורכבת מכמה חלקים:

  1. כי סיוע בשכר דירה הוא לא תחליף לדיור ציבורי! כתבנו על כך בעבר ואפשר לקרוא את זה כאן https://diortzibury.wordpress.com/2012/03/21/gimel21032012/
  2. כי זו לא אמת. או לפחות לא כל האמת. נכתוב מפורשות: בניגוד לדבריו של אטיאס, רוב מחוסרי הדיור הממתינים לדיור ציבורי זכאים לסיוע בסכום קטן באופן משמעותי מ-3,000 שקלים.
  3. כי אפילו על הסיוע המופחת נאלצים הזכאים להילחם במשך חודשים ארוכים. ובמשך הזמן שבו הם נאבקים על זכותם אין להם איך לשלם את שכר הדירה והם נזרקים שוב ושוב אל הרחוב.

אם שר השיכון חושב שהוא השיג פתרון אמיתי, הוא כנראה לא פגש את אורית.

אורית היא אם חד הורית לשלושה ילדים, זכאית לדיור ציבורי שממתינה לדירה שמונה שנים. שמונה שנים הרשויות מכירות בצורך לספק לאורית וילדיה דירה אבל הן כושלות מלעשות כן.

במחאת האוהלים הגיעה אורית אל מאהל רחובות והיא הייתה האחרונה לצאת מהמאהל פשוט כיוון שלא היה לה לאן ללכת. היא התפנתה מהמאהל רק לאחר שהובהר לה שנשארו לה שתי אפשרויות:  להתפנות מרצון עם סיוע בשכר דירה שיוענק לה על ידי משרד השיכון ועיריית רחובות, או להתפנות בכוח ובלי שום דבר ביד.

אורית הלכה על האפשרות הראשונה.

היו לה חששות. הסיוע שהובטח לה מהעירייה הוא לשנה אחת בלבד ואורית פחדה למצוא את עצמה עוד שנה בדיוק באותה הנקודה. ובכל זאת, אחרי שמונה חודשים באוהל, ולאחר אחד החורפים הקשים שנראו כאן, היא הסכימה לקבל את ההצעה.

חודשים ארוכים לקח לאורית למצוא דירה. בניגוד למה ששר השיכון חושב, קשה למצוא בעל בית שישכיר לכן דירה כשאתן אמהות חד הוריות, בלי בטחונות כלכליים ובלי ערבויות. בסוף היא מצאה.

משרד השיכון התחייב להעניק לאורית סיוע מוגדל כיוון שבינתיים הוא מעניק לאורית רק 1,250 שקלים. לא שלושת אלפים ולא נעליים.

רק 1,250 ₪ לאישה שמוכרת כזכאית כבר שמונה שנים ובגין מדיניות פושעת לא מסוגלת לממש את זכאותה.

אבל מה? את הסכום המוגדל שהובטח לאורית, היא מעולם לא קיבלה. היא לא קיבלה אותו כיוון שאחת לשנתיים צריכים זכאי משרד השיכון להוכיח שוב את זכאותם. הנכים צריכים להוכיח שלא נרפאו דרך נס והעניים מוכיחים שלא זכו בפיס.

 כדי להוכיח למשרד השיכון שהם ראויים לכלום שהוא מעניק, נשלחים אל בית הזכאים חוקרים. החוקרים מגיעים במפתיע, מתחקרים אותם, את השכנים, את קרובי המשפחה, הם פותחים ארונות, בוחנים מסמכים, מחפשים עקבות לבני זוג לא מדווחים. יותר מהכול הם מפרים שוב ושוב את צנעתם ופרטיותם של מי שבסך הכול ביקשו קורת גג.

שלושה חודשים לקח לחוקרים של משרד השיכון לבחון את מצבה של אורית (שמן הסתם לא השתנה, בוודאי שלא השתפר בשמונה השנים שהיא ממתינה), ולהחליט שהיא עדיין זכאית. שלושה חודשים!

גם אחרי כל זה, נותר סכום הסיוע כשהיה. במשרד השיכון טוענים שעוד "כמה חודשים" הסיוע המוגדל יועבר אליה, אבל בינתיים בעלת הדירה מבקשת (ובצדק) את שכר הדירה ולאורית אין מאיפה לשלם אותה.

אז מה היה לנו פה? תור המתנה שלעולם לא נגמר, הבטחות לא ממומשות, טרור ביורוקרטי, חקירות מתעמרות וקטנוניות, סחבת, עמימות ואטימות. איפה זה ואיפה האמירה המתרברבת של אטיאס על סיוע של 3,000 ₪ לזכאים?

השבוע נדאג לעדכן את בכירי משרד השיכון בסיפורה של אורית, אולי משהו יקרה והיא תקבל את הסיוע, אולי הם ידעו איך נראה "ההישג הכי משמעותי" שלהם בפועל.

מצורף מכתב לדוגמה. המכתב כתוב בלשון אישה מטעמי נוחיות.

אתן יכולות לשלוח פקס בחינם ובמהירות כאן: http://www.freefax.co.il/upload-fck.php

נמענים ומספרי פקס:

אתי שלומוביץ' – מנהלת סניף משרד השיכון ברחובות: 08-9453329

ד"ר סיתונית שמואלי – מנהלת מחוז מרכז במשרד השיכון: 03-7632704

מרדכי מרדכי – מנכ"ל משרד השיכון: 02-5847688

לכבוד:

גב' אתי שלומוביץ'

מנהלת סניף רחובות

משרד הבינוי והשיכון

באמצעות פקס: 08-9453329

שלום רב,

הנדון: סיוע בשכר דירה לגברתאורית אוחנהמרחובות

אני פונה אליך היום בעניינה של הגברת אורית אוחנה, המתגוררת ברחובות. הגברת אוחנה היא אם חד הורית לשלושה ילדים וזכאית מזה שמונה שנים לדיור ציבורי. לפני כשנה, עם פרוץ המחאה החברתית ומכיוון שלא יכלה לעמוד בשכר הדירה, עברה להתגורר באוהל עם שלושת ילדיה. הארבעה התגוררו באוהל במשך חודשים רבים, בקיץ החם ובחורף הגשום והקר. בתום מאבק ממושך הוסכם מול עיריית רחובות לקבל סיוע בשכר דירה בסכום מוגדל.

ההבטחה לסיוע המוגדל לא הקלה על הגברת אוחנה בחתימה על חוזה שכירות – בעלי בתים נוטים שלא להשכיר דירות לאמהות חד הוריות, בוודאי כאלו שאין להן ערבויות או בטחונות כלכליים – אולם לאחר מספר חודשים היא הצליחה למצוא דירה ולעזוב את האוהל.

הגברת אוחנה חיה כבר מספר חודשים בדירתה החדשה, אך הגדלת הסיוע לא נראית באופק ובינתיים היא מתקיימת מאותו סכום זעום אותו קיבלה קודם לכן. היא לא מסוגלת לשלם שכר דירה ובעלת הדירה שלה מאיימת לזרוק אותה לרחוב. במידה ודבר כזה יקרה, הגברת אוחנה ושלושת ילדיה יחזרו להתגורר ברחוב.

בינתיים, נדרשה הגברת אוחנה לחדש את זכאותה לדיור ציבורי במשרד השיכון. חוקרים נשלחו אליה הביתה, הפרו את פרטיותה ופגעו בפרטיות ילדיה, ולאחר שלושה חודשים, פרק זמן ארוך בצורה בלתי נסבלת, קבעו שהיא עדיין זכאית. עם זאת, סכום הסיוע בשכר הדירה לא השתנה מאז אותה קביעה, והגברת אוחנה, כאמור, צפויה להיזרק מביתה אם לא תקבל בתקופה הקרובה את שהובטח לה.

אני פונה אלייך בכל לשון, לפעול לקיום ההסכם ולסיום הטרטור של גברת אוחנה ושל זכאיות לסיוע בשכ"ד אחרות,  על מנת לפעול למען עקרונות הצדק והיושרה ולמנוע מצב של נשים וילדים ברחובות.

 

בברכה,

העתקים:

ד"ר סיתונית שמואל- מנהלת מחוז מרכז – משרד השיכון

מר מרדכי מרדכי מנכ"ל אכלוס – משרד השיכון

 

תגובה אחת ל-“ג' זה בית: איפה הסיוע בשכר דירה?

  1. אני פשוט כבר לא יודע מה להגיד. הסיפורים האלו מזעזעים, הממשלה לא עושה כלום ובסוף הציבור אמור לדאוג לעצמו כי אך אחר לא ידאג לו. פעם הייתה פה מדינת רווחה, היום המדינה מרוויחה עלינו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s