ג' זה בית: הפעולה השבועית – דורית אזולאי רוצה לחזור הביתה

כמו שבוודאי כבר שמעתן, האיום מעל משפחת אל עג'ו, שלמענה פעלנו בשבוע שעבר, ככל הנראה הוסר, והרבה מכך בזכותכן ובזכות מאות המכתבים ששלחתן. תודה!

וכעת, לפעולה של השבוע הזה:

מלחמות הן דבר נורא, כל אחת יכולה להעיד. במקרה של דורית אזולאי, המלחמה שינתה את חייה בצורה שלא יכלה לצפות מראש. דורית גרה בקריות בזמן מלחמת לבנון השנייה ובמהלך הלחימה, לאחר שחזתה בנפילת רקטה על בניין, אמרה לעצמה "לא עוד", ארזה את חפציה ועברה לעיר לוד.

הרבה פעמים אנחנו שומעות קריאות "בואו ללוד" – היא עיר שקטה, מרוחקת מהחזית ואנשים בה אדיבים. לוד היא אכן עיר מקסימה, אבל מצב דירות עמידר בעיר בכי רע. דורית עברה לדירה שכזו ולא עבר הרבה זמן עד שגילתה כי הצנרת של דירתה במצב קטסטרופלי – פיצוץ בצנרת הוביל לחוב כספי גדול בשל צריכת מים מוגברת. גב' אזולאי, המתפרנסת מקצבת נכות של 2,400 ש”ח, הגישה בקשה לשיפוץ הדירה, שהרי כל דירות עמידר מתוקצבות ב-500 ש"ח לשנה בדיוק עבור מקרים כמו אלה. אולם חברת עמידר, שבשנים האחרונות החלה לתפקד ככלי כנגד דייריה, זאת בשם חסכון תקציבי העומד בניגוד למטרת הדיור הציבורי, לא רק שאינה מוכנה לסייע בשיפוץ הנזקים של הדירה, אלא אף חייבה את דורית  בעלות הקריאה.

לדורית נמאס. היא רוצה לחזור הביתה לקריות, שם משפחתה גרה, היא זקוקה לתמיכה של ילדיה ונכדיה שיעזרו לה להחלים מהטראומה אותה חוותה במלחמה. מגורים בתנאים-לא-תנאים בדירה מתפוררת, התקיימות מקצבת נכות והמרחק מהאנשים היקרים לה, לא מסייעים להחלמתה.

עם זאת, בעמידר טוענים שלגברת אזולאי אין שום עילה לעזוב את הדירה. מבחינתם, היא צריכה להישאר בלוד למרות מצבה הבריאותי והנפשי הקשה וחרף מצב הדירה. יתרה מכך, בחברה מתכחשים למצבה הבריאותי של דורית, שכן על פי תקנות משרד השיכון, דיירי הדיור הציבורי רשאים להחליף את דירתם מסיבות בריאותיות.

השבוע נפנה ליגאל קופל, מנהל עמידר בלוד – בעל הסמכות בנושא אישור מעבר דירה ושיפוץ, לישראל שוורץ, סמנכ"ל אכלוס במשרד השיכון ולשר אריאל אטיאס, מיודענו. נדרוש מהם:

א. לאשר לגב' אזולאי זכאות לדירה בקריות, בהתאם לקריטריון הקיים של מצבה הבריאותי ולמצוא לה בדחיפות דירה כזו בסביבתה התומכת.

ב. עד שתמצא דירה, נדרוש מעמידר לשפץ בדחיפות את דירתה הנוכחית, בלוד. זכותה כדיירת עמידר לחיות בדירה הראויה למגורי אדם, ולעמידר התקציב לכך.

====

אפשר לשלוח פקסים בחינם דרך האתר הבא:http://www.freefax.co.il/upload-fck.php

מספר הפקס במשרדי עמידר בלוד – 08-9182728

מספר הפקס בלשכת ישראל שוורץ – 02-5847534

מספר הפקס בלשכת השר אריאל אטיאס – 02-5824111

====

מכתב לדוגמא:

לכבוד:

יגאל קופל, מנהל סניף עמידר בלוד

באמצעות פקס:  08-9182728

שלום רב,

הנדון: פתרון מגורים לגב' דורית אזולאי

הובא לידיעתי המקרה של דורית אזולאי, תושבת לוד המבקשת לחזור למגורים בקריות.

הגב' אזולאי עברה לעיר לוד לאחר מלחמת לבנון השנייה, כתוצאה מהפרעה פוסט-טראומטית, ומצאה בה עיר מקלט. הדירה בה היא מתגוררת כיום, המתוחזקת על ידי חברת עמידר, נמצאת במצב תחזוקתי רעוע. כך, למשל, פיצוץ עז שנגרם בצנרת הדירה, הביא לזרימת מים מוגברת וכתוצאה מכך לחוב גדול. הגב' אזולאי, המתקיימת מקצבת הכנסה, נדרשה על ידי חברת עמידר לשלם בעצמה את החוב, זאת למרות שהחברה היא זו שכשלה בתחזוקת הצנרת.

יתרה מכך, הגב' אזולאי ביקשה מחברת עמידר לחזור ולהתגורר בקריות, קרוב לבני משפחתה, על מנת לקבל את התמיכה הפיזית והרגשית לה היא נדרשת. עם זאת, בחברתך לא מראים התייחסות לשיקולים כמו רווחת הדיירים ומצבם הנפשי. אדם חייב לגור בקהילתו, לצד חבריו ובני משפחתו. למרות זאת, נטען כי הגב' אזולאי מתגוררת בדירה ראויה למגורים, ואין שום עילה לעזיבתה. מדוע היא צריכה להישאר בלוד למרות מצבה הבריאותי והנפשי הקשה וחרף מצב הדירה?

אני פונה אליך היום על מנת שתעמוד במחויבותך לדיירת. אנא ממך:

א. לשפץ במהירות את דירתה של גב' אזולאי כך שתהיה ראויה למגורי אדם, ושהגב' אזולאי תוכל לשהות בה עד שיתאפשר מעברה לאזור הקריות. כדאי לזכור כי השיפוץ ישרת את חברת עמידר גם לאחר שתעבור הגב' אזולאי לקריות, שכן הם יוכלו לשכן במהירות דיירים חדשים בדירה.

ב. לאשר לגב' אזולאי מסיבות בריאותיות כנדרש על פי תקנות משרד השיכון, אישור זכאות למגורים ציבוריים באזור הקריות וכן למצוא במהירות המידית דירה עבורה באזור זה.

בתקווה לתשובה מהירה,

העתקים: אריאל אטיאס, שר הבינוי והשיכון;

ישראל שוורץ, סמנכ"ל אכלוס במשרד השיכון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s