"אין דירות פנויות ועל כל דירה פנויה יש עשרות של מועמדים" | local הוד השרון

כך אומר מנהל עמידר באזור השרון מוטי בן סימון בראיון בלעדי ומיוחד לאתר http://www.local.co.il. בן סימון: "היום אין מצב לפרוטקציה ואני אומר את זה בוודאות מוחלטת. היום הכול ממחושב"
אירית מרק 09.08.2012

מנהל אזור השרון מטעם עמידר, מוטי בן סימון, מספר השבוע בראיון מיוחד לעיתון "הוד הכפר", על מצוקה אמיתית של מאות אם לא אלפי אזרחי השרון והארץ כולה, המחכים לדירה בדיור הציבורי, מפאת מצבם הכלכלי.

המשנה לראש העירייה בהוד השרון, יחיאל דמארי, פנה לא פעם למשרד השיכון בדרישה להגדיל את מכסת הדירות לצעירים אשר ידם אינה משגת לשלם שכירות או לרכוש דירה. "בהוד השרון המצב מאוד קשה, כי אין מענה, עמידר לא מקצה דירות, זה הולך ומחמיר. יש הרבה דירות של עמידר פנויות בעיר והם כנראה מיועדות רק לנכים. לפחות שמשרד השיכון יעזור בשכר דירה לאלה שזקוקים, אני לא רואה בנושא הזה פתרון. מתעלמים מהנושא הזה. אני רואה מקרים מאוד מאוד קשים של נשים חד הוריות ומשפחות וזה דבר ראשון בסדר היום הציבורי".

"אין פרוטקציה"

לפני שבוע פלשה אם חד הורית לדירת עמידר באחת מערי השרון. תוך מספר ימים קיבלו בעמידר דיווח על הפלישה ואלו הגיעו עם משטרה לפנותה מהמקום. נציגי עמידר הופתעו לראות כי על המסמך שהראתה הדיירת למשטרה שונו הפרטים וצוין תוך זיוף המסמך, כי המשפחה קיבלה את הדירה מעמידר באותה כתובת בדיוק.
לדברי מנהל עמידר באזור, מוטי בן סימון, מקרים כאלה לא מפתיעים לנוכח מצוקת המשפחות. עם זאת, עמידר מקפידה להגיע מיד עם קבלת המידע לפנות בליווי משטרה את הפולשים, מה שעלול אף לפתוח רישום פלילי לפולשים המזייפים מסמכים.
כתבת העיתון יצאה השבוע לסיור עם מנהל האזור בדירות עמידר. באחת הדירות מתגוררת משפחת בת 7 נפשות כאשר האב והבן נכים. כבר שנים הם ממתינים לדירת קרקע שתתאים לנכות הבן. השבוע, לאחר עשר שנות המתנה, הם קיבלו אישור לדירת ארבעה חדרים. בינתיים הילדים ישנים בסלון. האב אמר בשיחה עם כתבת העיתון כי על פי הידוע לו נכנסו משפחות בפרוטקציה, שהיו הרבה אחריו ברשימה. תלונה כזו, אגב, נשמעת מתושבים רבים. בן סימון מבהיר כי "אין כזה דבר", ומוסיף כי אם יתקבלו ממצאים מדויקים על "פרוטקציה", הוא ידאג לבדוק את זה אישית.
אגב, השבוע אמורות שלוש משפחות בכפר סבא לקבל מפתח לדירות עמידר בכפר סבא, האחת ברחוב הנביאים, השנייה בשאול המלך ודירה נוספת בעיר.

מוטי, כמה דירות עמידר יש בערי השרון?

"הסניף שלנו מטפל בקרוב ל-3000 דירות בסה"כ. בכפר סבא יש בסה"כ 300 דירות, הרצליה 450 דירות, רעננה 250 דירות, רמת השרון 280 דירות כולל הוסטל ברמת השרון ובהוד השרון 100 דירות. גובה שכר דירה בהוסטלים 8.5 אחוזים מהכנסות שהם בדרך כלל ביטוח לאומי".

כמה אכלסתם מאז החלה המחאה החברתית?

"מתחילת ינואר 2011 אכלסנו קרוב ל 150 דירות בכל האזור. בהרצליה 10, בכפר סבא 11 דירות, ברמת השרון 14, ברעננה 3 ובנתניה 71. אציין כי לאחרונה משרד הבינוי והשיכון רכש דירות לנכים כולל דירה אחת לאישה של גואל רצון. אין כרגע דירות פנויות ועל כל דירה פנויה יש עשרות של מועמדים".

האם ראשי ערים מתערבים לטובת תושבים מסוימים? האם יש כאלה שראשי הערים מנסים לקדם לפני אלה הממתינים בתור?

"ראשי ערים ומועצות יודעים את הסמכויות והמגבלות וגם את האופי שלי לכן הם לא פונים אלי בנושאים של קידום מועמדים. בנושאים של שיפוצים והסדרי חובות הם כן פונים והכול במסגרת האפשר והנהלים. אין היום מצב לפרוטקציה ואני אומר את זה בוודאות מוחלטת. היום הכול ממחושב ולנו אין שיקול דעת את מי לאכלס. אנחנו מקבלים מועמדים לפי רשימה ממחושבת".

האם אתם נתקלים כיום במקרים קשים יותר של חוסר דיור?

"נושא העדיפות לדיור הנו בסמכות משרד הבינוי והשיכון והוא ערב רב של נתונים כאשר משכללים את הנתונים כגון מספר נפשות, הכנסות, מצב סוציו אקונומי ועוד זה הפרמטר הקובע את הסדר, מי יהיה ראשון ומי אחרון.
עמידר הינה חברה ממשלתית המנהלת את רכוש המדינה ומבצעת את מדיניות הממשלה, אי לכך עמידר לא יכולה להוציא דירות יותר ממה שמקבלים, כתוצאה מפטירות עזיבות נטישות וכ"ד. יש מאות ממתינים לדיור ציבורי לדירה מתפנה לכן יש מצב אבסורדי. ההיצע עולה כל הזמן ואין דירות מתפנות ביחס הזה. אין שום ספק שהמצב קשה מנשוא היום והמקרים הקשים של האנשים הממתינים לדיור ציבורי מעורר רחמים. מבחינתי עמידר יכולה ומסוגלת לקלוט אלפי דירת נוספות".

אז מי אמור להגדיל את מלאי הדירות שלכם?

"משרד האוצר מאשר תקציבים ומשרד השיכון רוכש דירות. יש ביקוש גדול מאוד לדירות והיצע הדירות הולך וקטן. חברת עמידר אכלסה עד היום 360000 דירות, כמעט כל משפחה שלישית בישראל היו דיירי עמידר. היה את המבצע לפני כמה שנים שעמידר מכרה דירות במכירים מאוד נמוכים ולכן גם המלאי הצטמצם. כיום, היכולת של עמידר לנהל עוד אלפי דירות היא פשוטה עבורנו ונשמח לקלוט עוד ועוד יחידות לאלפי משפחות בישראל הממתינים שנים ארוכות. יש משפחות הממתינות שנים לדירה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s