ג' זה בית: הפעולה השבועית – הלחץ עובד, עוד קצת וזהו

כבר למעלה מחצי שנה שאנחנו משגיחות מקרוב על התנהלותו של שר השיכון אריאל אטיאס, וכולנו כבר מכירות היטב את התגובות שלו: מתעלם הרבה, מתחמק לא פעם, מעביר את האחריות, מאשים את האוצר.

לכן, בשבועיים האחרונים הקדמנו תרופה למכה והעברנו מסר אחד ברור: "אל תוותר או שתתפטר". הזכרנו לשר השיכון שהוא… ובכן… שר השיכון ושהאחריות למחדלי הדיור הציבורי רובצת על כתפיו. אמרנו לנו במפורש שאם אין לו את הכוח לפעול כנגד מדיניות מושחתת של הפקרה, מוטב שיפנה את מקומו למי שיכול/ה למלא את התפקיד טוב יותר.

ופתאום הפתעה!

שר השיכון הודיע לנו בעמוד הפייסבוק שלו ובראיונות לעיתונים היומיים, שהוא ומפלגתו נלחמו בתכנית הקיצוצים של האוצר, דרשו וקיבלו תקציב מוגדל לדיור הציבורי, תקציב שיאפשר הוספה של 250 דירות למלאי הדיור הציבורי.

250 דירות זה המון, אין דרך למדוד ולכמת את האופן שבו יכולות 250 דירות להציל את חייהן של 250 משפחות.

אבל אל תפתחו את השמפניה (בינתיים).

אם נפשפש קצת במידע שהתקבל ממשרד השיכון, יסתבר לנו שהתקציב עליו מדבר השר, היה ברשותו עוד קודם. נגלה גם שהשר לא קיבל (עדיין) תקציב נוסף, אלא רק הבטחה להפחתת הקיצוץ. נו טוב, את השיטה הזאת אנחנו מכירות היטב – מאיימים בקיצוץ נרחב, עושים קצת קולות של מאבק, מקצצים טיפה פחות ומציגים לנו את הקיצוץ המקוצץ כהטבה לציבור.

אז אנחנו לא רוצות לגזול מכבוד השר את חדוות הניצחון. להפך – אנחנו מעודדות להמשיך ולהיאבק למען דיור ציבורי נאות לכל מי שידו אינה משגת דיור בשוק החופשי.

אבל אנחנו כן רוצות להזכיר שכיום, לאחר עשרות שנים של ייבוש והזנחה, חסרות בישראל הרבה יותר מ-250 דירות. אלפי משפחות בישראל זקוקות לדיור נאות כאן ועכשיו!

השבוע נכתוב לאטיאס שאנחנו יודעות שכאשר הוא רוצה, הוא יכול להשיג תוצאות.

לכן הוא חייב לרצות ולדרוש יותר.

*********************************************************************************************

מצורף מכתב לדוגמא (כדאי ומומלץ לשנות את הנוסח לפי ראות עיניכן).

אפשר לשלוח את המכתב לכתובת המייל של השר: sar@moch.gov.il

וגם למספר הפקס שלו: 02-5824111

ניתן לשלוח פקסים במהירות ובחינם דרך האתר הזה: http://www.freefax.co.il/upload-fck.php

לכבוד: שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס

הנדון: המשך מאבקך לתיקון העוולות בדיור הציבורי

כבוד השר,

השבוע הצהרת שהצלחת לעמוד אל מול תכנית הקיצוצים של האוצר והממשלה, וכך השגת תקציב להוספה של 250 דירות ציבוריות.

שמחתי לגלות על נכונותך להציב את תיקון הבעיות החמורות במנגנוני הדיור הציבורי בראש סדרי העדיפויות של משרדך. תיקונים אלו, כפי שודאי ידוע לך, הכרחיים לקיומן ולשלומן של משפחות רבות, ולקיומה של חברה ישראלית מוסרית, הגונה וצודקת.

עם זאת, אתה בודאי יודע, שהבעיות הקיימות בדיור הציבורי חמורות מכדי שיפתרו במשא ומתן יחיד. למעלה מ-2,300 משפחות ממתינות כיום לדיור ציבורי וזכאותם של אלפים נדחית בשל קריטריונים קשוחים ובלתי ראויים. 250 דירות לא יספקו מענה לכך. בנוסף, אלפים המתגוררים כיום בדיור הציבורי סובלים מתנאי מחייה מחפירים, ומאות חיים בפחד מאיום בפינוי והשלכה אל הרחוב.

כיוון שכך, אשוב ואזכיר לך את התיקונים המיידיים הנדרשים להמשך המאבק לטובת הדיור הציבורי:

  1. הגדלת מלאי הדירות הציבוריות – בשלב הראשון שיכון מיידי לכלל הממתינים שהוכרו כזכאים באמצעות השכרת דירות על ידי הממשלה, ובשלב השני קנייה ובניית יחידות דיור נוספות בהתאם למספרם האמיתי של הזקוקים לדיור ציבורי בישראל.

  1. פיקוח על התנהלות החברות המשכנות – בחינת ההגינות והשקיפות בהתנהלות החברות, תוך דגש על בחינת החובות המנופחים שנשלחו (שלא כדין) לדיירות ודיירים, וכן הקפאת החובות והפסקת הפינויים, עד שתוסדר מדיניות כללית הוגנת של דיור ציבורי בישראל וללא כל הגבלת זמן אחרת.

  1. שינוי הקריטריונים לזכאות – ניסוח קריטריונים שאינם מבוססים על שיקולים זרים אלא על הכנסה לנפש בלבד (לא כולל קצבאות, שהרי מטרתן קיום ותרופות).

כבוד השר, הדיור הציבורי הוא אחד הנושאים הקריטיים ביותר על סדר היום של מדינת ישראל. אסור לך ולנו להסתפק בפירורים. כשר השיכון, עליך להילחם על מנת להשלים את המאבק לטובת הדיור הציבורי. אבקש לדעת את עמדתך ביחס לשלושת התיקונים המוצעים במכתבי.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s