חד הורית מחפשת בית: "לחיות עם ילדיי בכבוד" \ MyNet

אורית, אם חד הורית לשלושה מתבגרים מחדרה, מתחננת שדירת עמידר המוזנחת בה מתגוררת המשפחה תוחלף באחרת. משרד השיכון: "מדובר בדיור תקני"

הילה נגר 1.8.12

לפני חצי שנה עברה אורית (40) עם שלושת ילדיה לדירת עמידר בגבעת אולגה ומהר מאוד גילתה כי האזור אינו מיטיב עם ילדיה: הדירה קטנה מלהכיל את כל יושבי הבית והיא ישנה ומוזנחת. "זאת לא דירה לילדים מתבגרים בעלי צרכים מיוחדים", היא אומרת השבוע. "אני מוכנה לעזוב אפילו את חדרה, רק שימצאו לי דירה ראויה למגורים, שאוכל לחיות עם ילדיי בכבוד. אני מוכנה לקבל כל הצעה, רק לא להישאר בדירה הזאת".

אורית, אם חד הורית, אינה עובדת ומתקיימת מקיצבת ביטוח לאומי. "הילד הגדול שלי סובל מאוטיזם, מתפקד ברמה גבולית ומטופל בתחנה לבריאות הנפש. הבת שלי, בת 16, סובלת מבעיות קשב וריכוז והקטן, בן 13, סובל מבעיות רגשיות והתנהגותיות. הבעיות של כולם ביחד בבית כזה קטן ומוזנח פשוט לא מאפשרות לנו להמשיך ולחיות בצורה נורמאלית. הבן הגדול שלי בקושי מתפקד. אני עושה בשבילו הכל, אפילו מקלחת אותו", היא אומרת.

כבר 10 שנים שאורית זכאית לדיור ציבורי. עד לפני כחצי שנה היא עוד התגוררה בדירה שמזכירה בתנאיה את הדירה הנוכחית, בשכונת הפועל מזרחי בנווה חיים. הדירה הקודמת הייתה צרה מלהכיל את יושבי הבית ואת המצוקות הנפשיות והבריאותיות שמהן הם סובלים ולכן הוצע להם לעבור לדירה אחרת.

לדברי אורית, המעבר לדירה החדשה נעשה בחיפזון. "לפני חצי שנה הציעו לי את הדירה. נכנסתי אליה מתוך לחץ מאוד גדול כי הכל בדירה הקודמת כבר היה הרוס. המשקופים היו שבורים, הדלתות של המטבח נשברו, בחדרים לא היו דלתות. זה לא היה בית".

"מוכנה לקבל כל הצעה". אורית עם שני בניה (צילום: מור כוכבי)
"מוכנה לקבל כל הצעה". אורית עם שני בניה (צילום: מור כוכבי)

בדירה בגבעת אולגה, שגודלה 54 מ"ר, שני חדרי שינה קטנים. הילדה נאלצת לישון עם אימה באותה מיטה, הבן הגדול, שסובל מ-100 אחוזי נכות, ישן בחדר משלו, קטן להחריד, ובן הזקונים נאלץ לישון בסלון. דלת המקלחת נשברה והילדים המתבגרים נאלצים להתקלח בלי טיפת פרטיות.

"הדלת התפרקה בגלל המים שחלחלו לתוכה. פניתי לעמידר והם אמרו לי שהילדים שברו אותה. למה שהילדים ישברו את הדלת? בינתיים שמתי וילון מפלסטיק. גם לא נכנס לנו אור הביתה כי חסמו את החלון בסלון עם בנייה. אנחנו חיים בחשיכה".

אורית טוענת כי פנתה מספר פעמים לחברת עמידר וביקשה שימצאו למשפחה דירה אחרת. "הסברתי להם את המצב וביקשתי מהם שימצאו לנו דירה עם תנאים נאותים. דחו את הבקשה שלי כבר כמה פעמים. אמרו שהדירה תקינה וראויה למגורים. איזה מגורים? איזה תקינה? שיראו איך אנחנו חיים ויגידו לי שאפשר לחיות ככה".

מחלקת הרווחה של עיריית חדרה, שמכירה מקרוב את המצוקה האישית של בני המשפחה, כתבה בחודש יוני האחרון מכתב לחברת עמידר, ובו היא ממליצה כי תימצא אלטרנטיבת דיור למשפחה. "בחודשים האחרונים אנו עדים להידרדרות מתמשכת במצבו הרגשי והנפשי של אחד הילדים. ברצוני לציין שמתוך היכרות עם הבן והשכונה שבה הם מתגוררים כיום, ובפרט הרחוב הספציפי, קיים סיכון ממשי. לאור בקשת האם והתרשמותנו מהמצב כיום בבית, אנו פונים בבקשה לאשר למשפחה מעבר לשכונת מגורים אחרת בחדרה".

ממחלקת הרווחה בעירייה נמסר: "המשפחה מטופלת באופן אינטנסיבי על-ידי שירותי הרווחה סביב מצוקות אישיות, כלכליות ורפואיות. המשפחה קיבלה עזרה רבה משירותי הרווחה, הן חומרית והן סביב טיפול והדרכת האם. נושא הדיור הינו באחריות בלעדית של משרד השיכון. עם זאת, בשל תנאי הדיור הקשים שבהם התגוררה אורית בשנים האחרונות, ליווינו אותה באופן אינטנסיבי ותיווכנו מול משרד השיכון עד לקבלת דירה משופצת בגבעת אולגה. פנינו בשמה למשרד השיכון בבקשה להעתקת מקום המגורים, אך היא נענתה בשלילה".

מחברת עמידר נמסר: "הגורם שבסמכותו לדון ולהחליט לגבי החלפת דירה לזכאים הינו משרד הבינוי והשיכון".

ממשרד השיכון נמסר: "מלאי הדירות שבשיכון הציבורי העומד לרשות משרדנו מצומצם מאוד וכיום קיים תור ממתינים ארוך של זכאים שאושרו לדירות. בקשתה של אורית להחלפת דירה נדונה ונדחתה בכל ועדות החריגים של משרדנו, שכן היא מתגוררת בדיור תקני. בקשתה הועברה לדיון חוזר בוועדת אכלוס עליונה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s