השמאים: "התנגדות האוצר ליוזמת אטיאס לבנייה ציבורית – תמוהה" \ נמרוד בוסו, themarker

מקור הכתבה

מבדיקה שערכה לשכת שמאי הקרקעין בישראל, עלה כי החוק לעידוד בנייה להשכרה לא יוצר כדאיות כלכלית מספקת ליזמים בתחום ■ לפי אוהד דנוס: יש לקדם את תוכניתו של אטיאס לבנייה ציבורית ולבטל את סיוע שכר הדירה לזכאים

מאת: 

 

לשכת שמאי המקרקעין בישראל מוסרת היום, כי מבדיקה שערכה עולה כי החוק לעידוד בנייה להשכרה אינו מעודד אותה אלא להיפך – בולם אותה. לדברי יו"ר הלשכה, אוהד דנוס, "החוק מורכב ומגדיר בתוכו סייגים רבים המפחיתים את הכדאיות הכלכלית בצורה משמעותית".

דנוס מוסיף, כי הסיכוי היחיד להוציא לפועל בנייה להשכרה הינו בהתאם למתווה שהציע שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, לפיו יקצו 5% מהדירות בכל פרויקט שנבנה על אדמות מדינה לטובת דיור ציבורי ודיור להשכרה.

אריאל אטיאס

אריאל אטיאס
צילום: אילן אסייג

עוד טוען דנוס, כי בעקבות המחאה החברתית של הקיץ שעבר, הכריזה המדינה כי היא תפסיק לספסר באדמות. לכן, לדבריו, התנגדות אנשי האוצר לתוכניתו של אטיאס אינה מובנת ותמוהה.

"מינהל מקרקעי ישראל הוציא, בשנתיים האחרונות, רק 2 מכרזים לבנייה להשכרה ולא בכדי. אין היום יזמים שיסכימו לפרויקטים כאלו לפי המתווה שמגדיר החוק", אומר דנוס, "יש הגיון רב בהצעתו של שר השיכון והבינוי להקצות 5% בכל מכרז, כאשר היזם יודע שהוא אינו רוכש את הקרקע ל-5% מכמות הדירות ורק נושא בעלויות הבנייה שלהן. הוצאות אלו מגולמות בהצעתו למכרז ולמעשה, אין כאן מפסידים. להיפך – יש חסכון ניכר בהוצאות המדינה על דיור.

"בנוסף, המהלך יביא לפיזור זכאי הדיור הציבורי בכל השכונות בערי הארץ במקום ריכוזם באזורים ספציפיים בכל עיר כפי שקורה היום, כאשר הם מקבלים מהמדינה תמיכה חודשית בשביל דיור. פיזור כזה להביא לירידה במחירי השכירות דווקא באזורים החלשים. זאת, משום שבמרבית הערים מתרכזים זכאי הדיור הציבורי במספר שכונות".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s