דיור ציבורי: יש כסף וגם דירות, אז למה מחכים? / אביטל להב, ynet

המקור לכתבה

 

משרד השיכון והחברות הממשלתיות יכולים לפתור במחי יד את מצוקת הדיור הציבורי. 2,300 דירות שנועדו לנזקקים נמצאות כיום בשימוש משרדי של הממשלה, הרשויות המקומיות ואפילו משרד השיכון והחברות המשכנות עצמן. גם כסף כדי לשפץ אותן יש: לחברת עמידר יש הון עצמי של 182 מיליון שקל

ממשלת ישראל יכולה לספק מענה לדרישות המיידיות של אזרחים הזקוקים לדיור ציבורי – משרד השיכון והחברות המשכנות פשוט בוחרים שלא לעשות זאת.

מנתונים שהגיעו ל-ynet עולה כי הממשלה עצמה עושה שימוש באלפי דירות ממאגר הדיור הציבורי ללשכות ומשרדים. בנוסף, אלפי דירות העומדות ריקות בגלל מצבן הפיזי הרעוע יכולות להפוך לראויות למחייה רק באמצעות כספי עמידר.

נכון להיום, 2,300 דירות שנבנו על ידי המדינה על מנת שישוכנו בהם נזקקים, משמשות לייעודים אחרים. הדירות מנוצלות על ידי משרדי הממשלה והשלטון המקומי כלשכות ומשרדים ו-60 מהן אף משמשות את משרד השיכון עצמו או את החברות המשכנות (עמידר, עמיגור והחברות העירוניות).

בסך הכל, 550 דירות נמצאות בשימוש השלטון המקומי, 405 דירות משמשות כבתי כנסת, 60 דירות משמשות את החברות המשכנות ואת משרד השיכון, 180 דירות משמשות משרדי ממשלה ו-1,100 דירות מאכלסות מוסדות שונים.

על פי דו"חות מבקר המדינה, 2,400 משפחות ממתינות כרגע לדיור ציבורי. כמעט לכולן היה בית לו היה משרד השיכון מחזיר את הדירות שבשימוש משרדי הממשלה והמוסדות השונים לייעודן המקורי.

ממשרד השיכון נמסר בתגובה, כי "הדירות הללו הושכרו למוסדות אלה לפני שנים, כאשר היו עודפי דירות בדיור הציבורי, בעיקר בפריפריה, כאשר הן ניתנו לשימושים ציבוריים שונים, כמו שירותים קהילתיים, אוכלוסיית עולים, מועדוני נוער, בתי כנסת ועוד.

"בשנים האחרונות, וביתר שאת בשנתיים האחרונות בהנחייתו של מנכ"ל המשרד – עושה המשרד מהלכים ניכרים להשיב את הדירות לאכלוס הזכאים ועד כה הושבו דירות רבות והמשרד ממשיך לפעול בנושא".

במשרד השיכון כינו את המספרים "מוגזמים", בטענה שחלק מהדירות נמצאות במושבים ולא ניתן לאכלסן אלא באישור ועדת האכלוס של המושב וחלקן אף נמצאות בתוך בתי חולים, כמו תל השומר.

לעמידר יש כסף לשפץ?

הבוקר פורסם ב-ynet כי אלפי דירות ממשלתיות ברחבי הארץ עומדות ריקות, בעוד שעשרות אלפי אזרחים, בעיקר קשישים שעלו ממדינות חבר העמים, ממתינים לפתרונות דיור. חברת עמידר מיהרה לטעון כי הדירות נמצאות באזורים לא מבוקשים וכי מצבן הפיסי הרעוע לא מאפשר לשכן בהן דיירים.

מהדו"חות הכספיים של עמידר, הוותיקה והגדולה שבחברות המשכנות, עולה כי בידה האמצעים הנדרשים לשיפוץ דירות ריקות ואף לרכישה או בנייה של דירות חדשות.

החברה סיימה את שנת הכספים 2010 עם תזרים מזומנים חיובי של 35 מיליון שקל והון עצמי של 182 מיליון שקל. מגורמים באוצר נמסר, כי את 2011 סיימה החברה עם תזרים מזומנים חיובי של 25 מיליון שקל ועוד סכום של 210 מיליון שקל ב"השקעות לא מיועדות". המדובר ביתרות מזומנים

פנויות שניתן לעשות בהן שימוש לשיפור ולתחזוקת הדיור הציבורי.

מעמידר נמסר בתגובה: "כספים אלה הינם כספים מיועדים בין השאר על פי דרישת רשות החברות ורואי החשבון לפקדונות דיירים, פצויי פרישה לעובדים, תביעות משפטיות, דמי רישום בטאבו וחובות ספקים. כספים המיועדים לטובת שיפוץ ותחזוקת הדירות מתוקצבים על ידי הממשלה. חברת עמידר פועלת על מנת להגיע לאיזון כלכלי. בשנים האחרונות הצליחה החברה לעבור מהפסד לרווח קטן שהופנה לקרן אחזקה ורווחה שהקימה עמידר למען דייריה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s