ג' זה בית: פעולת חירום – יחד נעצור את פינוי משפחת אל עג'ו מביתם מחר

מחר בבוקר צפויים להגיע שוטרי יס"מ לבית משפחת אל עג'ו ולפנות את נוואל, אמין וחמשת ילדיהם ואת מחמוד, סאדג'ה ושמונת ילדיהם.

אבל למה בעצם?


למשפחת אל עג'ו יש בעיה – הם יושבים על שטח מאד אטרקטיבי: שקט ונעים, חמש דקות ממרכז רמלה וממש ליד הכביש שיוצא מהעיר. וזו בעיה, כי יש מי שחומד את השטח. ברחוב הסמוך כבר נבנה מגדל פאר, והשטח שמשפחת אל עג'ו יושבת עליו ממש מתאים לבניה של עוד מגדל כזה.


אבל יש כאן בעיה – איך משכנעים משפחה לעזוב את הנכס שלה, כדי שיהיה אפשר לבנות במקומו מגדלים?

טוב, מסתבר שזה לא כל כך מסובך כשהמשפחה חיה בדירת עמידר. עמידר, כידוע, נמצאת בתהליכי הפרטה. המשמעות של זה היא שהם רוצים לעשות כסף, והרבה, אם אפשר. אז לא באמת אכפת להם למכור את השטח של משפחת אל עג'ו לאיזה יזם פרטי, ולקבל הרבה כסף עבורו.


ואיך נפטרים מבני המשפחה? גם זו לא בעיה. עמידר מומחים במציאת סיבות לזריקת אנשים מהבית – הם מנפחים חובות, הם גורסים חוזים, הם טוענים שלא גרת בבית תקופה מסוימת ולכן אינך זכאי עוד להתגורר בו ועוד ועוד.

אז מה עשו? הלכו למשפחת אל עג'ו וגילו שבמשך 60 השנים שהם מתגוררים במתחם, הוסיפו בני הבית עוד כמה חדרים, מה שנקרא בניה לא חוקית. ולמה הם עשו את זה? כי הם גדלו באופן משמעותי – היום גרים במתחם כ-70 איש – וכי בשכונה בה הם מתגוררים לא ניתנים כלל אישורי בניה. כלומר, משפחות שמעוניינות להוסיף עוד חדר לביתן, לא מקבלות אישורים ויהי מה. המשמעות של זה היא שכמעט כל תושבי השכונה בה מתגוררת משפחת אל עג'ו נחשבים לעבריינים, כי בהעדר אישורי בניה, הם נאלצים לבנות באופן בלתי חוקי.


עמידר, אגב, חושבים ש'עבירה' מהסוג הזה מצדיקה השלכה של משפחות לרחוב, ולכן כבר יותר משנה שהם מנסים לזרוק את בני משפחת אל עג'ו מבתיהם. בהתחלה הם פינו את יסמין, עבד ושני ילדיהם מהבית. אחר כך הם שלחו צווי פינוי לג'יהאן, מחמוד ושני ילדיהם. בהמשך איוב, סאווסן ותשעת ילדיהם עמדו להיזרק מהרחוב, ורק מעורבות פעילים ותושיית עורך הדין של המשפחה מנעה את הפינוי. ורק לאחרונה סיפרנו לכם על עבד אל רזאק בן ה-83, שצפוי להיזרק בכל יום מביתו אחרי שאנשי עמידר החתימו אותו על מסמך שמאפשר זאת, למרות שהוא כלל לא יודע קרוא וכתוב (לקריאה נוספת: http://bit.ly/P6chOz). אגב, באף אחת מהפעמים הללו לא הוצע לבני משפחת אל עג'ו פתרון דיור חלופי, כלומר, משמעות הפינוי היא השלכת בני המשפחה לרחוב!


רגע, רגע, זה לא הכל – כמו שכבר אמרנו, מחר, יום שני, צפויים להגיע שוטרי יס"מ ולפנות את נוואל, אמין וחמשת ילדיהם ואת מחמוד, סאדג'ה ושמונת ילדיהם. אנחנו נהיה שם, ונעשה הכל על מנת למנוע את הפינוי, וגם אתם יכולים: https://www.facebook.com/events/395719793808738/

אבל חוץ מזה, יש עוד דרכים לפעול. אחת מהן היא לשלוח פקסים למשרד השיכון ולחברת עמידר, ולהבהיר להם שהפעולות שלהם לא מקובלות עלינו – לא יתכן שמשפחות יזרקו לרחוב, ולא משנה מה העילה. בניה לא חוקית? חובות? בעיות ביורוקרטיות למיניהן? זה לא משנה – לכל אדם יש זכות לקורת גג!!!

מצורף מכתב לדוגמה. מטעמי נוחות הוא כתוב בלשון נקבה. ניתן לשלוח פקסים בחינם מהאתר הבא: http://www.freefax.co.il/upload-fck.php


לכבוד:

אריאל אטיאס, שר השיכון – באמצעות פקס: 02-5824111

יעקב ברוש, מנכ"ל עמידר – באמצעות פקס: 03-6095485

בנצי ליברמן, מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל – באמצעות פקס: 02-6208427


הנדון: מנעו את פינוי בני משפחת אל עג'ו מחר


מחר, בבוקרו של יום שני, צפויים להגיע כוחות יס"מ לבית משפחת אל עג'ו ברמלה ולפנות 17 אנשים מביתם, מהם 13 ילדים.

ביום שלישי צפוי להיות חם מהרגיל לעונה. 17 אנשים שאין להם קורת גג יצטרכו למצוא פינה מוצלת שבה יוכלו להצטופף בשעות הצהריים.


ביום שישי יתחיל צום הרמדאן. לפחות ארבע מבין 17 הנפשות האומללות, יצומו. בערב, כשירצו לשבור את הצום, לא יהיה להן מקום לבשל בו.


עוד חודש וחצי תתחיל שנת הלימודים. 13 ילדים לא יוכלו להכין את שיעורי הבית שלהם, כי לא יהיה להם שולחן שלצידו יוכלו לשבת.


לעיתים נראה כי אתם לא מבינים כיצד משפיעות ההחלטות שלכם על חיי אדם. נראה כי אתם חושבים שהכל זה רק משחק ילדים, שניתן להעביר אדם ממקום אחד למשנהו, להוציא אותו מביתו, להשפיע על כל מהלך חייו במחי יד. נראה שאתם לא מבינים שמדובר באנשים אמיתיים, בשר ודם, בעלי רגשות, שאיפות, רצונות ופחדים, שכל החלטה שלכם פוגעת פגיעה אנושה בתחושת הבטחון שלהם, מטלטלת את עולמם הרגשי, מחרבת את עתידם.


יש לכם עוד הזדמנות לשנות את ההחלטה – להחליט שילדי משפחת אל עג'ו ימשיכו לגדול בסביבה יציבה ובטוחה ולא יטולטלו במשך כל נעוריהם מבית הסבתא למחסן נטוש, ממנו לבית הדוד ומשם לרחוב. בהחלטתכם זו תבטיחו שהילדים ימשיכו להגיע לבית הספר, ילכו לחוגים, יפתחו תחביבים. בהחלטה זו תשפיעו לחיוב גם על חיי ההורים, שלא יהיו עסוקים בשרידות, במחשבה היכן יישנו בלילה הבא, ויוכלו להקדיש את זמנם לעבודה ולחינוך ילדיהם.


אני מזכירה לכם כל זאת היום, כי נראה ששכחתם. שכחתם שילד שיש לו קורת גג הוא ילד שמח, הוא ילד שיכול להקדיש את תשומת הלב שלו ללימודים, לחברים ולמשחקים. הוא ילד שיכול להנות מילדותו. אני מזכירה לכם את כל זה, כי העתיד של הילדים האלה מצוי בידיכם. בהנף יד בחרתם להרוס את חיי ילדי משפחת אל עג'ו, אבל בהנף יד אתם גם יכולים להחזיר את השעון אחורה, למנוע את הפשע הנוראי הזה.


והפעם אני סומכת עליכם שתעשו את המעשה הנכון, פשוט כי אין לי ספק שאי אפשר אחרת. אנא מכם, הקדישו מחשבה נוספת להחלטה האומללה שקיבלתם, הבינו את המשמעויות שלה ובחרו אחרת.

בברכה,

                                           .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s