הכירו את הארגונים והיוזמות שקמו בעקבות המחאה

מאז שהתפרצה לפני שנה, הולידה המחאה כ-60 ארגונים ואינספור יוזמות של פעילים, שביקשו למנף את האנרגיה האדירה ולתעל אותה לעשייה ■ מעזרה למפוני דירות, דרך שיפור מערכת החינוך ועד פיקוח על הח"כים – האנשים שעובדים בשביל צדק חברתי

"[..]

פעילים נגד פינויים

בשנים האחרונות פונו עשרות משפחות עניות מדירות עמידר בבאר שבע. המאבקים החוזרים ונשנים בין משפחות מוחלשות שפונו מדירות של דיור ציבורי ופלשו לדירות עמידר אחרות לבין פקחי העירייה היתה מציאות שכולם היו מודעים אליה. הפעיל החברתי חיים בר יעקב, מנכ"ל "התנועה לקיום בכבוד", הקדיש את שבע השנים האחרונות למאבק למען נפגעי הדיור הציבורי, אבל רק לאחר פרוץ המחאה הצליחה להתגבש קואליציה עירונית של פעילים, סטודנטים ומחוסרי דיור שפעלה למניעת הפינויים.

"המאהל בבאר שבע היה בשכונה ד', בירת הפינויים. כשהסטודנטים עזבו נשארו פעילי השכונות ושאר התושבים מחוסרי הדיור. כל אותם פעילים אמרו שהם לא זזים עד שיימצא למחוסרי הדיור פתרון, אך בפועל נמצא פתרון רק למשפחה אחת, ולפחות 30 משפחות נשארו באותו מצב", אומרת רנן יזרסקי, פעילה בקבוצת "באר שבע המשוחררת" שהתגבשה לאחר פינויו של המאהל בבאר שבע והחלה לעצור פינויים של משפחות בעיר באמצעות התנגדות לא אלימה. "המשפחות, שרובן זכאיות לדיור ציבורי, לא היו יכולות לחכות יותר ופלשו לדירות עמידר ריקות. כל משפחה והמאבק שלה. בשלב מסוים הן החלו להתאגד. משפחות היו מגלות למשפחות אחרות איפה יש דירות ריקות, עזרו להן לפלוש אליהן, והתנגדו יחד לפינויים. מבחינה זאת, בעצם התפרצנו לדלת פתוחה".

יזרסקי, מתרגלת וסטודנטית לתואר שני בפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, היא אחת מהפעילות המובילות של "באר שבע המשוחררת", המונה עשרות פעילים, סטודנטים, תיכוניסטים ונפגעי דיור ציבורי. מאז שקמה הקבוצה, היא הצליחה למנוע – באופן זמני – עשרות פינויים בבאר שבע. "פתאום התחילו להגיע לכל פינוי עשרות אנשים שעמדו בין המשפחות לבין המשטרה. ברגע שהמשטרה הבינה שיש מצלמות שמעורבות, גם היחס שלה השתנה. השוטרים הרי לא באמת נהנים לפנות אנשים מבתיהם. אבל כשלא היינו המשפחות חטפו מכות, חישמלו אותם עם שוקרים חשמליים. המצב הזה השתנה".

אחת מהמשפחות שלהן מנסה הקבוצה לסייע היא משפחת ברקוביץ', המונה ארבעה ילדים, שניים מהם חולים באפילפסיה קשה. המשפחה זכאית לדיור ציבורי כבר שנים והמתינה זמן רב לדירה. ביוני 2008 היא לא היתה יכולה לחכות עוד ופלשה לבית עמידר נטוש ומוזנח, שבאותה תקופה שימש בעיקר כמרכז הסמים של השכונה. במשך שנים תיקנו בני המשפחה את החשמל, את הגג, את תקרת האסבסט, את הבורות ברצפה – ויום אחד קיבלו צו פינוי. לאחר מאבק ממושך הוסר הצו, והמשפחה קיבלה את הדירה – שמצב התשתיות בה עדיין מאלץ אותם לצאת החוצה אם הם צריכים להשתמש בשירותים – באופן רשמי. ואולם באחרונה הם קיבלו צו הריסה למבנה.

"זאת מציאות יום-יומית בבאר שבע", אומרת יזרסקי. "המשפחות פולשות לדירות עמידר בלבד. זה לא שאנשים פה פולשים לנכסי יוקרה. פלישה לנכס היא לא אקט פשוט: לא קל לשים את עצמך ואת הילדים שלך במצב של סכנה תמידית – בחודש הראשון מותר לפנות אותך בכל רגע, ואחריו רק באמצעות צו בית משפט. אף הורה לא רוצה לשים את הילד שלו פעם אחר פעם במצב הזה, אבל אין להם ברירה. הם רק רוצים לתת קורת גג לילדיהם. הרבה פעמים קורה שמשפחות פולשות לדירה, הופכות אותה לראויה למגורים, ואז מקבלות צו פינוי אחרי שנה".

בשנה האחרונה נכחה יזרסקי ביותר מ-20 פינויים, לפעמים של אותה משפחה. "אנחנו כבר לא יכולים להתמודד עם זה. בקיץ הקודם מינון הפינויים הצטמצם מאוד, כנראה מרוב פחד, אבל מאז שהמאהל פורק הם הגבירו את הקצב, ומספר הפניות אלינו הולך וגובר. לעמידר ולהוצאה לפועל יש אפשרויות פרקטיות רבות להילחם בנו. ברגע שפינוי אחד נמנע פעם או פעמיים הם מתחילים עם הסנקציות. אנשים מקבלים צו פינוי גמיש ל-30-90 יום, מה שאומר שאפשר להגיע אליהם בכל יום ופשוט לזרוק אותם מהבית. כשיש חמש-שש משפחות שמקבלות צו פינוי באותו זמן, אין אפשרות לעזור לכולן".

רנן יזרסקי

רנן יזרסקי
צילום: אייל טואג

יחד עם קבוצת "המעברה" בירושלים ופעילי הדיור הציבורי בדרום תל אביב, נמנים פעילי "באר שבע המשוחררת" עם קואליציה רחבה של פעילים חברתיים שפועלת למנוע פינויים מדירות עמידר. "ההישג הגדול שלנו", אומרת יזרסקי, "הוא העלאת המודעות. מישהו חייב להתעניין בסיפור הזה, כי אם כל הפינויים ייצאו לפועל, מאות ילדים ייזרקו לרחוב בחופש הגדול, וניצור דור שלישי של עבריינים בעל כורחם".

[..]

"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s