בתל חי נאבקים בהעלאת שכר הדירה במעונות עמידר / אלי אשכנזי, הארץ

מקור הכתבה 

 

חברת "עמידר" החליטה להעלות לסטודנטים במכללה הצפונית את השכירות ב-30%. משרד השיכון: ההנחה בוטלה כבר ב-2004, עליית המחירים תהיה הדרגתית

הסטודנטית לעבודה סוציאלית במכללת תל-חי אווה נג'אר מספרת כי היא מרגישה מרומה. שנה אחרי שעברה מחיפה לקרית שמונה "מתוך רצון לא רק ללמוד, אלא גם לתרום בעשייה חברתית בפריפריה", היא אומרת כי קשה להיפרד מהתחושה ש"מתייחסים אלינו כמו לפראיירים". כעסה של נג'אר, כמו של עשרות מחבריה הסטודנטים, עלה לאחר שנודע להם השבוע כי חברת "עמידר" החליטה להעלות את שכר הדירה במעונות ב-30%.

כמאתיים סטודנטים מתגוררים ב-79 דירות "עמידר" שבידי המכללה האקדמית, סמוך למחנה הצבאי "גיבור" שבפאתי העיר. 3 סטודנטים בשני חדרים, מי מהם שקיבל את החדר הבודד משלם 700 שקלים בחודש, ואילו שני חבריו ישלמו 550 שקלים כל אחד על החדר שיחלקו. המכללה נושאת בהוצאות האחזקה ובתשלומי המים והארנונה. "ברמות המחירים של הגליל העליון, 1,800 שקלים זה שכר דירה בכלל לא נמוך", מספר יצחק זריה, שמסיים שנה שנייה לימודי הנדסאות במכללה. "העלאה נוספת של המחיר תהפוך את זה לכבד מדי על סטודנטים רבים".

בעבר הוסכם כי תינתן הנחה על שכר הדירה וכעבור זמן מה ייגבה מחיר מלא, ואולם לדברי יוסי מלכה, מנכ"ל המכללה, "מאז זרמו הרבה מים בירדן, כל כך הרבה דברים השתנו במדינה וקשה לי להבין על מה עמידר ומשרד השיכון מדברים. עבורם הכסף הזה זה גרושים, זו התעמרות בסטודנטים".

יצחק זריה ותמר מייבום במעונות הסטודנטים בתל חי

יצחק זריה ותמר מייבום במעונות הסטודנטים בתל חי. צילום: ירון קמינסקי

לדברי תמר מייבום, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה, אומרת כי זה רק עוד צעד בהפיכתה של השכלה הגבוהה לנחלתם של העשירים בלבד. "אנו קוראים למשרד הבינוי והשיכון ולכל האחראים לדבר – עזרו לנו לחזק את ציבור הסטודנטים והצעירים הבוחרים ללמוד ולגור בצפון".

נג'אר מוסיפה כי בניגוד למקובל לחשוב, החיים בפריפריה אינם זולים. "אין תחרות בין רשתות השיווק והמרכולים אינם זולים, אין די תחבורה ציבורית ורבים נאלצים להחזיק כלי רכב, ומן הסתם הנסיעות הביתה יקרות – וגם כמעט ואין כאן תעסוקה, ואם יש, השכר מגוחך".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי ההחלטה על ביטול ההנחה התקבלה על ידי הממשלה כבר ב-2004 ואולם בשל טעות טכנית, לא עודכנה במכללת תל חי, "שהמשיכה ליהנות משכר דירה מופחת בניגוד ליתר המוסדות". הם ציינו כי "העלייה תהיה הדרגתית במשך 3 שנים, בגובה של 100 שקל לשנה, וגם לאחריו, שכר הדירה יעמוד על פחות ממחצית ממחיר השכירות בשוק החופשי באזור".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s