מפגש עם חברי כנסת בשכונת התקווה \ צוות דיור ציבורי

היום בבית של שפרה ביטון, ממובילות המאבק בשכונת התקווה, התקיים מפגש של נשים מהשכונה נפגעות דיור ציבורי שגם היו מרכזיות במאהל עם חברי הכנסת דב חנין, איתן כבל ודניאל בן סימון. במקום גם נציגי הארגונים שפעילים מול השדולה לדיור ציבורי, בינהם התחברות תארבוט, פורום פריפריה, סינגור קהילתי, רבנים למען זכויות אדם, הקשת הדמוקרטית המזרחית ושתי"ל.

לואיז סמרקורן, שפרה ביטון, רחל טייב ואמהות נוספות שמעדיפות שלא יפורסם שמן, מספרות לחברי הכנסת את סיפורן הקשה.

אחת האמהות מספרת שהיא נודדת יחד עם הילדים שלה בין בתים של קרובים לבין הרחוב, שהיא נאלצה פעם אפילו להעמיד פנים שהבת שלה חולה כדי שיוכלו ללון באשפוז בבית החולים. השינוי בקריטריונים השאיר אותה ואמהות אחרות במצב קשה וללא מוצא. חלמיש ועמידר אומרים להן להביא עוד ילדים כדי שיהיו זכאיות לדיור ציבורי למרות שגם עם ילד אחד או שניים הן לא מצליחות לשרוד.

שפרה ביטון מוסיפה שהבעיה היא לא רק הקריטריונים. יש גם אמהות עם 3, 4 ו-5 ילדים, שהן זכאיות לדיור ציבורי, ואפילו כאלה שקיבלו דיור ציבורי באיזור מגוריהן, אלא שגם המצב שלהן קשה. חלקן משלמות לעמידר או לחלמיש שכר דירה שהוא כמעט זהה או זהה לשכר הדירה בשוק החופשי, ואז המשפחות הללו- שאינן יכולות לעמוד בסכומים שהן נדרשות לשלם לחברות המשכנות ושבעקבות הקושי הזה הן מלכתחילה זכאיות לדיור ציבורי- צוברות חובות, ועל החובות האלה הן משלמות ריבית לא סבירה, ולבסוף הן מפונות מביתן בשל חובות לחברות המשכנות.

רחל טייב מדברת על הקושי לשרוד ועל מחלת הסרטן. מה אני אמורה לעשות היא שואלת? לאן אני יכולה ללכת? ולאף אחד אין תשובה. היא מבטיחה לחולדאי שהיא תקים לא רק אוהל אלא גם בית, אולי מול הבית של העובדת הסוציאלית, כי אין לה ברירה ואין לה מה להפסיד. שפרה ביטון מוסיפה שגם לעובדות הסוציאליות אין יותר כלים לסייע. היא אומרת שהסיפורים הם בלתי נתפסים ושחברי הכנסת הם חירשים, עיוורים ואטומים.

רותי לביא, פעילת צוות דיור ציבורי: "אני מברכת את חברי הכנסת שהגיעו לכאן המממשים הלכה למעשה את חובתם הראשונית של נבחרי הציבור להאזין וללמוד מבוחריהם. אני מודה שאני מתרגשת שחברי הכנסת פוגשים סוף סוף את הגיבורות האמיתיות של המאבק על הזכות לקורת גג, מי שנאבקות יום יום ושעה שעה על זכותן לחיים בכבוד ולעתיד טוב יותר לילדיהן".

איתן כבל מדבר על ההיסטוריה של האפליה, על הגטאות, על קשרי הון שלטון ועל הקשר שלהם למצב הדיור הציבורי. הוא מסכים שההצעות להביא עוד ילדים או להתגרש כדי להתאים לקריטריונים הן מופרכות ומקוממות. הוא אומר: לממשלה הזו אין עיניין להעביר חוק שידאג לנשים שיושבות פה, אבל אנחנו נמשיך להאבק ובסוף ננצח.

דב חנין מדבר על הרפורמה שדרושה בתחום הדיור הציבורי ומספר על הצעת החוק שהוא יזם.

דניאל בן סימון אומר שהצעות החוק שדב חנין יזם הן הצעות מצוינות, פרוגרסיביות והוגנות אבל שחייבים לומר את האמת, והיא שאין להן סיכוי אפילו לגרד את הקואליציה. את הממשלה הזו, לדבריו, לא מעניינים העניים והמוחלשים. כל חברי הכנסת שכאן מכירים את הנושא ורוצים לשנות אבל אין להם כח השפעה היום. ביבי פוגע בעם וממשיך לזכות במנדטים. בשביל שינוי חייב להיות כאן מהפך.

דב חנין: לא באנו להבטיח כאן הבטחות, כי אם נבטיח לא נוכל לקיים אותן. האג'נדה של הממשלה הזו היא לא של אחריות ולא של התמודדות עם בעיות חברתיות. המצב שלנו לא טוב. אנחנו עומדים מול קואליציה גדולה וחזקה שהמצוקות האלה לא מענינות אותה, אבל עדין לפעמים יש נצחונות, ולכן אנחנו חייבים להמשיך להאבק, אם הציבור ישמיע את קולו באופן ברור וחד משמעי בעניין הזה בסוף גם הממשלה תהיה חייבת לעשות משהו.

תגובה אחת ל-“מפגש עם חברי כנסת בשכונת התקווה \ צוות דיור ציבורי

  1. פינגבק: לא מביאות עוד ילדים? לא זכאיות לדיור: מפגש חברי כנסת בשכונת התקווה עם השדולה לדיור ציבורי | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s