נמנע הפינוי של רבקה לוי \ צוות דיור ציבורי

7:00-
כרגע בביתה של רבקה לוי, מתחילים להגיע למקום פעילים כדי למנוע את הפינוי. רבקה מפחדת.

8:10-
כעשרה פעילים במקום. רבקה מתבצרת בדירתה. חלק מהפעילים בחדר המדרגות וחלק מחוץ לבינין. הפעילים דרוכים ונכונים להלחם לצדה על ביתה.

10:00-
כ-15 פעילים במקום כרגע. אין משטרה בסביבה. הצטרפו אלינו רות ארז, מיכל ורשבסקי, וגם לילי ואיציק מנשה- שפינוים מביתם שבגבעת שמואל נמנע לא מזמן. ממשיכים במקביל להפעיל לחצים על משרד השיכון ועל עמידר כדי להבטיח שהפינוי לא יתקיים. רבקה מתרגשת מאוד מהתמיכה הרבה.

10:05-
באיזור של רבקה בפתח תקווה דירות עמידר רבות, השכנים יורדים אלינו ומספרים את סיפורם, אחת השכנות פונתה מביתה חמש פעמים ונאבקה בהם בכל הכח, עד שניצחה וקיבלה דירה.

10:15-
עיתונאית הארץ מגיעה למקום גם היא. היא משוחחת עם רבקה, זהבה ואיציק.

11:50-
ראש ועד השכונה עובר במקום ומציע את עזרתו. הוא מפעיל את ראש העיר שיפעיל לחץ על עמידר ועל משרד השיכון.

12:00-
תוך כדי השהיה במקום אנחנו ואחרים ממשיכים להפעיל לחצים על משרד השיכון ועמידר. עמידר טוענים שאין זה באחריותם ויש לפנות למשרד השיכון. משרד השיכון טוענים שאין זה באחריותם ויש לפנות לעמידר. אורי אופיר מצטרף לשוהים במקום.

13:30-
הפעילות מנצלות את הזמן כדי לחשוב על הפעולות הבאות של הצוות. זהבה גרינפלד, דיירת עמידר, ורבקה לוי, חולקות חוויות קשות מההתמודדות מול עמידר. חלק מהפעילים מתקפלים ולמרות שסביר שהפינוי כבר לא יתרחש היום, פעילים אחרים מגיעים להשלים את מקומם, בינהם נעמה מורג וטל קינג.

15:45-
הפעילים עדין במקום. חלק מתצפתים מבחוץ וחלק ממתינים בפנים. נראה שלא יתרחש היום פינוי. אם יהיו הפתעות נעדכן.

24:00- הפינוי לא בוצע. אנחנו מחכים לתגובת משרד השיכון למכתבים שנשלחו אליהם ונמשיך להלחם לצידה של רבקה גם בהמשך הדרך.
_____________________________________

סיפורה של רבקה – כאן
המכתב שנשלח למשרד השיכון- כאן

6 תגובות ל-“נמנע הפינוי של רבקה לוי \ צוות דיור ציבורי

  1. שאלה אחת. אחרי שתסיימו להפגין, למחות ולצעוק מול השוטרים ומול קבלני הפינוי. מה אז? כולנו יודעים מה יהיה אז. לכן. מישהו חשב איך מייצרים לה פיתרון רחב אופקים וטוח? מישהו פעל ממש ליצירת פיתרון כזה?

    • כן, קוראים לזה עמידר עושה את עבודתה – כרגע היא לא. אם אתה רוצה משהו בהיקף רחב יותר ולטווח ארוך יותר אז כאן כבר מדובר בזה שעמידר תמלא את תפקידה כחברת דיור ציבורי וכחברה משכנת כחלק ממדיניות רווחה של מדינה שלא רוצה לראות את אזרחיה ואזרחיותיה ברחוב. אחרי זה גם אפשר לדבר על אלפי ההומלסים בישראל אבל זה ממש כבר למרחיקי לכת.

    • אליק תלך לחברים שלך בעמידר ותשאל אותם למה אין להם שום רצון להתעמת עם משרד השיכון או לשתף פעולה בצורה קצת פחות נלהבת, ואם אתה כבר שואל אותם את זה, תשאל אותם גם למה הם עושים סיורים ליזמים בדירות עמידר ביפו (נכסי ציבור להזכירך) כאילו היו חברת גינדי בע"מ.

  2. תשובה נוספת לאליק: חשוב לזכור שהמטרה של המאבק על הדיור הציבורי, מעבר לניסיון לעזור לנפגעים של החברות המשכנות כפרטים, הוא להעלות את הנושא על סדר היום וליצר מצב בו לחברות, לעיריות, לרווחה, למשרד השיכון ולמשרד האוצר יותר ויותר קשה להתמודד עם האוכלוסיה שזקוקה לדיור ציבורי, כלומר לסמן באופן ברור יותר ויותר שהימים בהם היה אפשר להתיחס לאנשים שדורשים דיור ציבורי (זכאים, דיירים בחובות וכאלה שאינם זכאים) בזלזול, התנשאות ואלימות קיצונית עברו, שהאנשים האלה כבר אינם חסרי אונים, שהם לוקחים את גורלם בידיהם, מתנגדים לאלימות של המערכת ומגיבים בפלישות, בהפגנות, בתקשורת וברשתות החברתיות, בבתי המשפט, ושהם נהנים מגב ציבורי רחב הרבה יותר מהשכבה החברתית שאיתה רגילים בעמידר, במשרד השיכון וכו' להתמודד. כמו שכולנו יודעים, המערכת הזאת מבינה רק כוח, ובלי שנציב מולה כוח נגדי לא נגיע לכלום.
    לכן, כחלק מכל מאבק ספציפי אנחנו תמיד דואגים כמובן לנהל מו"מ עם כל הגורמים הרלוונטיים במטרה להשיג לאנשים פתרון פרטי, אבל גם פועלים מתוך ידיעה שכל התנגדות לפינוי, בין אם היא עוצרת את הפינוי ומשיגה לדיירים פתרון קבע (כמו במקרים שונים שפרסמנו פה בחודשים האחרונים בבאר שבע ובירושלים), בין אם היא רק דוחה אותו ובין אם נכשלת, היא גם הוכחה לאנשים שרגילים להאבק לבד מול מערכת אלימה ודורסנית שהם לא חייבים להיות לבד, שהולכת ונבנית תנועה, שמורכבת מנפגעי מדיניות הדיור של הממשלה (מעמד ביניים ומעמד נמוך) שהם יכולים להיות חלק ממנה ולהוביל אותה, תנועה של מאבק נחוש נגד מדיניות הדיור הפוגענית של הממשלה, שהמטרה שלה היא גם הצלחות אישיות וגם שינוי מדיניות באופן הרחב ביותר.

  3. פינגבק: מחר בבוקר: מונעים את הפינוי של רבקה לוי! | מאבק הדיור הציבורי·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s