על מאבקה של אישה אמיצה על הזכות לקורת-גג \ באר שבע המשוחררת

הסיפור של מיטל אברהם, אם חד-הורית לשלוש ילדות קטנות, לא מאד שונה משל נשים רבות אחרות, שמוצאות עצמן מול חומה אטומה של תקנות וכללים מצוטטים על גבי טפסים רשמיים או מפי פקידי עמידר, כאשר כל תקוותן לממש את זכותן וזכות ילדיהן הבסיסית לקורת-גג. לאחר המתנה בת שלוש שנים וחצי וניסיונות חוזרים ונשנים להשיג פתרון סביר הבינה מיטל שאם לא תפלוש לאחת מ(עשרות) דירות עמידר הריקות בבאר-שבע, ייאלצו היא ובנותיה לעבור לגור ברחוב. ככה זה במדינה שבה הזכאות לדירה בדיור הציבורי נראית מאד נחמד על הנייר אבל למעשה חסרת משמעות במציאות. גם אם נמצאת זכאית לפי הקריטריונים המגוחכים של משרד השיכון, את עלולה להמתין, את וילדייך, שנים ארוכות ברשימת ההמתנה האינסופית. ואכן, מיטל נמצאת במקום 48 (!) ברשימה.

רק לפני חודשיים התחילה מיטל לקבל סיוע בשכר דירה, וגם זה עומד על 500 ש"ח בלבד. לאור המצב הקשה של שכירות בשוק החופשי, מדובר בבדיחה רעה מאד – איך הסכום המזערי הזה אמור להקל על אם חד-הורית עם ילדות קטנות? ולמה בכלל, כמו שמיטל שאלה היום את השוטרים, דירות עמידר עומדות ריקות כאשר יש משפחות שזקוקות להן וזוכות להתעלמות גמורה או במקרה הטוב לסכום עלוב של כמה מאות שקלים בחודש? נראה שאת היושבים בעמידר ובמשרד השיכון השאלות האלה בכלל לא מעניינות.

למרות שמדובר במקרה אחד מני רבים, הנחישות היוצאת-דופן והאומץ הרב של מיטל צריכים לשמש השראה לכל נפגעות ונפגעי הדיור הציבורי והפעילות למען הדיור הציבורי: היום, יום ראשון ה-25 במרץ, בפעולת התבצרות אמיצה ובתמיכת חיים בר-יעקב מהתנועה לחיים בכבוד ופעילות באר-שבע המשוחררת, הצליחה מיטל לגרש את משטרת באר-שבע מביתה, ובסופו של הבוקר הזה הפינוי שלה ושל בנותיה מביתן אכן נמנע.

מיטל זימנה לנו תיעוד נדיר של השיחה שהתקיימה – מעבר לדלת ביתה – בינה ובין צוות המו"מ המשטרתי, אשר ניסה בתחבולות, בהבטחות שווא ובאיומים, לגרום לה לפתוח את הדלת ולהיכנע לפינוי.

במילים קשות ונכונות נגד מדיניות הדיור הציבורי, שהותירו את השוטרים אילמים וחסרי אונים, היא הצליחה להדוף את הניסיונות האלה להכניעה.

"אין לי מה להפסיד…מה, אני אלך לרחוב?… המדינה הזאת מביאה אותנו לעבריינות. אני לא בחורה כזאת, אין לי עבר, אבל אני לא מתכוונת לוותר… כשהם יתנו לי פתרון ויחתמו חוזה – אין בעיה, אני אהיה מוכנה להחליף גם בית אם צריך… למה להחזיק דירות ריקות ולעבוד על אנשים? למה המדינה שלנו כזאת?"

הסרטון המלא:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s