ג' זה בית – פעולה שבועית 21.3.12: עוצרים את הצעת החוק לסיום הדיור הציבורי

כיצד עומדת הממשלה להפוך את מחאת הדיור של הקיץ לשלב נוסף בדרך לחיסול הדיור הציבורי?

בתחילת השבוע העבירה ועדת החוקה של הכנסת הצעת חוק בנושא הדיור. הצעת החוק כוללת בתוכה את מרבית סעיפי ההמלצה שהציעה ועדת טרכטנברג לשיפור תחומי הדיור בישראל.

נשמע מבטיח? ממש לא!

נתחיל בהערה חשובה: פרק הדיור בדו”ח שהוציאה ועדת טרכטנברג מתפרש על פני כ-40 עמודים, אך כמעט שלא מתייחס לסוגיית הדיור הציבורי. מפתיע לגלות איך ועדה שהוסמכה לטפל במצוקת הדיור, נותרת עיוורת לאלו אשר סובלים מהמצוקה יותר מכל.

אל תתבלבלו, התעלמות מסוגיית הדיור הציבורי בהמלצותיה של ועדה המוסמכת לבחינה מקיפה כל כך, איננה עניין מקרי. ההתעלמות היא חלק בלתי נפרד מהמגמה להעלים את חשיבותם של מנגנוני הדיור הציבורי ולאיין אותם.

לאחר שיתקבלו ההמלצות, יוכלו נציגי הממשלה להגיד: "הנה, אנחנו פועלים למען הדיור!". כך הם יוכלו להשתיק את הדרישות של כל מי שהרפורמה לא לוקחת בחשבון.

אתם בטח מתארים לעצמכם את מי ועדת טרכטנברג כן לוקחת בחשבון. נכון, את הקבלנים!

רוצים לדעת עוד? כדאי לקרוא את הניתוח של ערן חכים: http://bit.ly/GDU3lx

אלו הפירורים שזורקת הצעת החוק למבקשי הסיוע בדיור:

 1.  הגדלת הסיוע בשכר דירה עד לסכום של 3,000 ₪.
 2.  בנייה של 1,000 דירות ציבוריות המיועדות לקשישים.

בחסות השינויים האלו מציע המתווה החדש לבטל לצמיתות את חוק הדיור הציבורי (שהוקפא בחוק ההסדרים מיום חקיקתו בשנת 1998).

חוק הדיור הציבורי נועד לאפשר רכישה מסובסדת של דירות ציבוריות על ידי דיירים ותיקים, כדי להוציאם ממעגל של תלות ועוני. על פי החוק, הכסף שיצטבר מרכישת הדירות ישמש לקנייה ובנייה של דירות ציבוריות חדשות.

לאחר שהוקפא חוק הדיור הציבורי החליפה אותו הממשלה במבצעי מכירה זמניים. מבצעי המכירה הכניסו סכום של 2.7 מיליארד לקרן הדיור הציבור; אך הקרן נגזלה לטובת מטרות אחרות, ולא שימשה לקנייה והשמשה של דירות ציבוריות נוספות.

עכשיו מלאי הדירות מצומצם, למעלה מחמישים אלף זכאים ממתינים בתור לדיור ציבורי, והממשלה מציעה לנו קנייה של 1,000 דירות בלבד. מה יעשו כל יתר הממתינים? כנראה שימשיכו לחכות…

אז יגידו לנו שבמקום לחכות, יוכלו הזכאים להיעזר בסיוע של 3,000 ₪ בשכר הדירה. וזה בעצם מה שמציעים לנו פה – החלפה של דיור ציבורי בסיוע כספי.

למה זה רע?

 1.  סיוע בשכר דירה שולח אנשים להתמודד לבד עם שוק חופשי בלתי מפוקח.
 2.  סביר להניח שתוך זמן קצר, בעקבות יכולתם של זכאים לשלם 3,000 שקלים נוספים, יעלה שכר הדירה וערך הסיוע ישחק.
 3.  במקרה כזה יזרקו הזכאים מדירותיהם על ידי "כוחות השוק" מבלי שתהיה להם אפילו כתובת רשמית לפנות אליה.
 4.  השוכרים יאלצו לעבור דירה מידי תקופה ולנסות בכל פעם להשתלב בסביבה חדשה (עבודה, בתי ספר וכל היוצא באלו).
 5.  חשוב להבין שסיוע בשכר דירה, בניגוד לדיור ציבורי, איננו מבטיח את היציבות והקביעות שבית אמור להעניק.
 6.  בנוסף, לרבים מהזכאים אין את היכולת להשיג אפילו ערבויות הנדרשות במעמד חתימה על חוזה שכירות בדירה. כלומר, הם עלולים למצוא את עצמם ללא דירה חרף סכום הכסף שקיבלו, או לחילופין, להידחק פעם נוספת לגטאות, שכן רק שם יהיה מי שיסכים להשכיר להם דירה ללא ערבויות.
 7.  במקביל, החוק לא מציע שינויים בקריטריונים לזכאות. סעיפים תמוהים כמו מספר ילדים ימשיכו להכתיב את זכותם של אנשים לבית. משפחות המבקשות קורת גג ישלחו להביא ילד נוסף לעולם, וזכאות תמשיך להישלל ממי שילדם בגר או חלילה נפטר.
 8.  ואחרי שיעברו הילדים את גיל 18 יישארו הוריהם המבוגרים (שכוח השתכרותם פחת בלאו הכי עם השנים) חסרי סיוע וחסרי דירה.

למעשה הופך הסיוע בשכר דירה את הזכאים שממוקמים בתחתית הסולם המעמדי לצינור העברת כספים אל בעלי דירות פרטיים.

לא עדיף להשאיר את הכסף אצל המדינה ולהשתמש בו עבור יעדים חברתיים?

לינק להצעה החוק:

http://www.pmo.gov.il/NR/rdonlyres/16D05725-9EF5-4956-A3EA-E879ACC19D97/0/767.pdf

השבוע נפעל כנגד חקיקה המתווה רפורמות בתחומי הדיור, מבלי לקחת בחשבון את הצרכים הייחודיים והמשמעותיים של מנגנוני הדיור הציבורי. לא ניתן יד לחקיקה המציגה הפרטה כפתרון חברתי. נחזור ונדגיש את הצורך בחקיקה המחייבת אחריות מדינתית להבטחת הזכות לקורת גג בעבור כלל האזרחים.

לשם כך נשלח את המייל הבא לראש הממשלה, שר האוצר, שר השיכון ושר הרווחה וכן לחברי הכנסת החברים בשדולה למען הדיור הציבורי.

להלן כתובות האימייל שלהם:

bnetanyahu@knesset.gov.il, aatias@knesset.gov.il, mcachlon@knesset.gov.il, ysteinitz@knesset.gov.il, gimelforbait@gmail.com, dhanin@knesset.gov.il, olevy@knesset.gov.il, mregev@knesset.gov.il, nabesadze@knesset.gov.il, dazulay@knesset.gov.il, zeevik@knesset.gov.il, dbensimon@knesset.gov.il, abraverman@knesset.gov.il, mbarakeh@knesset.gov.il, nhorowitz@knesset.gov.il, ozuaretz@knesset.gov.il, yhasson@knesset.gov.il, tiviaev@knesset.gov.il, ecabel@knesset.gov.il, gmagadle@KNESSET.GOV.IL, smolla@knesset.gov.il, hswaid@knesset.gov.il, msolodkin@knesset.gov.il, yohananplesner@knesset.gov.il, nshai@knesset.gov.il

או בקליק אחד

המכתב מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד.

 

אנא שנו מעט (או הרבה) את הטקסט שהכנו עבורכם, כדי להבטיח שלא יסומן כדואר זבל!!!

לכבוד:

בנימין נתניהו, ראש הממשלה

יובל שטייניץ, שר האוצר

אריאל אטיאס, שר השיכון

משה כחלון, שר הרווחה

חברי השדולה למען הדיור הציבורי

הנדון:פעל נגד הצעת חוק הדיור שהועברה בועדת החוקה

שלום רב!

בתחילת השבוע החליטה ועדת החוקה על העברת חקיקה בנושא הדיור, המציגה את הגדלת הסיוע בשכר דירה כפתרון למצוקת הדיור הציבורי. פתרון זה שגוי מעיקרו: הסיוע בשכר הדירה חייב לענות על מצוקת הדיור הנוכחית, אך להיות זמני ומוגבל לתקופה קצרה, בה יעשה כל מאמץ כדי לרכוש ולבנות דירות לצורך הדיור הציבורי. כל דרך אחרת רק תגרום להגדלת התלות ולמניעת שיקום המשפחות והבודדים הנזקקים לדיור הציבורי.

בעקבות מתן הסיוע בשכר הדירה, יגדל משמעותית מספרם של שוכרי הדירות ועקב כך צפויה עלייה במחירי הדירות, כך שהגדלת הסיוע לא תוכל להוות מענה עבורם. כמו כן, רבים מהנזקקים לסיוע לא יוכלו לספק ערבות לבעלי הדירות במעמד החתימה על החוזה, ולכן צפויים המשכירים לחשוש להשכיר להם דירות. כך, השוכרים יוגלו שוב לגטאות עלובים מהם יתקשו להחלץ. בנוסף, התלות בבעלי הבית תגרום לשוכרים לחוסר בטחון עתידי, לצורך בנדידה ולחיפוש שלעולם לא יסתיים אחר הדירה הבאה. דבר זה יפגע בעיקר בילדי האוכלוסיות המוחלשות, שצפויים להיטלטל בין מקומות מגורים שונים ולעבור ממוסד חינוכי אחד למשנהו, דבר שיפגע בהם באופן קריטי.

חשוב יותר – הדיור הציבורי נועד על מנת לספק בטחון בקורת גג לאותן אוכלוסיות הנאבקות גם כך על קיומן ושרידתן, ושאין ולא יהיה ביכולתן אי פעם לרכוש  דירה, ללא עזרה. הסיוע בשכר דירה, גם אם הוא מוגדל בכמה מאות, אינו עונה על צורך מהותי זה ואינו מבטיח לכל זכאי או זכאית כי תתקיים זכותם לקורת גג גם בעתיד. חלק מהזכאיות הנן אמהות חד הוריות, שזכאותן נקבעת על פי מספר ילדיהן. לא יתכן שאחר שנים של מצוקה, כאשר יגדלו ילדיהן, ימצאו עצמן בזקנתן ברחוב, שהרי לא סביר שבמצוקת הקיום יוכלו גם לצבור סכום מספיק למחייה ומגורים בזקנתן.

החלטת ועדת החוקה היא החלטה אומללה ושגויה! אני קורא לך להתנגד להצעת חוק זו ולדרוש את שיקום הדיור הציבורי ברוח חובתה של המדינה לקורת גג לכל אזרחיה וברוח המחוקק שהחליט בזמנו על הקמת הדיור הציבורי.

אני קורא לך למלא חובתך כנבחר ציבור, להתנגד לחוק זה ולפעול למען הגדלת מאגר הדירות בדיור הציבורי ולתיקון הקריטריונים לזכאות, כך שלכל אזרח ואזרחית ולכל ילד וילדה תשמר הזכות לעתיד בטוח ולביטחון אישי תחת קורת גג.

בתודה,

תגובה אחת ל-“ג' זה בית – פעולה שבועית 21.3.12: עוצרים את הצעת החוק לסיום הדיור הציבורי

 1. פינגבק: ג' זה בית: איפה הסיוע בשכר דירה? | מאבק הדיור הציבורי·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s