כמה נקודות נוספות לגבי הסיוע לזכאים \ רותי לביא

רותי לביא, מצוות דיור ציבורי, מוסיפה לניתוח של ערן חכים את מסקנות ועדת טרכטנברג בתחום הדיור הציבורי (שאושרו וייושמו) כמה נקודות מהותיות:

1. מטרת הדיור הציבורי בעצם היא מתן "בטחון מגורי/דירתי" כלומר, הבטחון בקיום קורת גג, לאותן אוכלוסיות שלא יוכלו להגיע – מתוקף מצבן (הנובע ממדיניות הממשלות) לדיור בר השגה. הגדלת הסיוע לסכום מוקצב מסויים לא עונה על כך מכמה סיבות: א. שכירות נתונה לשרירות בעל/ת הבית וגורמת לניידות ואי בטחון הפוגעת גם בילדי המשפחה. ב. יש כאן שימור התלות ויותר מכך – אי הודאות אם אותו סכום יספיק כשכר הדירה יעלה.

2. מלבד שכירות צריך גם לתת ערבות והתחייבות לתשלומים השוטפים – וחלק גדול ממי שתלויים בסיוע אינם מסוגלים לכך.

3. סביר גם שמי שמשכירים יהססו להשכיר למי שתלוי בתשלומי הממשלה וכך ידחפו מקבלי/ות הסיוע דווקא לאזורים החלשים ביותר ויווצרו אותן גטאות מוכרים.

4. דייר/ת בדיור הציבורי – יש לו דירה מובטחת כל זמן שיעמוד בדרישות התשלום (ולא אכנס לתרגילים של עמידר וחלמיש בנושא אך באופן עקרוני כך הדבר) כל ימי חייו/ייה. כשמדובר סיוע – לא רק שהוא יכול להשלל או שבהמשך יוחלט שאין תקציב השנה. גרוע מזה – לפי הקריטריונים של היום אם חד הורית, למשל, שלה 3 ילדים יכולה להוציא נשמתה בנסיונות לפרנסם ולגדלם (שהרי ה-.3000 הם רק גרגר בתוך שאר ההוצאות) ואז – כשיגדלו תשלל ממנה הזכאות ובגיל מבוגר תזרק אל הרחוב. גם לילדיה כמובן לא תשאר שום זכות שהרי אין "מסויע ממשיך".

תגובה אחת ל-“כמה נקודות נוספות לגבי הסיוע לזכאים \ רותי לביא

  1. כמה שזה נכון. אבל לצערי לא מעניין אף אחד מהיושבים בכנסת רק עם זה ישפיעה על הכסא שלהם אז הם אולי יתחסו לחוליות החלשות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s