באר שבע חוגגת 10 פינויים \ באר שבע המשוחררת

מאת: רנן יזרסקי \ באר שבע המשוחררת

היום באר שבע חוגגת 10 צווי פינוי (ועוד אחד שנקבע לשבועיים הקרובים). הפינוי העשירי שהתקיים היום הוא של משפחה מהפינוי הראשון בספירה, משפחת גלברגר, המשפחה שעמידר הכי אוהבת להתעלל בה. ב-14.12.2011 פונתה המשפחה באלימות קשה: השוטרים דחפו תרסיס פלפל בפנים של הפעילים, המצלמות הבודדות הורחקו באופן לא חוקי, ונאלצנו לשמוע את הצרחות של אושרת אחרי שלא הורשנו להתקרב. אחרי שהתייאשו מלמשוך, לדחוף ולפצוע את אושרת, הצמידו אליה שוקר חשמלי, והיא מהלחץ ויתרה, נעצרה ונלקחה למשטרת באר שבע.

היום, אחרי שפלשה שוב, כי אין לה לאן ללכת ואין לה אפשרות אחרת, הגיעו שוטרים ללא התרעה, כשאושרת לא הייתה בבית. הם פרצו את הדלת והתחילו להוציא את תחולת הבית. כשאושרת הגיעה כבר היה מאוחר מדיי.

אושרת (30) היא אם חד הורית שגדלה בדירת עמידר שהייתה בבעלות של סבתא שלה. במשך שנים סעדה אותה והחליפה לה חיתולים. כשנפטרה, הועברה הדירה מתוקף החוק של בן ממשיך לאחיה הגדול של אושרת, שקיבל במקביל עוד דירה בכפר סבא. מאז מסרבת עמידר להעביר את הדירה לשמה של אושרת אף על פי שהיא זכאית לדיור ציבורי, אף על פי שגרה בבית הזה כל חייה ואף על פי שלשלושה ילדים קטנים אין כרגע בית. דירה אחרת לא הוצעה למשפחה. מבחינת משרד השיכון של באר שבע והעומד בראשו, אבי לוי, אושרת וילדיה יכולים לגור ברחוב.

רק בחודש האחרון (בין ה-14.12.2011 – 17.1.2012) נקבעו שמונה צווי פינוי בבאר שבע, ממה שידוע. היום יצאו לפועל עוד שני צווי פינוי, אחד בכפייה והשני פינוי מרצון; צו נוסף נקבע לתחילת פברואר. מתוך שמונת הפינויים הקודמים שבעה מהם מדירות עמידר, אחד של נפגעי משכנתאות; השניים הראשונים יצאו לפועל, אחד מהם הוא הפינוי הראשון של משפחת גלברגר, שהסתיים באלימות קשה; ארבעה נוספים נמנעו בהתערבות פעילים; לשניים, שהיו אמורים לצאת לפועל במקביל לפינויים שמנענו, כוחות הפינוי בכלל לא הגיעו (כנראה שהיו עסוקים מדיי אתנו באותו זמן). לפינוי האחרון שנמנע בשבוע שעבר, של משפחת ברקוביץ', הגיעו עשרות פעילים מתוכם עשרה מהמרכז, והפינוי הסתיים בהעברת הבעלות על הבית לידי המשפחה.

משרד השיכון ועמידר הכריזו מלחמה על עניי באר שבע: משפחות מחכות לדירה מעל לעשור; עשרות דירות עומדות ריקות, מוזנחות ונרקבות, בזמן שילדים גרים ברחוב או בצריפונים מאולתרים; אלו שכן מקבלים דירה מועתקים לדימונה, למצפה רמון ולאופקים, כשהם מקבלים את הדין בהכנעה אחרת תבוטל הזכאות שלהם לדירה למשך שנה; ובמקביל – 11 צווי פינוי החל מאמצע דצמבר, לא כולל אלו שאינם ידועים לנו.

צווי פינוי הולכים ונאספים ועיריית באר שבע מעלימה עין ומתעלמת. ההתערבות היחידה של העירייה בנושא הייתה כשרצתה לפנות את מאהל המחאה מהקיץ. במקרה הזה, עיריית באר שבע הייתה מעורבת ישירות בהעברת משפחות מחוץ לעיר כפתרון – לדימונה ולמצפה רמון. זאת גלות העניים, התעללות בחלשים, וכל אלו מתווספים לפינויים, לדירות שעומדות ריקות ולאטימות הפושעת של משרד השיכון בראשות אבי לוי. בחודש האחרון ראינו אלימות משטרתית, תחבולות ושקרים ואיומים על משפחות חלשות כחלק מהשגרה. מבחינתנו – זאת מלחמה, והדבר הזה ממש לא יעבור בשקט.

תגובה אחת ל-“באר שבע חוגגת 10 פינויים \ באר שבע המשוחררת

  1. פינגבק: משפחת גלברגר פונתה היום בבאר שבע | מאבק הדיור הציבורי·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s