חד-הוריות זועקות למשרד השיכון: הוציאו אותנו משכונת הרכבת בלוד \ הארץ

השכונה מאופיינת בשיעור פשיעה גבוה במיוחד. המשרד אמנם הפסיק להפנות אליה זכאי דיור ציבורי בעקבות התערבות הוועדה לביקורת המדינה, אך מסרב לפנייתן של כ-20 משפחות להוציאן משם. רק לפני שבוע נדקר שם ילד

17.06.2010

"אני רוצה לגור בשכונה שבה בתי בת התשע לא תיכנס הביתה אחרי ששיחקה בחצר ותראה לי מה מצאה בחוץ – קופסה מלאה בסמים", אומרת יסמין (שמה בדוי, מחשש לחייה). זאת שאיפתן הבסיסית של כ-20 משפחות המתגוררות בדיור ציבורי בשכונת וורדה בלוד, או בשמה המוכר, שכונת הרכבת.

המשפחות רוצות רק לישון בשקט בלילה, שילדיהן ילכו לבית ספר ויחזרו בשלום, שאם ירצו לשחק בכדור, לא יצטרכו לחשוש שמא המשחק ייגמר בדקירה. אולם למרות שמשרד השיכון מכיר בבעיות והפסיק להפנות זכאי דיור ציבורי למקום, הוא מסרב לאפשר לדיירי השכונה לצאת ממנה לדיור חלופי.

באחרונה התארגנה קבוצה של נשים, תושבות השכונה, במסגרת עמותת סינגור קהילתי כדי לפעול לשינוי המצב. הנשים פנו בשבוע שעבר למשרד בבקשה שיציע להן דיור חלופי בשכונות אחרות בעיר. "אנו כאמהות חד-הוריות, שאחראיות ודואגות לעתידנו ולעתיד ילדינו, הגענו למצב שסוחרי הסמים משתלטים על השכונה, עלינו ועל ילדינו, עד כדי כך שחלק מהילדים הסתבכו בסמים והיו כמה מקרים של ירי ורצח. לפני כשבוע אף נדקר אחד מבנינו בדרכו לביתו", כתבו.

שכונת וורדה כוללת חמישה בנייני קומות. היא מאופיינת בשיעור פשיעה גבוה במיוחד. בעבר כל הדירות בשכונה היו בבעלות המדינה, והתגוררו בהן משפחות רבות של משתפי פעולה. בשנים האחרונות קיבלו רבות מהן סיוע מהמדינה לרכישת דירה ויצאו מהשכונה. דירות רבות עמדו ריקות היות שמשפחות שהמתינו לדיור ציבורי סירבו להתגורר בשכונה. כתוצאה מכך פלשו לדירות משפחות פשע.

"תושבי וורדה נאלצים לבחור בין זכותם לדיור ציבורי לבין זכותם לביטחון ולעתיד ילדיהם", אומרת עו"ד יעל הבסי מסניף לוד של העמותה סינגור קהילתי. "גם לאחר מותו של עלא שייח יוסף, מקרים רבים של פגיעות בתושבי השכונה וילדיהם והעלאת הנושא בוועדה לביקורת המדינה, לא מצא משרד השיכון לנכון למצוא פתרון לתושבי וורדה שעתיד ילדיהם נגזר – או שיחיו בסכנה או שיחיו ללא בית. משרד השיכון ממשיך לראות בכך בעיה פרטנית, ואינו רואה את הבעיה העקרונית הדורשת פתרון כולל ואחיד עבור כל דיירי הדיור הציבורי במתחם".

ניסמה (שם בדוי), אם לארבעה ילדים, מסרבת להמשיך לחיות כך. "לגדל כאן ילדים זה לדאוג להם מרגע שהם יוצאים מהבית ועד שהם חוזרים, להתקשר אליהם כל שעה לבדוק שהכל בסדר ואם מישהו מאחר, מיד פניקה. כשילדיי היו קטנים לא נתתי להם לצאת מהבית, אבל היום, בגיל 17, אני יכולה לומר משהו? אני מנסה לצאת לעבודה ולחזור, שומרת על פרופיל נמוך ורק מקווה שלא אזדקק למשטרה כי אז ייגמרו חיי".

משפחת שייח יוסף ניסתה במשך שנים לעזוב ונדחתה שוב ושוב בטענה כי "הדירה במצב תקין". המשפחה אף עתרה לבית משפט ובעת הדיון המשפטי נרצח בנה. סיפור המשפחה פורסם ב"הארץ" בינואר 2009 ובאופן חריג אושר למשפחה מעבר לשכונה אחרת.

נציגי סינגור קהילתי ואם המשפחה הציגו את עניינה של השכונה בדיון שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה ביולי 2009. אז הבטיח שר השיכון כי יטפל בסוגיה. לאחר פגישה נוספת בעניין, הופסקה באופן לא רשמי הפניית משפחות חדשות לוורדה. עם זאת, 20 משפחות שביקשו לצאת, עדיין שם.

"אני רק רוצה לשמור על הילדים שלי מכל בלגן שכולל אלימות, פשע, סמים", אומרת עודה, שאחיינה, בן משפחת שייח יוסף, נרצח. "יש לי חמישה ילדים אך בתי הקטנה גדלה אצל אחותי כי היא מפחדת. אני רואה אותה רק בסופי שבוע. ביקשתי דיור ציבורי כדי להיות עם המשפחה, אך קיבלתי בית ונאלצתי להיפרד מהמשפחה".

ממשרד השיכון נמסר: "הפנייה היחידה המוכרת לאנשי המשרד בעניין היא פנייה של גוף מתווך והיא כמובן תילקח בחשבון. למשרדנו מחסור חמור בדירות שיכון ציבורי בכלל וביישובי מרכז הארץ בפרט מול תור ארוך של זכאים שאושרו לפתרון דיור. לנוכח זאת, אם יבקשו כל הפונות או חלק ניכר מהן את החלפת הדירות, למרבה הצער, יש להניח כי לא נוכל להיענות לכולן בהתחשב במלאי הדירות. במשרד הראשי של משרד השיכון, תוקם ועדה מיוחדת שתדון באופן מוגדר בשכונה, בהשתתפות סמנכ"ל אכלוס במשרד, ישראל שוורץ".

התארגנות האמהות החד-הוריות משכונת הרכבת. בדיון הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת הבטיח שר השיכון כי יטפל בסוגיה


שכונת הרכבת בלוד. משפחות פשע השתלטו על דירות פנויות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s