מבקר המדינה: תנאי הדיור הציבורי עשויים לסכן חיי אדם

דו"ח מבקר המדינה 2010: "תנאי הדיור של הדיירים בדיור הציבורי שתוארו לעיל הם חמורים וגורמים לפגיעה בכבוד האדם, נוסף על הנזק שנגרם לרכוש ועל החשש שתיגרם בגינם פגיעה גופנית עד כדי סיכון חיי אדם. נמצא כי משרד הבינוי והשיכון וחברות אכלוס לא עשו את המוטל עליהם, כל אחד בתחומו, בכל הנוגע לשמירת נכסי המדינה ולא השכילו לדאוג לרווחתם של הדיירים הנמנים עם השכבות הפחות מבוססות בחברה".

הדו"ח המלא כאן

פרוטוקול הישיבה של הוועדה לענייני ביקורת המדינה, בעקבות הדו"ח, 08.11.10 כאן

מתוך הכתבה בהארץ:

בדו"ח המבקר מצוין כי ב-30% מהבתים שנבדקו אותרו ליקויי תחזוקה ובנייה, וכי משרד הבינוי והשיכון כלל לא מפקח על הדבר

דנה ויילר-פולק, "הארץ", 11-5-10

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1201468

"תנאי הדיור של הדיירים בדיור הציבורי חמורים וגורמים לפגיעה בכבוד האדם, נוסף על הנזק שנגרם לרכוש ועל החשש שתיגרם בגינם פגיעה גופנית עד כדי סיכון חיי אדם", משפט זה מסכם את דו"ח הביקורת שהותר היום (שלישי) לפרסום לאחר שנבדק מצב הדיור הציבורי בישראל.

הביקורת בדקה 35 דירות. מבדיקת מצבן הפיזי של הדירות עולה כי ב-30 מהן (כ-86%) נמצאו ליקויי תחזוקה ובנייה. במרביתן נמצא יותר מליקוי אחד. הליקויים שנמצאו במרבית הדירות מקורם בתחזוקה ירודה הן של הדיירים והן של חברות האכלוס או בבנייה לקויה. ב-10 דירות שנבדקו נמצאו מפגעים העלולים לסכן חיי אדם בהם נזקי רטיבות קשים, מעקות ומדרגות לא בטיחותיים. ב-10 דירות נוספות נמצאו מפגעים חמורים, שאם לא יטופלו כראוי יוחרפו עד כדי סכנה לחיי אדם.

כמו כן, בדקה הביקורת תשעה בניינים. בארבעה מתוכם נמצאו ליקויי בטיחות העלולים לסכן חיי אדם. בארבעה אחרים נמצאו ליקויים חמורים. מצבו של בניין אחד בלבד מכלל הבניינים שנבדקו היה סביר. יש לציין כי על חברות האכלוס לערוך ביקורי בית בבתים על מנת לבחון תחזוקת הדירות. משרד הבינוי והשיכון אמור לפקח כי הדבר נעשה, אך למעט פיקוח שהתמקד בבדיקת זהות הדיירים, לא נמצא כי הוא מפקח כמתבקש על האופן שבו קיימו החברות ביקורי בית. כמו כן מרבית הדו"חות שבדקה הביקורת אינם משקפים את מצב הדירות ולפיכך מתעורר חשש לגבי אמינותם.

בנוסף נבדקו דירות בניהולן של החברות עמידר, חלמיש, חלד ועמיגור. מבחינת אופן טיפול החברות בליקויים בדירות בשנת 2008 ועל מהירות טיפולן בליקויים. הועלה כי כמה חברות לא טיפלו כלל בחלק מהליקויים שהובאו לידיעתן ובחלק מהם הן טיפלו בתוך פרק זמן ארוך מהנקוב בחוק. עוד נמצא כי חלק מהחברות לא תיעדו כנדרש בתיקיהן את מועדי ההתחלה או הסיום של העבודות.

בתגובתו למשרד מבקר המדינה הסביר המשרד לשיכון ובינוי כי הטיפול בתחזוקת הדירות "כפוף לחוק המכתיב את לוחות הזמנים, הפריטים לביצוע והתנהלות חברות מול הדיירים וזהו למעשה הנוהל הכללי של הטיפול בתחזוקה… אנו מקבלים תלונות מדיירים בנושא וכולם נבדקות לעומקן… כמו כן בשנת 2010 מתכנן המשרד לבצע בדיקה בתיקי הדיירים על מנת לעקוב אחרי הטיפול בתלונות על ליקויים בדירות".

בתגובת עמידר צוין כי הסיבות לעיכוב ביצוען של מרבית העבודות היו קשורות לדיירים, כגון חובות שכר דירה או קושי לתאם עמם את מועד ביצוע העבודות, ובמקרה אחד הליקוי "לא נתפס כליקוי מהותי, ולכן לא דורג בסדר עדיפות גבוה. לאור זאת התיקונים בוצעו כאשר הייתה אפשרות תקציבית זמינה".

בתגובת עמיגור נאמר כי בעת שמתקבלת פנייתו של הדייר בדבר הליקוי בדירתו, היא "פותחת" את פרויקט התיקון, ולכן מבחינתה מועד "פתיחת הפרויקט" הוא מועד קבלת הפנייה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s