משרד הבינוי והשיכון מונע דיור ציבורי ממשפחות שבהן בן זוג החי בשטחים / דנה ויילר-

מקור הכתבה

 

תגובת משרד הבינוי והשיכון: אנו מטפלים באוכלוסיות אלו ברגישות ובמסגרת הכללים

קבלת דיור ציבורי בישראל אינה משימה פשוטה. כעת מתברר כי קבלת דיור ציבורי כשאחד מבני הזוג הוא תושב שטחים הינה משימה בלתי אפשרית. זאת בעקבות מדיניות משרד הבינוי והשיכון לפיה משפחות מעורבות אינן זכאיות כלל לדיור ציבורי, לא משנה מה מצבן הכלכלי.

ר' תושבת לוד בת 29 ואם לארבעה נישאה לפני שבע שנים לא' תושב טול כרם, שכניסתו לישראל נמנעת עקב חוק האזרחות. מדי חודשיים מקבל א' אישור כניסה לישראל לארבעה ימים לביקור המשפחה. ר' גרה עם ילדיה בדירת ארבעה חדרים של אמה, בה מתגוררים גם שני אחיה הבוגרים. כלכלת בני המשפחה מוטלת על ר', שמתקיימת מקצבת הבטחת הכנסה בסך 2,574 שקל וקצבת ילדים – 850 שקל.

לאור מצבה הכלכלי פנתה ר' למשרד הבינוי והשיכון ביוני 2008 לאחר חודשים רבים ומספר רב של פניות טלפוניות שנותרו ללא מענה פנתה ר' בשנית למשרד בפברואר 2009. בתגובה לפנייתה זו, ענה המשרד כי היא אמנם עומדת בקריטריונים אך הוסיף כי בקשתה נדחית היות והיא "נשואה לבן זוג שאינו אזרח ישראלי ואינו שוהה בארץ". יחד עם זאת אושר לר' סיוע בשכר דירה בגובה של 1,044 שקל לחודש – סכום שאינו מספיק לשכירת דירה ותחזוקתה. במרס 2009 ערערה ר' על החלטת המשרד אך הערעור נדחה שוב בטענה זהה.

באוגוסט עתרה ר' לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב, באמצעות עמותת "סנגור קהילתי" ועמותת "איתך-מעקי – משפטניות למען צדק חברתי", בבקשה לצו על תנאי שיורה למשרד הבינוי והשיכון להסביר מדיניותו המונעת מר' ואנשים במצבה לקבל דיור ציבורי.

"מדיניות משרדי הממשלה כלפי נשים הנשואות לתושבי שטחים הינה מפלה שמונעת מנשים וילדים זכויות המגיעות להן על פי חוק", אומרת סיגלית גבעון- פדידה, מנהלת סינגור קהילתי לוד.

בעתירה מפורט גם סיפורה של ע', תושבת לוד הנשואה לתושב רמאללה. ע' מגדלת לבד את שבעת ילדיהם ומתקיימת מהבטחת הכנסה בלבד ולמרות שהיא עונה על הקריטריונים של משרד הבינוי והשיכון, מסרב המשרד לאפשר לה לממש את זכותה לדירה בדיור הציבורי בנימוק אחד – נישואים לתושב זר.

"אני גרה בלוד בשכירות עם 7 ילדים ובהריון בדירת 2 חדרים", מספרת ע', "פניתי אליהם, דחו אותי כמה פעמים ואמרו לי ?לכי תחיי אתו'. מי הם שיגידו דבר כזה? התייחסו אליי כאזרח סוג ב' וכל מה שביקשתי זה זכויותיי".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "לפי כללי המשרד, כאשר אחד מבני הזוג אינו תושב ישראלי, המשרד אינו מאשר דירה בשיכון הציבורי, שכן מדובר בפתרון קבע. סוגיה זו תלויה ועומדת בבית משפט. לאחרונה הוגשה עתירה מנהלית כנגד המשרד, שימסור את תגובתו במסגרת תשובה לעתירה. כחריג אישרה ועדת אכלוס עליונה זכאותה של ר' לשכר דירה בסך 1,170 ש"ח. ר' אינה מממשת סיוע זה מסיבות השמורות עמה. משרד הבינוי והשיכון מטפל ברגישות ובמסגרת הכללים באוכלוסיות אלו, ולכן מאשר במסגרת ועדות חריגים סיוע בשכ"ד".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s